Środowisko

Ocieplenie oceanów przyczyną ekstremalnych upałów w Azji (Badanie)

Foto: ©geralt/pixabay.com

W ostatnich miesiącach w różnych częściach Azji odnotowano fale upałów.

W niektórych krajach te klęski żywiołowe spowodowały powszechne zakłócenia i zagrożenia życia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Szczegóły zagrożeń opierają się na poprzednich raportach z ostatnich kilku tygodni, z których wynikały intensywne upały spowodowane rosnącymi temperaturami, które dotknęły takie kraje jak Bangladesz, Tajlandia i Filipiny.

W artykule badawczym opublikowanym na początku tego roku naukowcy doszli do wniosku, że ekstremalna fala upałów, jakiej doświadczyła kontynent, zwłaszcza w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, nie byłaby możliwa bez zmian klimatycznych.

Nowe badanie pokazuje, że ocieplenie oceanów wywołało fale upałów w Indo-Pacyfiku zarejestrowane pod koniec marca r. 2024, kiedy to doszło do zgonów spowodowanych upałami i zamykania szkół.

Literatura naukowa od dawna opisuje związek między falami upałów a antropogeniczną zmianą klimatu we współczesnych czasach.

Jednak niedawne badanie prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców koncentruje się na wpływie ocieplenia oceanów nie tylko na fale upałów, ale także na ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak cyklony, ulewne opady deszczu i katastrofy ekologiczne, takie jak blaknięcie koralowców.

Przeczytaj także: Masowe zjawisko blaknięcia koralowców

Azjatycka fala upałów

Intensywna fala upałów w Azji obserwowana od marca r. 2024 spowodowała gwałtowny wzrost temperatur w Tajlandii i na Filipinach powyżej 50 stopni Celsjusza.

Tymczasem w Bangladeszu przez prawie miesiąc panowały fale upałów, które doprowadziły do ​​udaru cieplnego.

Oprócz związku między zmianą klimatu a falami upałów, rosnąca temperatura na Oceanie Indyjskim jest również czynnikiem przyczyniającym się do ekstremalnych upałów.

Fale upałów w Azji spowodowane kryzysem klimatycznym zbiegły się również z wcześniejszymi ostrzeżeniami meteorologów dotyczącymi ciągłego wzrostu temperatur na Oceanie Indyjskim.

W tej kwestii naukowcy w niedawnym artykule badawczym potwierdzili regionalny wpływ tego zjawiska ocieplenia oceanów, wpływając nie tylko na środowiska lądowe, ale także na zwierzęta morskie i ich naturalne siedliska morskie.

Przeczytaj także: Zmiany klimatu przyczyną rekordowo wysokiej temperatury wody w oceanach (Badanie)

Winne jest ocieplenie oceanów

W badaniu opublikowanym w pracy zatytułowanej Ocean Indyjski i jego rola w globalnym systemie klimatycznym naukowcy odkryli, że ocieplenie powierzchni lub oceanu  na Oceanie Indyjskim powoduje również zmiany środowiskowe i klimatyczne.

Na podstawie prognoz klimatycznych autorzy szacują, że od lat 70 XX wieku fale upałów na morzu wzrosły z 20 dni w roku do nawet 250 dni w roku.

W nawiązaniu do fal upałów w Indo-Pacyfiku zaobserwowanych w roku 2024 autorzy artykułu odnotowali znaczące ocieplenie oceanów w tropikalnym Oceanie Indyjskim od początku XX wieku.

W tym okresie w latach 1950–2020 odnotowano ocieplenie o 0,12 stopnia Celsjusza. Ponadto odkrycia pokazują, że ocieplenie przenika nawet do głębin oceanu.

Odkrycia oznaczają, że zjawisko globalnego ocieplenia w XXI wieku będzie miało wpływ nie tylko na oceany, ale może również powodować ocieplenie temperatur powierzchni oceanów i rozprzestrzenianie się ciepła do środowisk lądowych lub kontynentalnych.

Wspomniane badanie prowadzili naukowcy z wielu krajów, w tym Indii, Francji, Szwajcarii, Chin i Stanów Zjednoczonych.

Opracowanie: irme.pl