Człowiek

Dzień Ludzi Bezdomnych

Bezdomność

14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych.

Jest ich w Polsce co najmniej 30 tys.

A kryzys bezdomności może przytrafić się każdemu – niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu.

Stracić dom może każdy i każdemu może się zdarzyć, że nie będzie miał gdzie wrócić.

W czasie pandemii osoby doświadczające bezdomności znajdują się w szczególnej sytuacji.

Nie mając domu są w słabszej kondycji, a nie mają gdzie się bezpiecznie odizolować , by uniknąć zakażenia koronawirusem.

Mają też dużo trudniejszy dostęp do opieki medycznej oraz do rzetelnych informacji na temat pandemii, a także sposobów zapobiegania zakażeniu.

Zamykanie się wielu instytucji i placówek sprawia, że trudniejszy staje się dostęp do żywności.

W noclegowniach trzeba przebywać w dużych grupach, w pomieszczeniach o słabej wentylacji, w towarzystwie osób, które wcześniej dużo się przemieszczały i przebywały w miejscach publicznych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób zmagających się z kryzysem bezdomności niezbędne jest wdrażanie kompleksowych rozwiązań w zakresie pomocy osobom bezdomnym.

Ważną rolę w systemie wsparcia osób bezdomnych stanowi pomoc doraźna, świadczona m.in. przez jadłodajnie, łaźnie, pralnie, punkty wydawania żywności i odzieży.

Ale to wciąż za mało.

W tym dniu w szczególny sposób powinniśmy pamiętać o osobach pozostających bez dachu nad głową, pozbawionych często niezbędnych środków do zaspokojenia elementarnych potrzeb.

Celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy tych, którym w życiu najtrudniej i przełamać stereotypy krążące wokół osób bez domu.