EkologiaŚrodowisko

Medale olimpijskie wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu

Medale olimpijskie

Medale na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które odbędą się w tym roku, będą wykonane z metali z poddanych recyklingowi e-odpadów, w tym telefonów.

Tradycyjnie miasta, które organizowały igrzyska, pozyskiwały metal od kompanii górniczych, jednak ponieważ Japonii brakuje własnych zasobów mineralnych, tutejszy komitet olimpijski zdecydował się przedłożyć pomysł z recyklingiem firmom i rządowi.

Co prawda ideę wytwarzania krążków olimpijskich metodą recyklingową wdrożono już podczas ostatniej olimpiady w Rio, ale wówczas z elektrośmieci wykonano tylko 30 proc. medali.

Tym razem, przy wsparciu wielu obywateli Japonii, udało się zgromadzić wystarczająco dużo zużytych sprzętów, by wytopić wszystkie medale.

To cenna inicjatywa, bowiem według raportu z r. 2016 produkujemy nawet 45 mln ton elektrośmieci rocznie, ale tylko 20 proc. z nich podlega recyklingowi. 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz tokijskie władze chętnie chwalą się sukcesem, mając na uwadze efektywną promocję wydarzenia.

Japońska stolica już raz, w roku 1964, była gospodarzem letnich igrzysk.

Do produkcji krążków wykorzystano ok. 79 tys. ton zużytych sprzętów elektronicznych (w tym aż 6,2 mln sztuk telefonów komórkowych), z których udało się odzyskać 4,1 tys. kg srebra, 2,7 tys. kg brązu i 30 kg złota.

Materiał posłużył do odlania 5 tys. medali o średnicy 85 mm, którymi zostaną udekorowani sportowcy na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio.

Medale przewidziane za trzecie miejsce wykonano ze spiżu, w którego skład weszło 95 proc. miedzi oraz 5 proc. cynku; srebrne z czystego srebra, natomiast złote – z pozłacanego srebra.

Autorzy projektu podkreślają także jego symboliczne znaczenie.

Junichi Kawanishi tłumaczy, że chciał pokazać, jak trudną drogę codziennie pokonują sportowcy, dążąc do zwycięstwa.

Jak podkreśla, olimpijskie krążki symbolizują nie tylko ideę triumfu sportowca, ale również rywalizację oraz energię, jaką sportowcy wkładają w odniesienie sukcesu.

Na medalach wygrawerowano podobiznę greckiej bogini Nike oraz pięć kół symbolizujących igrzyska.

Co więcej, każdy krążek zaprojektowano tak, by odbijające się od niego światło wywoływało skojarzenie wiwatującego tłumu.

Organizatorom igrzysk oraz twórcom medali zależało na tym, by promowały one proekologiczne działania obecne w życiu Japończyków.

Obywatele Kraju Kwitnącej Wiśni już nieraz udowodnili, że doskonale rozumieją idee dbania o środowisko naturalne i potrafią sukcesywnie wdrażać je w życie.

Co ciekawe, nie tylko sam krążek olimpijski powstał zgodnie z ekologicznym duchem.

Wstążkę, na którym zawiśnie, wykonano z włókien poliestrowych poddanych recyklingowi chemicznemu.

Medale olimpijskie, które zostaną wręczone podczas Igrzysk, będą nie tylko nagrodą dla sportowców, ale także oznaką szacunku do środowiska.

Źródła: Guardian, Tokyo2020.org, E-WasteMonitor.info