KlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Naukowcy podczas konferencji ONZ w Hiszpanii wzywają do podjęcia działań w związku z palącą temperaturą powierzchni morza zarejestrowaną w marcu 2024 r.

Foto: ©Pexels/pixabay.com

Ocieplenie oceanów to zjawisko polegające na zwiększaniu się temperatury oceanów w wyniku pochłaniania przez zbiorniki wodne nadmiaru ciepła pochodzącego z emisji gazów cieplarnianych.

Jak stwierdzono w poprzednich badaniach, tego rodzaju ocieplenie szkodzi organizmom morskim i ekosystemom, zmuszając niektóre gatunki zwierząt wodnych do migracji.

W kontekście zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia wydarzenie to przyciągnęło już uwagę naukowców, światowych przywódców i innych ekspertów w tej dziedzinie.

Podczas konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Hiszpanii w tym tygodniu naukowcy wezwali do podjęcia działań po wykryciu w marcu roku 2024 rekordowej, palącej temperatury powierzchni morza przekraczającej 21 stopni Celsjusza.

Spotkanie, które odbyło się w Barcelonie, zgromadziło około 1500 naukowców, przedstawicieli rządów i organizacji ekologicznych, aby zająć się problemami, przed którymi stoją ziemskie oceany, w tym ociepleniem oceanów.

Przeczytaj także:

Brak życia morskiego na niektórych obszarach i przemieszczanie się populacji ryb z powodu ocieplenia oceanów, to poważny problem w ekosystemach morskich (BADANIE)

Konferencja Dekady Oceanii 2024

W miniony piątek podczas konferencji Ocean Decade 2024 naukowcy domagają się dalszych badań dotyczących ocieplenia oceanów lub wzrostu ich temperatur, ostrzegając, że te zagrożenia dla środowiska mogą mieć konsekwencje.

Tymczasem niektórzy uczestnicy podkreślili potrzebę zwiększenia liczby naukowców zajmujących się oceanami i decydentów z „grup niedostatecznie reprezentowanych”.

Podkreślono także współpracę pomiędzy organizacjami na całym świecie.

W konferencji ONZ, która odbyła się od środy do piątku, 10–12 kwietnia, uczestniczyły różne organizacje naukowe, w tym Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna.

Podczas wydarzenia zaprezentowano różne prezentacje, w tym inicjatywy naukowe dotyczące siły roboczej, finansowania i edukacji w dziedzinie oceanografii, które mogą w przyszłości pomóc aspirującym naukowcom zajmującym się morzem.

Przeczytaj także:

Nowe badanie sugeruje, że cieplejsze oceany mogą ograniczać zdolność wodorostów do magazynowania węgla

Zagrożenie ociepleniem oceanów

Rosnące temperatury oceanów stanowią poważne zagrożenie dla dzisiejszego globalnego środowiska morskiego.

To antropogeniczne zjawisko spowodowane zmianą klimatu może mieć wpływ nie tylko na życie zwierząt i roślin morskich, ale także na społeczności przybrzeżne, których środki utrzymania są uzależnione od tych zasobów naturalnych.

Według badań przeprowadzonych w ostatnich latach rosnąca temperatura zakłóca sieć pokarmową oceanu, szczególnie wpływając na drapieżniki.

Według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) ocieplenie oceanów spowodowało wzrost temperatury powierzchni morza w latach 1901–2020, czyli w okresie, w którym temperatura rosła średnio o 0,14 stopnia Fahrenheita na dekadę.

Dane dostarczone przez EPA pokazują, że tendencja do ocieplenia utrzymująca się od ponad stulecia (a konkretnie od 1880 r.) stale rośnie aż do r. 2020.

Jeśli chodzi o ocieplenie oceanów, według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) nagrania prowadzone od roku 1955 pokazują, że 90% globalnego ocieplenia zachodzi w oceanach, co powoduje wzrost wewnętrznego ciepła wody.

Przeczytaj także:

Badania pokazują, że mikroorganizmy na dnie morskim uwalniają więcej metanu, gdy oceany się ocieplają

Odkrycie to ma kluczowe znaczenie, ponieważ ocieplenie oceanów powoduje podniesienie się poziomu morza na skutek rozszerzalności cieplnej, blaknięcia koralowców, topnienia pokryw lodowych, wzmożonych huraganów i innych czynników – dodaje NASA. Jednym z dowodów ocieplenia oceanów jest szybkie topnienie wiecznej zmarzliny w różnych częściach regionu Arktyki.

Co więcej, naukowcy zaobserwowali także szybkie topnienie lodu na Antarktydzie i innych lodowych regionach półkuli północnej.

Opracowanie: irme.pl