Środowisko

Masowe zjawisko blaknięcia koralowców

Foto: ©isabellaquintana/pixabay.com

Naukowcy ostrzegli, że powszechne zjawisko blaknięcia koralowców, które po raz pierwszy zostało wykryte przez urzędników amerykańskich w zeszłym miesiącu, rozprzestrzenia się i nasila na rafach na całym świecie.

Uszkodzenia koralowców

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) podała, że ​​od lutego 2023 r. w 62 krajach i terytoriach zaobserwowano blaknięcie koralowców w związku z rekordowymi temperaturami oceanów.

Oznacza to wzrost o dziewięć w porównaniu z ostrzeżeniem z kwietnia.

Derek Manzello, koordynator programu Coral Reef Watch NOAA, podkreślił, że wpływ tego wydarzenia wciąż rośnie.

„To nie byłoby coś, co by się wydarzyło bez zmian klimatycznych” – dodał.

Według Manzello od czasu wydania ostrzeżenia przez NOAA 15 kwietnia w Indiach, na Sri Lance i na wyspach Chagos na Oceanie Indyjskim zaobserwowano świeże uszkodzenia koralowców.

Korale, które doświadczają ekstremalnego lub długotrwałego stresu cieplnego, w końcu wymierają, ale mogą odrodzić się, jeśli temperatura spadnie i inne czynniki stresogenne, takie jak zanieczyszczenie i przełowienie, zostaną zmniejszone.

Skutki blaknięcia koralowców są rozległe i wpływają nie tylko na dobrostan oceanów, ale także na lokalną gospodarkę, źródła utrzymania ludzi i bezpieczeństwo żywnościowe.

W latach 1998–2017 na świecie miały miejsce trzy wcześniejsze przypadki masowego blaknięcia koralowców, co oznacza, że ​​obecny jest czwartym.

Według NOAA w ciągu ostatnich 12 miesięcy rekordowe 60,5 procent raf na świecie doświadczyło upałów na poziomie wybielacza.

Poprzednie globalne wydarzenie wybielania, które miało miejsce w latach 2014–2017, nadal jest rekordzistą pod względem najbardziej skumulowanego wpływu w tym czasie.

W miarę jak oceany w lecie nadal się nagrzewają, Manzello ostrzegł, że blaknięcie może nastąpić na rafach w całej Azji, a także u wybrzeży Meksyku, Belize, na Karaibach i na Florydzie.

Jak dotąd blaknięcie miało wpływ na Wielką Rafę Koralową w pobliżu Australii, wpływając również na koralowce w Tajlandii.

Według dr Jani Tanzil, dyrektora Narodowego Laboratorium Morskiego na St. John’s Island (SJINML), w Singapurze dwadzieścia procent koralowców u wybrzeży wyspy Kusu wykazywało stres lub częściowe wybielenie.

Wokół wysp Sióstr, które są częścią jedynego parku morskiego w Singapurze, również zauważono ​​lekkie wybielenie.

Stres cieplny

Według Karin Gleason, szefowej działu monitorowania w Narodowych Centrach Informacji o Środowisku NOAA, istnieje 100% prawdopodobieństwo, że rok 2024 znajdzie się wśród pięciu najcieplejszych lat w historii i 61% prawdopodobieństwa, że ​​będzie to najgorętszy rok w historii pomiarów.

W zeszłym miesiącu oceany na świecie doświadczyły najcieplejszych temperatur w kwietniu, bijąc co miesiąc rekord utrzymywany przez poprzednie 13 miesięcy.

W Oceanie Atlantyckim akumulacja stresu cieplnego była niezwykle rzadka i dotkliwa.

Zrozumienie skutków wybielania koralowców może zająć trochę czasu.

Na przykład na Karaibach koralowiec może wytrzymać początkowy stres cieplny, zanim ulegnie „ogniskom chorób lub skupiskom drapieżników koralowych”.

Ze względu na złożone połączenie wzorców pogodowych El Nińo i zmian klimatycznych, ubiegły rok był najcieplejszym rokiem w historii.

„Mam nadzieję, że w tym roku… zacznie zmniejszać się odsetek dotkniętych obszarów raf” – dodał Manzello, w miarę jak ochładzający się wzór La Nińa utrzymuje się od teraz do jesieni.

Opracowanie: irme.pl