EkologiaGospodarkaNaturaPrzemysłPrzyrodaŚrodowisko

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Elektrośmieci

13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci.

Jest to ogólnoświatowe wydarzenie, zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum, a oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa.

Partnerami wydarzenia są Związek Cyfrowa Polska oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Rozwoju.

Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów.

Co piąty Polak w nielegalny sposób pozbywa się zużytego sprzętu AGD i RTV.

I choć większość z nas wie, co grozi za taki proceder, to jednak elektrośmieci, zwłaszcza te o mniejszych gabarytach, lądują w zwykłym koszu.

W ciągu ostatniego roku Polacy wyrzucili ponad 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT, a co drugi z nas niepotrzebnie gromadzi elektrośmieci w piwnicy czy na strychu.

Z badań wynika, że tylko 40% Polaków może pochwalić się swoją wiedzą na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym.

Z myślą o jednych i drugich organizowany jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, wskazują organizatorzy wydarzenia w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to okazja by wziąć udział w szeregu akcji edukacyjnych, które są skierowane zarówno do konsumentów czy przedsiębiorców, jak i mediów oraz instytucji kultury.

Wszystkie te działania mają jeden cel, którym jest propagowanie idei właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Podczas różnego rodzaju spotkań, quizów czy promocji są promowane prawidłowe nawyki związane z pozbywaniem się elektrośmieci.

Organizatorzy poprzez tę proekologiczną inicjatywę chcą zachęcać Polaków, aby nie wyrzucali elektrośmieci do śmietników czy lasu, a oddawali je do specjalnych punktów.