Natura

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Nietoperz

22 sierpnia obchodzona jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy.

Jest to coroczna impreza organizowana pod auspicjami „Porozumienia o ochronie populacji nietoperzy europejskich” (ang. EUROBATS – Agreement on the Conservation of Populations of European Bats), skierowana do ogółu społeczeństwa.

Podczas Międzynarodowej Nocy Nietoperzy służby ochrony przyrody, organizacje pozarządowe i wolontariusze organizują różne działania związane z popularyzowaniem potrzeby ochrony nietoperzy.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy ma na celu zbliżyć ludzi do tych często źle odbieranych ssaków i podważać wciąż istniejące uprzedzenia.

Fakty o nietoperzach w rzeczywiści udowodniają coś przeciwnego, że nie doceniamy ich znaczenia dla człowieka.

Prawie 1 400 gatunków nietoperzy jest niezastąpiona w celu świadczenia usług stabilności ekosystemów lądowych na całym świecie.

Nietoperze owadożerne przyczyniają się do naturalnej kontroli szkodników.

Z kolei nietoperze owocożerne i żywiące się nektarem odgrywają kluczową rolę w zapylaniu i rozsiewanie nasion wielu gatunków roślin. EUROBATS zainicjowało całą akcję w 1997 r., na początku w kilku krajach europejskich.

Nikt nie przypuszczał, że Międzynarodowa Noc Nietoperzy pewnego dnia stanie się niemal wydarzeniem globalnym, które w dalszym ciągu silnie się rozwija.

Mimo tego, że porozumienie EUROBATS dotyczy Europy w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy organizowane są setki imprez na całym świecie.

Porozumienie o ochronie populacji nietoperzy europejskich zostało zawarte w roku 1991.

Obecnie obejmuje 36 państw w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. EUROBATS ma na celu ochronę 53 gatunków nietoperzy zidentyfikowanych w obszarze Porozumienia, poprzez przepisy prawne, edukację, środki ochrony i współpracę międzynarodową.

Więcej w stronie www.eurobats.org.