Człowiek

Dzień Lekarzy Weterynarii

Dzień Lekarzy Weterynarii

Został ustanowiony przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii ( World Veterinary Association ) w 2000 r. aby móc uświadomić jak ważną rolę spełniają Lekarze Weterynarii w społeczeństwie.

Obchodzony jest co roku w ostatnią sobotę kwietnia. 

Celem tego dnia jest ukazanie jak ważny jest ten zawód, podkreślenie wkładu w troskę o zdrowie zwierząt oraz ludzi, dbanie o utrzymanie dobrostanu zwierząt, bezpieczeństwa żywności, bezpieczeństwa w handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego jak i ochrona zdrowia publicznego. 

Na całym świecie dzień ten obchodzi się w różny sposób poprzez organizację seminariów, warsztatów jak również „dni otwartych” w klinikach weterynaryjnych, na wydziałach weterynaryjnych uczelni wyższych czy w mediach społecznościowych.

Ma to wszystko na celu propagowanie wiedzy o tym jak ważna jest rola lekarza weterynarii w codziennym życiu zwierząt jak i ludzi.                  

W 2008 r Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii zadecydowało o utworzeniu nagrody ( World Veterinary Day Award). 

Celem jest wyróżnienie najbardziej udanego odchodu tego dnia.

Każdego roku WVA wybiera tematykę dla Światowego Dnia Lekarza Weterynarii.

W poprzednich latach motywami było: oporność środków przeciwbakteryjnych, wścieklizna, koncepcja wspólnego zdrowia, różnorodność pracy wśród lekarzy weterynarii.

W roku 2020 tematem jest ochrona środowiska mająca na celu poprawę życia i zdrowia zwierząt oraz ludzi.

W tym jakże ważnym dla nas dniu pragniemy złożyć wszystkim najlepsze życzenia przede wszystkim zdrowia abyśmy mogli w tym trudnym czasie dbać o zdrowie czworonogów i nie tylko