Ekologia

Światowy Dzień Lasów Deszczowych

Las deszczowy

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Lasów Deszczowych. I choć wydają się nam odległe to również my korzystamy z obfitości lasów deszczowych i mamy znaczący wpływ na ich kondycję.

Nie zapominajmy, że z samej Amazonii pochodzi aż 20% tlenu, którym oddychamy i słodkiej wody, którą pijemy. Lasy deszczowe pochłaniają dwutlenek węgla, stabilizują klimat i są domem dla połowy gatunków roślin i zwierząt na świecie. Jako pochłaniacze dwutlenku węgla są naszym największym sprzymierzeńcem w walce ze zmianą klimatu. 

Dziś w dobie pandemii szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na regulacyjną rolę lasów deszczowych. Ich niezwykła różnorodność biologiczna zapobiega dominacji wirusów i bakterii niebezpiecznych dla ludzi. W naturalnym środowisku konkurują one ze sobą utrzymując się na odpowiednim poziomie. Drapieżniki lasów deszczowych regulują z kolei populacje zwierząt będących często nosicielami groźnych patogenów. Składniki środków używanych do leczenia malarii, białaczki, jaskry i wielu innych chorób pochodzą z roślin znalezionych w Amazonii – największym lesie deszczowym na świecie.

Choć myśląc o lasach deszczowych najczęściej przed oczami mamy Amazonię to na Ziemi występuje jeszcze kilka podobnych ekosystemów o ogromnym znaczeniu lokalnym i globalnym. Jednym z nich jest Dawna Tenasserim – wilgotny pierwotny las położony na granicy Mjanmy i Tajlandii. Jego powierzchnia odpowiada niemal 60% terytorium Polski. To kraina dzikich kotów. Oprócz tygrysa, zaobserwowano tu również lamparta indochińskiego, panterę mglistą, mormi złocistego, lamparcika marmurkowego, kota błotnego i kotka bengalskiego. Od wieków, w harmonii z naturą, żyją tam przedstawiciele wielu grup etnicznych, z których najbardziej znaną jest Karen. Lasom deszczowym Azji Południowo-Wschodniej i ich mieszkańcom wciąż zagraża wylesianie, kłusownictwo i nielegalny handel dzikimi gatunkami.

Dbając o ochronę lasów deszczowych warto pamiętać, że zależą od nich także lokalne społeczności. Ich życie i przetrwanie zależy od kondycji tamtejszego środowiska. Lasy są dla nich miejscem życia, źródłem pożywienia i leków. Dlatego tak ważne jest, by chronić przyrodę bez względu na miejsce, w którym się znajduje.