Środowisko

Jak rozmnażają się rośliny (Badanie)

Foto: ©Kanenori/pixabay.com

Rozmnażanie roślin to temat, który od lat fascynuje botaników i innych naukowców po prostu dlatego, że w przeciwieństwie do zwierząt rośliny rozmnażają się płciowo lub bezpłciowo w sposób, którego możemy nie od razu zauważyć.

Większość roślin kwitnących (okrytonasiennych) w celu zapłodnienia, wzrostu i rozprzestrzeniania się wykorzystuje środki zapylające.

Jednak najnowsze dowody wskazują, że rośliny te potrafią wybierać partnera.

W kontekście płci roślin nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Japonii wyjaśniło, że pewna roślina kwitnąca może łączyć się w pary na całe życie, a nawet odpychać innych zalotników.

W nowym artykule badawczym opublikowanym w tym miesiącu naukowcy odkryli, że kwiat żeński wybiera jednego męskiego odpowiednika, przyciągając go.

Odkrycia te mogą dostarczyć wiedzy na temat reprodukcji roślin i jej zastosowania we współczesnym rolnictwie.

Rozmnażanie roślin

Pszczoły i inne owady, a także wiatr, mogą być czynnikami zapylającymi, czyli procesem przenoszenia ziaren pyłku z kwiatu męskiego na piętno żeńskie.

Akt ten tworzy nasiona, z których powstają potomstwo dla następnej generacji roślin na najbliższym obszarze lub nawet w innych lokalizacjach.

Jednak naukowcy w ostatnich latach ostrzegają, że zmiany klimatyczne stają się głównym zagrożeniem dla zapylaczy.

Oprócz zapylania przez owady, rozmnażanie roślin można również przeprowadzić poprzez „płeć roślinną”, obejmującą rośliny kwitnące płci męskiej i żeńskiej.

Na podstawie badania opublikowanego we wtorek 21 maja w czasopiśmie EMBO Reports naukowcy z Uniwersytetu w Nagoi wykorzystali specjalistyczne techniki mikroskopowe do obserwacji wewnętrznego procesu rozmnażania się rośliny Arabidopsis thaliana  .

Korzystając z mikroskopu dwufotonowego, zespół badawczy po raz pierwszy zaobserwował prowadzenie łagiewki pyłkowej jeden do jednego, ważny proces w rozmnażaniu roślin.

Polega na specyficznej nawigacji łagiewek pyłkowych do poszczególnych zalążków.

Jest to możliwe dzięki emisji sygnału przez samice okrytonasiennych w kierunku ich męskich odpowiedników, w szczególności poprzez wydłużenie wielu łagiewek pyłkowych.

Zmiany klimatyczne i zapylanie

Rozmnażanie roślin poprzez zapylanie przetrwało próbę czasu bez ingerencji człowieka.

Jednakże, jak wynika z wcześniejszych badań, antropogeniczne zmiany klimatyczne w czasach współczesnych wywierają znaczący wpływ na ten proces.

Według Służby Parków Narodowych Stanów Zjednoczonych (NPS) zmiana klimatu wpływa na zapylacze poprzez zmianę pór roku i rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych.

W swoim raporcie z r. 2021 NPS stwierdził, że rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych, takich jak rośliny takie jak krwawnica purpurowa, może uszkodzić zapylacze, takie jak motyl monarcha.

Dzieje się tak dlatego, że motyl myli obcą roślinę z mleczem i składa na niej jaja.

Milkweed to jedyny rodzaj roślin, którym żywią się gąsienice motyli – dodaje agencja rządu USA.

Ponadto zmieniający się klimat wpływa na zapylacze, ponieważ wysokie lub ponadprzeciętne temperatury mogą sprawić, że rośliny zakwitną wcześniej niż zwykle.

Tak twierdzi Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), który wyjaśnia, że ​​zmiany klimatyczne wpływają na zapylacze, ponieważ te ostatnie będą miały ograniczony dostęp do pożywienia pochodzącego z roślin.

Ponadto susze wpływają również na proces zapylania.

Opracowanie: irme.pl