Człowiek

Naukowcy ostrzegają, że spożywanie zbyt dużej ilości bogatego w białko mięsa zwierzęcego może powodować choroby serca

Foto: ©vika-imperia550/pixabay.com

Mięso zwierzęce i inna żywność pochodzenia zwierzęcego, taka jak jaja, drób i ryby, są bogate w białko. Jest makroelementem znanym z budowy lub naprawy mięśni oraz pomagania w rozwoju narządów i tkanek w organizmie. Jednak ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że spożywanie zbyt dużej ilości mięsa bogatego w białko jest powiązane z chorobami serca. W przeszłości eksperci przypisywali wpływ jedzenia czerwonego mięsa na zdrowie serca.

Obecnie w jednym z badań prowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowano ciąg pojedynczych jednostek porównywalnych do perełek we wszystkich białkach, zwanych leucyną, stanowiących zagrożenie dla zdrowia serca człowieka.

Z nowego artykułu badawczego wynika, że ​​spożywanie nadmiernych ilości tego aminokwasu pochodzącego z różnych źródeł białka może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia u ludzi. Ryzyko jest jedną z wielu przyczyn różnych chorób serca.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA choroby serca są główną przyczyną zgonów od roku 1950. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną odkryły, że istnieje wiele czynników ryzyka chorób układu krążenia. Niektóre z tych zagrożeń obejmują cukrzycę, niezdrową dietę, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu oraz nadwagę i otyłość.

Przeczytaj także: Spożywanie mniejszej ilości mięsa może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem

Białko i choroby serca

Jak mówi stare powiedzenie: „Wszystko w nadmiarze jest złe”, także jeśli chodzi o spożywanie określonych rodzajów żywności i związane z tym ryzyko dla zdrowia.  Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Metabolism , jednym z przykładów zastosowania tej koncepcji jest kultura „wysokiego spożycia białka”, która jest powszechna w społeczeństwach zachodnich i często jest promowana w miejscach publicznych jako sposób na zdrowy styl życia.

W artykule naukowcy z różnych instytucji edukacyjnych powiązali bogate w białko mięso zwierzęce z chorobami serca ze względu na obecność aminokwasu leucyny. Współautor Babak Razani z Uniwersytetu w Pittsburghu powiedział lokalnym mediom amerykańskim, że zespół badawczy zainteresował się tym tematem; w obliczu popularności diety wysokobiałkowej wśród klinicystów, dietetyków i społeczeństwa w kontekście utraty wagi i budowy mięśni.

Przeczytaj także: Przemysłowa hodowla zwierząt zagrożeniem dla środowiska i etyczną katastrofą

Mięso zwierzęce i zdrowie serca

W badaniu przeprowadzonym w lutym r. 2024 stwierdzono, że aminokwasy pochodzące z białek ssaków odgrywają rolę w patogenezie niedokrwiennej choroby układu krążenia. Oznacza to, że mięso zwierzęce i zdrowie serca są ze sobą silnie powiązane, zwłaszcza jeśli spożycie czerwonego mięsa lub przetworzonego mięsa przekracza potrzeby żywieniowe danej osoby. Naukowcy doszli do takiego wniosku na podstawie badań klinicznych z udziałem mężczyzn i kobiet spożywających duże ilości białka.

Według CDC co 33 sekundy  w USA z powodu chorób serca umiera jeden człowiek, gdzie choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów mężczyzn i kobiet. Według amerykańskiej instytucji ds. zdrowia w 2021 r. około 695 000 osób zmarło w kraju z powodu chorób serca.

Opracowanie: irme.pl