Środowisko

Działalność człowieka i zmiany klimatyczne powodem wzrostu poziomu mórz i oceanów

Foto: ©geralt/pixabay.com

Podnoszenie się poziomu morza jest głównym problemem środowiskowym, ekologicznym i społecznym XXI wieku.

W kontekście antropogenicznych zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia obecny poziom wody w oceanach Ziemi znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad.

Jedną z głównych przyczyn podnoszenia się poziomu mórz jest przyspieszone topnienie lodowców na Antarktydzie i innych lodowych regionach świata, spowodowane rosnącą średnią globalną temperaturą.

Przeczytaj także: Alarmujące badanie ujawnia, że globalny wzrost poziomu mórz może przyspieszyć erozję wybrzeża skalnego do roku 2100

Zagrożenie wzrostem poziomu morza

Z dominujących badań naukowych wynika, że ​​wiele obszarów przybrzeżnych terytoriów wyspiarskich, a nawet krajów kontynentalnych jest zagrożonych zanurzeniem w oceanie do połowy lub do końca XXI wieku.

Ze względu na to zagrożenie pojawiły się różne propozycje łagodzenia lub zapobiegania skutkom rosnącego poziomu wody w oceanach.

Z ostatnich raportów wynika, że ​​niektórzy naukowcy uciekają się nawet do geoinżynierii lodowcowej, budując bariery zapobiegające podnoszeniu się poziomu morza.

Według nowych badań przeprowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu w Chicago, geoinżynieria lodowcowa może być realnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniu wzrostem poziomu morza.

Naukowcy twierdzą, że budowanie barier i wykorzystanie dostępnej technologii w arsenale ludzkości mogłoby powstrzymać topnienie lodowców i pokryw lodowych.

Wyniki ich badań opublikowano na stronie internetowej uniwersytetu na początku lipca r. 2024.

Pomimo śmiałego pomysłu, wiele osób sprzeciwia się budowie murów jako rozwiązaniu problemu podnoszącego się poziomu mórz.

W ciągu ostatniej dekady niektórzy naukowcy sugerowali budowę falochronów, które mogą zapobiec lub zmniejszyć skutki powodzi lub erozji wybrzeża.

W oparciu o bieżący rozwój koncepcja barier morskich wywołała kontrowersje wśród społeczności naukowej.

Przeczytaj także: W miarę topnienia pokrywy lodowej Antarktyki z powodu globalnego ocieplenia, poziom morza wzrasta

Zmiany klimatyczne i topnienie lodowców

Od dziesięcioleci klimatolodzy ostrzegają, że kontynuacja powodowanej przez człowieka emisji gazów cieplarnianych i spalania paliw kopalnych pogorszy naturalny proces powstawania efektu cieplarnianego.

To drugie zjawisko polega na tym, że gazy uwięzione w atmosferze przyspieszają absorpcję ciepła słonecznego.

Proces ten powoduje ocieplenie atmosfery i oceanów planety.

W kontekście podnoszenia się poziomu morza zmiana klimatu pośrednio wpływa na topnienie lodowców, ponieważ temperatura Ziemi wzrosła średnio o 0,06 stopnia Celsjusza od roku 1850.

Tak podaje Krajowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna, która podała, że w r. 2023, większość obszarów świata będzie się raczej ocieplać niż ochładzać, co będzie miało wpływ nawet na globalne oceany.

Oznacza to, że efekt globalnego ocieplenia bardziej niż kiedykolwiek wpływa na struktury lodowe, takie jak lodowce, pokrywy lodowe i wieczna zmarzlina.

W r. 2023 Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​tempo topnienia światowych lodowców w r. 2022 wzrosło.

Organizacja podkreśliła pewne wyzwania związane z ratowaniem tych naturalnych struktur.

Jeśli tendencja ta się utrzyma, w nadchodzących dziesięcioleciach poziom morza będzie się nadal podnosił, zagrażając nisko położonym obszarom przybrzeżnym, takim jak Malediwy i niektóre inne kraje wyspiarskie.

Przeczytaj także: Podnoszący się poziom mórz: Nowy Jork, San Francisco i inne miasta przybrzeżne Stanów Zjednoczonych zatopią się w oceanie do r. 2050 (Badanie)