Ekologia

Światowy Dzień Długu Ekologicznego

Dług ekologiczny

22 sierpnia przypada Światowy Dzień Długu Ekologicznego.

Oznacza to, że od teraz żyjemy na “ekologiczny kredyt”.

Tym razem, ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, dzień ten wypadł 3 tygodnie później niż przed rokiem.

By pomóc klimatowi i środowisku potrzeba jednak przemyślanego działania, nie katastrofy – twierdzą eksperci.

Światowy Dzień Długu Ekologicznego to symboliczny moment, w którym zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne w danym roku przekracza możliwości ich regeneracji.

Przez resztę roku jako ludzkość żyjemy “na kredyt”, zaciągnięty wobec nas samych i przyszłych pokoleń.

Data ta jest wyznacza od blisko pół wieku, w oparciu o dane m.in. na temat zużycia wody, wycinki drzew i emisji zanieczyszczeń.

I choć mówimy o szacunkach, a sam dzień ma wymiar symboliczny, niepokoić ma prawo jeden fakt: z dekady na dekadę wypada on coraz wcześniej.

Jeszcze w latach 80-tych Światowy Dzień Długu Ekologicznego obchodziliśmy w październiku.

Natomiast w ubiegłym roku było to 29 lipca.

Tym razem jest jednak nieco inaczej, ale jedynie za sprawą epidemii i bezprecedensowych ograniczeń.

Wśród głównych przyczyn przesunięcia daty wskazuje się spowolnienie gospodarcze i ograniczenia w przemieszczaniu się, które przełożyły się bezpośrednio na spadek emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, a także zmniejszyły skalę pozyskiwania drewna na świecie.

“Pandemia koronawirusa spowodowała zmniejszenie śladu ekologicznego ludzkości.

Prawdziwą równowagę, która pozwoli wszystkim na rozwój, można osiągnąć jedynie planując i wcielając w życie zmiany.

Nie za sprawą katastrofy” – piszą w komunikacie eksperci z organizacji Global Footprint Network, którzy rokrocznie wyliczają datę Dnia Długu Ekologicznego.

Podobne wnioski wysnuć można z niedawnych badań opublikowanych w “Nature Climate Change”, według których tegoroczne ograniczenia będą mieć śladowy wpływ na spowolnienie ocieplenia planety.

Co zatem może zrobić każdy z nas, jakie kroki podjąć, aby dbać o planetę?

Są kroki, które może podjąć każdy z nas, żeby dbać o planetę na co dzień i ograniczać ślad ekologiczny.

Zamienić samochód na rower lub komunikację miejską,  samolot na pociąg, oszczędzać energię, wodę, segregować odpady i ograniczyć produkcję odpadów, szczególnie plastiku.

W kwestii żywności jedzmy to co powstało w sposób przyjazny dla środowiska (z ekologicznym certyfikatem), najlepiej wytwarzaną lokalnie (ograniczenie emisji CO2 podczas transportu), kupując ryby i produkty rybne sprawdzajmy, czy posiadają certyfikat MSC, gwarantujący, że pochodzą ze zrównoważonych łowisk lub wybierajmy te gatunki, które otrzymały zielone światło, czyli ich konsumpcja nie obciąża znacząco środowiska.

Ograniczmy jedzenie mięsa, którego produkcja wiąże się z ogromną emisją CO2 i obciążeniem dla środowiska.

Jak podaje wspomniana wcześniej Global Footprint Network, do roku 2050 pomiędzy 70-80 % ludzi będzie mieszkać w miastach, musimy więc tak je zorganizować by zużywać mniej energii na transport, ogrzanie lub chłodzenie domów, przejść na energię odnawialną zamiast paliw kopalnych, a także, co bardzo ważne nie marnować żywności.

Stan planety będzie zależeć od każdego z nas z osobna i od decyzji polityków dotyczących nas wszystkich.

“Dla planety to jak chwila oddechu i choć przyczyna jest dramatyczna – epidemia koronawirusa, pokazuje jak bardzo Ziemia potrzebuje odpocząć od naszej nadmiernej aktywności, naszej wszędobylskości” – mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

“Jeżeli ten oddech skończy się wraz z epidemią i wrócimy do tego co było, odsunięty w czasie Dzień Długu Ekologicznego będzie tylko jednorazową anomalią i wrócimy do przejadania zasobów z każdym rokiem wcześniej. Teraz jest czas na zieloną transformację gospodarki, skoro wirus zatrzymał nas w biegu” – podkreśla Karpa-Świderek.

Od dziś do końca roku żyjemy na kredyt, który będą spłacać przyszłe pokolenia.

Od stycznia do końca lipca ludzkość zużyła zasoby planety, które są w stanie odnowić się w ciągu roku.

Czas odwrócić ten trend, bowiem każdy z nas jest za to odpowiedzialny.

Więcej informacji: https://www.overshootday.org/