NaturaPrzyrodaŚrodowisko

Odkopano 270-milionową skamieniałość proto-płaza

Foto dzięki uprzejmości zdenet: pixabay.com

Eksperci odkopali skamielinę proto-płaza sprzed 270 milionów lat i nadali jej nazwę Kermit Żaba.

Przeglądając archiwa muzeum, paleontolodzy z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian ponownie odkryli skamieniałą czaszkę przodka starożytnego płaza. Zespół badaczy opisał odkrytą skamielinę jako nowy gatunek proto-płaza, którego nazwał Kermitops gratus na cześć kultowego Muppeta, Żaby Kermita.

Starożytny płaz

Według Calvina So, doktoranta na Uniwersytecie George’a Washingtona i głównego autora niedawnego badania, nadanie nowemu stworzeniu nazwy na cześć ukochanej postaci żaby uważa się za okazję do wzbudzenia entuzjazmu ludzi odkryciami, których dokonują naukowcy, korzystając ze zbiorów muzealnych.

„Używanie nazwiska Kermit ma znaczące implikacje dla sposobu, w jaki możemy połączyć naukę uprawianą przez paleontologów w muzeach z ogółem społeczeństwa” – powiedział So.

Wyrażano więc przekonanie, że skoro zwierzę to jest dalekim krewnym dzisiejszych płazów, a Kermit jest współczesną ikoną płazów, to była dla niego idealna nazwa.

Skamieniała czaszka – mierząca nieco ponad cale długości i posiadająca duże, owalne oczodoły – została pierwotnie odkopana przez zmarłego paleontologa Nicholasa Hottona III, który przez prawie 40 lat pełnił funkcję kustosza w dziale paleobiologii muzeum.

Przeczytaj także: Wraz z globalnym ociepleniem można zobaczyć więcej gadów i płazów. Jakie są między nimi różnice?

Skamieniałości z Teksasu

Przypomnijmy, że Hotton spędził kilka sezonów terenowych na wydobywaniu skamieniałości z wychodni skalnych w północno-środkowym Teksasie, znanych jako Czerwone Łóżka. Rdzawe skały tego obszaru pochodzą z wczesnego okresu permu, ponad 270 milionów lat temu i zawierają skamieniałe szczątki starożytnych gadów, płazów i synapsydów żaglowych, prekursorów współczesnych ssaków.

Hotton i jego zespół zebrali tak wiele skamieniałości, ponieważ nie byli w stanie ich wszystkich szczegółowo zbadać.

Kolekcja ta obejmowała małą czaszkę proto-płaza, którą zespół odkrył w warstwie skalnej znanej jako formacja Clear Fork w r. 1984. Ponadto czaszka została zdeponowana w National Fossil Collection Smithsonian, gdzie spędziła dziesięciolecia czekając na badacza aby przyjrzeć się bliżej.

W roku 2021 Arjan Mann, paleontolog ze stopniem doktora w muzeum, przeszukiwał skarbnicę skamieniałości Hottona w Teksasie, gdy jego uwagę przykuł jeden okaz oznaczony jako wczesny płaz.

Następnie Mann i So połączyli siły, aby ustalić, do jakiego rodzaju prehistorycznego stworzenia należała skamielina.

Odkryli, że czaszka posiadała mieszaninę cech różniących się od cech obserwowanych w czaszkach starszych czworonogów czy starożytnych przodków płazów i innych żyjących czworonożnych kręgowców.

Co więcej, naukowcy zidentyfikowali skamielinę jako temnospondyl, który jest uważany za zróżnicowaną grupę prymitywnych krewnych płazów, która żyła przez ponad 200 milionów lat od karbonu do triasu.

Ponieważ jednak czaszka zwierzęcia miała tak unikalne cechy, naukowcy doszli do wniosku, że należy ona do zupełnie nowego rodzaju, który nazwali Kermitops.

Opracowanie: irme.pl