Środowisko

Światowy Dzień Oceanów

Ocean

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów.

Dzień ten został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w roku 2009 i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga.

Morza i oceany zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi.

Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia.

Ryby i owoce morza są źródłem białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa.

Niestety zbyt często o tym zapominamy.

Dlatego co roku 8 czerwca w ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW przypominamy, że to od naszych codziennych decyzji zależy stan mórz i oceanów oraz zachęca do podejmowania świadomych, dobrych dla środowiska i nas samych wyborów.

Aby chronić ekosystemy morskie nie trzeba wielkich czynów: wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas zakupów do sklepowego koszyka wrzucać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa.

Ocieplanie się klimatu kojarzymy głównie ze wzrostem średniej temperatury na Ziemi spowodowanej wzrostem CO2.

To właśnie w głównej mierze oceany absorbują nadmierne ilości dwutlenku węgla, a negatywną konsekwencją tego jest wzrost ich kwasowości.

W ostatnich latach proces ten znacznie przyspieszył i tylko od XX wieku zakwaszenie mórz i oceanów wzrosło, aż o 30%! Najbardziej wrażliwym ekosystemem, którego dotyka rosnąca kwasowość wód są organizmy, z których zbudowana jest rafa koralowa.

Poprzez spotęgowanie tego negatywnego procesu, wiele wapiennych materiałów budulcowych, poprzez obniżenie się pH, rozpuszcza się w wodzie.

Stopniowe zakwaszanie się mórz i oceanów prowadzi więc do powolnego zamierania tych różnorodnych ekosystemów morskich.

Światowy Dzień Oceanów to dzień w którym warto przypomnieć temat naszego morza – Morza Bałtyckiego, które stanowi nierozerwalną część wód morskich naszej planety.

Bałtyk zachwyca swoim pięknem, jest schronieniem dla wielu gatunków ptaków i ryb oraz domem dla ssaków morskich takich jak foki i morświny.

Również i ekosystem Morza Bałtyckiego zmaga się z wieloma problemami, z którymi bez wsparcia ze strony człowieka, sobie nie poradzi.

Morze Bałtyckie jest najmłodszym i jednym z najmniej zasolonych mórz na naszej planecie.

Aż do XIX wieku wody Bałtyku należały do jednych z najczystszych na świecie, jednak dwa stulecia rozwoju przemysłu, rolnictwa i wzrostu populacji w zlewisku Morza Bałtyckiego spowodowały, że stało się ono jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na Ziemi.

Światowy Dzień Oceanów to idealny moment, by zachęcić najmłodszych do zgłębiania wiedzy o oceanach i ich mieszkańcach.

Zachęcajmy zatem do pozytywnej edukacji – przedstawiania oceanu jako bogatego i różnorodnego świata, pokazywania piękna i majestatu niezmierzonych przestworzy oceanicznych, zainteresowania światem podwodnych, głębin, zwierząt, raf koralowych, wzbudzenia zachwytu, poczucia odpowiedzialności i wzbudzenia refleksji – co ja mogę zrobić.