Natura

Pod pustynia Atakama w Chile odkryto biosferę mikrobiologiczną z nieznanym wcześniej życiem

Foto: ©michellebranco11/pixabay.com

Mikroorganizmy żyjące w ukrytym ekosystemie odkryto pod rozległym obszarem pustynnym w Chile w Ameryce Południowej.

Nowe badanie ujawniło, że trwałe społeczności drobnoustrojów w postaci bakterii odkryto w biosferze drobnoustrojów, w której życie było nieznane wcześniej, 4 metry pod pustynią Atakama.

Odkrycie potwierdza, że ​​drobnoustroje mogą przetrwać nawet w trudnych warunkach.

To nie pierwszy raz, kiedy życie drobnoustrojów odkryto pod powierzchnią pustyni Atakama, ponieważ poprzednie badania wykazały ich obecność na głębokości 2,6 nad powierzchnią.

Jednak według autorów badania, składających się z badaczy z Niemiec, najnowsze odkrycie nowej biosfery jest „całkowicie odizolowane od powierzchni”, co sugeruje istnienie drobnoustrojów.

Odkryto biosferę mikrobiologiczną

Nowy artykuł badawczy podkreśla brak wiedzy lub ograniczone dane naukowe dotyczące głębszych podziemi pustyni Atakama.

Dzieje się tak, ponieważ zdaniem autorów artykułu wcześniejsze badania w dziedzinie ekologii drobnoustrojów środowisk pustynnych koncentrowały się na badaniu środowisk powierzchniowych.

Odkrycia wskazują również na potencjalne istnienie życia mikrobiologicznego pod Marsem.

Badanie, opublikowane 23 kwietnia w czasopiśmie PNAS Nexus pokazuje, że odkrycie biosfery drobnoustrojów na takiej głębokości jest pierwszym tego rodzaju na pustyni Atakama.

Jednak pomimo braku regularnych opadów naukowcy potwierdzili, że mikroorganizmy mogą nadal rozwijać się w środowiskach prawie pozbawionych wody.

Środowisko pustyni Atakama

Pustynia Atakama, znana jako najsuchsza niepolarna pustynia na świecie, znajduje się w północnym Chile, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Ameryce Południowej.

Pustynny płaskowyż rozciąga się ponad 1600 kilometrów na zachód od Andów.

Pustynia chilijska jest również popularna ze względu na największe na świecie zasoby azotanu sodu i miejsce, w którym znajdują się najstarsze sztucznie zmumifikowane szczątki ludzkie.

Ponadto jedną z najbardziej unikalnych ziemskich cech Atakamy jest to, że jej gleba jest bardzo podobna do tej na Marsie.

Z tego powodu w badaniu z kwietnia r. 2024 wspomniano, że pustynne pustkowia mogą być „potencjalnym odpowiednikiem podpowierzchniowych nisz mieszkalnych na Marsie”.

Niemiecki zespół badawczy sugeruje, że sama pustynia Atakama ma „bezpośrednie znaczenie dla astrobiologii”.

Potencjalne życie na Marsie

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci astrobiolodzy pod kierownictwem Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) skupiali się na koncepcji potencjalnego życia na Marsie i wybrali tę planetę jako główny cel badań astrobiologicznych w naszym Układzie Słonecznym.

W ostatnich latach, mimo rozwoju programów eksploracji Marsa, naukowcy nie znaleźli jeszcze dowodów na istnienie obecnego lub przeszłego życia na marsjańskiej glebie.

Jak wspomniano wcześniej, gleba pustyni Atakama ma środowisko podobne do gleby marsjańskiej. W badaniu z roku 2003 naukowcy opisali również, że Atacama ma gleby podobne do Marsa.

Odkrycia te sugerują, że naukowcy tu na Ziemi mogliby badać pustynię Atakama, aby przyjąć teoretyczne założenia na temat rzeczywistego środowiska Marsa, w tym jego roli jako żywiciela potencjalnego życia drobnoustrojów.

Opracowanie: irme.pl