Organizacja pracy Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ponad 70% siły roboczej na świecie będzie w trakcie swojej kariery zawodowej narażonych na działanie ekstremalnych temperatur, powołując się na rosnące obawy związane z ekspozycją na słońce.
Przestrzegł także przed zanieczyszczeniem powietrza, pestycydami i innymi zagrożeniami, które mogą powodować problemy zdrowotne, w tym raka.
Narażenie na nadmierne ciepło
W nowym raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że od roku 2020 2,4 miliarda ludzi, czyli ponad 70% siły roboczej na całym świecie, w związku z pracą zawodową będzie miało do czynienia z silnymi upałami.
Oznacza to wzrost w porównaniu z ponad 65 % w roku 2000.
Stwierdzono również, że 1,6 miliarda pracowników jest narażonych na promieniowanie ultrafioletowe w ramach swojej pracy, powołując się na prawie 19 000 zgonów rocznie z powodu raka skóry niebędącego czerniakiem, a także dolegliwości, takich jak oparzenia słoneczne, pęcherze skórne, uszkodzenia oczu, zaćma i problemy z siatkówką takie jak zwyrodnienie plamki żółtej.
Z oświadczenia wynika, że ta sama liczba pracowników – 1,6 miliarda – jest narażona na zanieczyszczenie powietrza w miejscu pracy, „co powoduje aż do 860 000 zgonów związanych z pracą wśród pracowników zewnętrznych rocznie”.
W badaniu podkreślono również, że niektóre podgrupy pracowników są szczególnie bezbronne, np. strażacy w Stanach Zjednoczonych walczący z pożarami lasów, których liczebność i częstotliwość, zdaniem ekspertów, wzrosła w wyniku zmiany klimatu spowodowanej wysokimi temperaturami i nadmiernie suchymi warunkami.
„Kiedy mówimy o zmianie klimatu, często zapomina się o pracownikach, a jej skutki dla zdrowia są bardzo poważne, począwszy od śmierci, po miliony chorych z powodu zagrożeń pogłębionych przez zmianę klimatu, a także miliony osób cierpiących na choroby przewlekłe” – stwierdziła Manal Azzi, dyrektor ds. lider zespołu organizacji.
Wpływ zmian klimatycznych na pracowników
Według artykułu wpływ zmian klimatycznych na pracowników wykracza daleko poza narażenie na ekstremalne upały i tworzy „koktajl zagrożeń”, które skutkują różnymi poważnymi problemami zdrowotnymi.
Stwierdza, że zmiany klimatyczne są powiązane z różnymi problemami zdrowotnymi pracowników, w tym nowotworami, chorobami układu krążenia, dolegliwościami układu oddechowego, dysfunkcją nerek i problemami ze zdrowiem psychicznym.
Niektóre kraje zareagowały, wprowadzając przepisy wymagające regularnej obserwacji pracowników często narażonych na działanie ciepła, nadmiernego nasłonecznienia, zanieczyszczenia powietrza i innych zagrożeń dla zdrowia w pracy.
W innych okolicznościach MOP podaje, że układy zbiorowe pracy pomiędzy liderami związkowymi a liderami korporacji pomogły ograniczyć zagrożenia.
„Zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy muszą stać się częścią naszej reakcji na zmiany klimatyczne – zarówno w zakresie polityki, jak i działań” – podkreślił Azzi.
Tymczasem agencje ONZ i działacze na rzecz ochrony środowiska coraz częściej podkreślają związek między zmianami klimatycznymi a zdrowiem ludzkim.
Według służb klimatycznych Unii Europejskiej w marcu planeta Ziemia odnotowała dziesiąty z rzędu miesiąc rekordowych miesięcznych temperatur.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaledwie kilka zagrożeń związanych z klimatem, takich jak malaria i niedobór wody, spowoduje śmierć ćwierć miliona ludzi rocznie w latach 2030–2050.
Oczekuje się, że do 2030 r. bezpośrednie koszty szkód zdrowotnych wyniosą od 2 do 4 miliardów dolarów rocznie.
Obszary o nieodpowiedniej infrastrukturze zdrowotnej, głównie w krajach rozwijających się, będą najmniej przygotowane, aby poradzić sobie bez pomocy w przygotowaniu i reagowaniu.
Opracowanie: irme.pl