
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Małpy.
Dzień ten jest nieoficjalnym świętem międzynarodowym stworzonym i spopularyzowanym przez amerykańskich artystów w celu zwiększenia świadomości w odniesieniu do zwierząt, głównie ssaków człekokształtnych.
Powstał właściwie przez przypadek.
Bowiem w wakacje roku 2000 student sztuk plastycznych na Michigan State University – Casey Sorrow narysował w kalendarzu swojego kumpla, również plastyka Erica Millikina małpę i wpisał przy 14-tym grudnia Dzień Małpy.
Ostatecznie wspólnie uznali, że przydałby się taki dzień i postanowili świętować Dzień Małpy co roku.
Do zabawy zaprosili swoich kolegów i koleżanki z uczelni.
Od tamtego czasu umieszczają małpy w swoich działach sztuki, komiksach, rzeźbach, palatach, muralach, instalacjach itp.
Do akcji włączali się inni artyści.
A święto zyskało rozgłos i jest polem do popularyzacji wiedzy o zagrożeniach dla małp.
Tego dnia rozmawiamy o wszystkich małpach – małpiatkach i małpach naczelnych np. lemurach, człowiekowatych, koczkodanach, pawianach, makakowatych.
Międzynarodowy Dzień Małpy jest dniem, który uzmysławia nam, że możemy się czegoś nauczyć od tych uroczych i bardzo inteligentnych naczelnych lub można użyć tego dnia, aby zachowywać się jak małpy.
Niewątpliwie Międzynarodowy Dzień Małpy zyskał na popularności.
Podczas obchodów dość często oglądane są klasyki filmu z udziałem człekokształtnych takie jak “King Kong” czy “Planeta Małp”.
Często różnym wydarzeniom towarzyszą pokazy sztuki, w tym obrazy malowane przez szympansy, aukcje charytatywne i zbiórki funduszy na rzecz ochrony tych wspaniałych ssaków.