Środowisko

Dzień Europy

Europa

Obchodzony 9 maja Dzień Europy upamiętnia deklarację Schumana, która stała się przyczynkiem do powstania dzisiejszej Unii Europejskiej.

Jest to okazja, by zastanowić się nad tym, co zbudowano dzięki solidarności i na co liczymy w przyszłości.

Po 70 latach od ogłoszenia deklaracji Schumana Europa stoi w obliczu kryzysu, w którym wspólne działanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

70 lat temu, 9 maja 1950 r. francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wydał oświadczenie, w którym wezwał do solidarności między Francją a Niemcami.

Chciał połączenia produkcji węgla i stali w obu krajach, aby wojna między nimi stała się „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.

Jego apel odbił się szerokim echem w całej Europie i do inicjatywy przyłączyły się inne kraje europejskie, tworząc podstawy trwałego pokoju.

Deklaracja Schumana z jej centralnym modelem współpracy międzynarodowej okazała się pierwszym krokiem na drodze ku dzisiejszej Unii Europejskiej. 

Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia we wszystkich krajach członkowskich odbywają się uroczystości rocznicowe, mające charakter informacyjno-edukacyjny.

W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez Internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem.

W stronie europa.eu można znaleźć inspirujące i dodające otuchy relacje wielu osób zaangażowanych w walkę z pandemią oraz aktualne informacje na temat eakcji UE na kryzys związany z koronawirusem.

W tym roku Dzień Europy jest okazją nie tylko do tego, by pomyśleć o Europejczykach, którzy tworzyli historię w 1950 r., ale także by zwrócić uwagę na tych, którzy tworzą historię dziś, i zobaczyć tę solidarność w działaniu, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.