EkologiaGospodarkaPrzemysłŚrodowisko

Dzień bez opakowań foliowych

Dzień bez opakowań foliowych

23 stycznia obchodzony jest Dzień bez opakowań foliowych.

Dzień ten jest reakcją ludzi na wciąż zwiększającą się ilość opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystywanych na co dzień na całym świecie.

Rozkład torebek foliowych, trwa od kilkudziesięciu do kilkaset lat, ich wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent.

W pakiecie znajdują się zarówno sposoby na ograniczenie liczby wykorzystywanych opakowań z tworzyw sztucznych w domach czy szkołach, jak również pomysły na twórcze wykorzystanie opakowań, które już do naszych domów trafiły.

Warto więc dziś zadbać o ekologię i w Dniu bez opakowań foliowych pomyśleć właśnie o opakowaniach.

Na pewno stosowanie toreb wielorazowych pomaga zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska, a nie tylko naprawiać jego skutki.

Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych “siatek”. 

Każda z nich służy nam średnio około 20 minut.

Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska.

Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.

Sukcesywnie spadają światowe zasoby ropy naftowej, z której wytwarza się plastik do produkcji między innymi toreb.

Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych.

Ponadto, lądując w rzekach i kanałach, blokują odpływ, przez co mogą przyczyniać się nawet do powstania powodzi – co miało miejsce np. w Bangladeszu w 1988 i 1999 roku.

Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża – degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut.

Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań foliowych.

Na szczęście rosnąca świadomość społeczna przyniosła ze sobą pewne zmiany na lepsze – niektóre sieci supermarketów na świecie całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb na zakupy, inne z kolei wprowadzają reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się w ciągu najwyżej kilku miesięcy.

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom.

A jeśli już zdarzy nam się użyć nieekologicznej jednorazówki, powinna ona trafić do przetwórni, to kolejny argument za segregacją śmieci, o której wciąż wielu Polaków zapomina.

Kwestia opakowań foliowych jest na tyle poważna, że zajmują się nią rządy i instytucje państwowe, które wprowadzają kolejne regulacje mające na celu ograniczenie liczby foliowych śmieci.