EkologiaNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

To zatem dobra okazja, by zastanowić się jakiej pomocy możemy udzielić dziko żyjącym zwierzętom i czy taka pomoc jest im w ogóle potrzebna.

Niewątpliwie mroźna i śnieżna zima, to trudny okres dla dzikich zwierząt.

Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają im dostęp do naturalnego pokarmu i wody.

W takich sytuacjach z pomocą może przyjść człowiek, ważne jednak by ta pomoc była udzielana w odpowiedni sposób.

Tymczasem tegoroczna zima jest jedną z najcieplejszych w historii pomiarów, podobnie jak zimy w ostatnich latach

Bieżące temperatury przypominają te wiosenne, a grubą warstwę lodu czy śniegu możemy jedynie z tęsknotą wspomnieć.

Czy jednak śniegowa okrywa i siarczyste mrozy uzasadniają dokarmianie mieszkańców lasów?

Co na ten temat mogą powiedzieć nam ustalenia biologów terenowych i populacyjnych?

Chociaż leśnicy i myśliwi masowo dokarmiają zwierzęta z gatunków łownych, pozostawiając w lasach jedzenie warte kilkadziesiąt milionów złotych, takie postępowanie budzi wątpliwości naukowców.

Opiekę nad zwierzętami leśnymi sprawują w największym stopniu koła łowieckie i leśnicy.

Do ich podstawowych czynności wykonywanych w lasach należą:  odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, takiego jak np. borówki, czernica, wrzos; ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju; ścinanie drzew do spałowania, czyli zgryzania kory przez zwierzęta (np. jelenie, daniele); dostarczanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek; mocowanie lizawek czyli słupków z wywierconym lub naciętym otworem, w którym znajduje się kostka soli kamiennej; podawanie karmy w stałych punktach, takich jak paśniki czy buchtowiska oraz wykładanie jej też pod drzewami; zawieszanie na krzewach siana łąkowego.

Dostarczanie zwierzętom pożywienia sprzyja nie tylko utrzymaniu ich miejscowej populacji, ale także pomaga leśnikom chronić młode sadzonki drzew przed zgryzieniem.

Ale pamiętajmy, że dokarmianie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak sama nazwa wskazuje, powinna to być częściowa pomoc w ekstremalnych warunkach atmosferycznych – zagrażających życiu zwierzyny. Zwierzęta nie mogą być całkowicie zwolnione z obowiązku poszukiwania naturalnego pożywienia.

A w łagodne zimy powinny radzić sobie same.

Decydując się na pomaganie zwierzętom zimą należy przede wszystkim pamiętać, że: zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego – wskażą oni miejsca, gdzie można wyłożyć karmę, ważny jest rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć, dokarmianie powinno obdywać się systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy, gdyż w pozostałych sezonach las wyżywi dzikie zwierzęta.

Nie zapominajmy również o ptakach, które można dokarmiać, ale głównie w trudnych warunkach atmosferycznych.

W okresach odwilży, przy dodatnich temperaturach ich apetyt jest mniejszy, a wyłożony w nadmiarze pokarm szybciej ulega zepsuciu i może ptakom zaszkodzić.

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy zwierzakom, ale i uświadomienie jak należy to robić, bowiem nieodpowiedzialne działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.