Klimat

Pangea Ultima powoduje masowe wymieranie, w wyniku którego zabija się nawet 92 procent gatunków (Badanie)

Foto: ©maxmann/pixabay.com

Naukowcy przewidują, że Pangea Ultima, nowy superkontynent, który powstanie w przyszłości, spowoduje potencjalne masowe wymieranie, które zniszczy większość żywych organizmów na Ziemi, w tym ludzi.

Według naukowców to wydarzenie geologiczne będzie miało miejsce 250 milionów lat po ponownym połączeniu mas lądowych lub kontynentów planety, w tym obu Ameryk, Afryki, Antarktydy i Australii.

Projekcje klimatyczne na przyszłym kontynencie szacują, że temperatury będą niezwykle wysokie, głównie z powodu ogromnej części środowiska lądowego i innych czynników.

Zdaniem ekspertów z tego powodu wskaźnik przeżycia ludzi będzie potencjalnie niski.

Jednak zderzenie kontynentów Ziemi nie nastąpi z dnia na dzień, ponieważ przesuwające się płyty tektoniczne poruszają się powoli każdego roku.

Pangea Ultima

W badaniu z r. 2023 opublikowanym w czasopiśmie Nature Geoscience naukowcy odkryli, że nowy superkontynent, Pangea Ultima, spowoduje wyginięcie nawet 92% gatunków na Ziemi, ponieważ większość planety mogłaby nadawać się do zamieszkania, zwłaszcza dla ssaków.

Jak wynika z przyszłych modeli, przyszły ląd może być zdominowany przez wulkany i niezwykle gorące środowisko.

W artykule badawczym podkreślono, że ssaki dominują na Ziemi od około 55 milionów lat, m.in. z powodu przystosowania się do ociepleń i oziębień w kenozoiku.

Dodał, że chociaż za kilka miliardów lat całe życie ostatecznie wyginie z powodu promieniowania słonecznego, Ziemia może stać się niegościnna dla potomków naszych ssaków wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Powstająca Pangea Ultima uformuje się wzdłuż równika i drastycznie zmieni globalny ekosystem, ale dowody wskazują, że superkontynent nie zabije całego życia.

Może jednak nie nadawać się do zamieszkania przez ssaki.

Na Ziemi pojawił się ostatni superkontynent, zwany Pangeą, który rozpadł się około 200 milionów lat temu, a jego fragmenty stały się kontynentami, które znamy dzisiaj.

Czy Ziemia wyginie?

Istnieją różne „przewidywane” scenariusze wyginięcia życia na Ziemi w przyszłości, począwszy od uderzeń asteroid po powodzie spowodowane podnoszeniem się poziomu morza.

Niezależnie od tego, czy masowe wymieranie jest spowodowane czynnikami naturalnymi, czy antropogenicznymi, według badania jasne jest, że zmiany klimatyczne spowodowane emisją gazów cieplarnianych powodowaną przez człowieka wywierają swoje piętno na środowisko.

Teraz dowody sugerują, że ssaki mogą być pierwszymi ofiarami rosnących temperatur, szczególnie w Pangea Ultima.

Powołując się na wcześniejsze badania, międzynarodowi naukowcy biorący udział w badaniu sugerują, że obecne globalne ocieplenie mogło nawet przed powstaniem samej Pangea Ultima spowodować wzrost temperatur powyżej fizjologicznych granic ssaków lądowych.

Inna literatura naukowa i raporty ekspertów z ostatnich lat również wykazały, że inne klasy lub grupy zwierząt są zagrożone globalnym wzrostem temperatury.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych każdy stopień ocieplenia zwiększa również ryzyko wyginięcia gatunków w kontekście zmian klimatycznych.

Choć przyszły superkontynent Pangea Ultima nie jest powiązany ze zmianami klimatycznymi, to jasne jest, że globalne ocieplenie jest zabójcze dla zwierząt, zwłaszcza ssaków.

Opracowanie: irme.pl