EkologiaŚrodowisko

Światowy Dzień Roweru

3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru.

Inicjatorem tego wydarzenia jest były polski kolarz torowy, a aktualnie socjolog na Uniwersytecie w Waszyngtonie – Leszek Sibilski.

To on zaproponował, a następnie działał w Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby dzień 3 czerwca stał się świętem kolarzy rekreacyjnych i zawodowych.

Święto ustanowiono 12 kwietnia roku 2018, wówczas to Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję o obchodzeniu 3 czerwca święta – Światowego Dnia Roweru.

Rezolucja ONZ podkreśla, że rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju.

Zachęca również do upowszechnienia używania roweru wśród wszystkich członków społeczeństwa, jako środka wzmacniającego zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobre samopoczucie.

Ze względu na liczne zalety rower stał się wiernym przyjacielem człowieka i środowiska.

Z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, 13 bezpośrednio powiązanych jest z rowerem.

Dotyczy to zwłaszcza Celu13, mówiącego o pilnej konieczności podejmowania działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom.

Niezależnie od tego, czy twoim celem jest dbanie o zdrowie, kondycję, odpowiedzialna konsumpcja czy ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i hałasu, jazda na rowerze to zawsze dobry wybór.

Nietrudno zgodzić się ze stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, że rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu.

Może służyć jako narzędzie rozwoju, a także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej czy sportu.

Synergia między rowerem a jego użytkownikiem sprzyja kreatywności i zaangażowaniu społecznemu.

Używanie roweru wpływa też na polepszenie świadomości dotyczącej lokalnego środowiska.

Rower jest symbolem zrównoważonego transportu.

Jazda na nim kojarzy się z pozytywnym działaniem, które sprzyja zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma dobry wpływ na klimat.

Nic dziwnego, że jeden z najpopularniejszych środków transportu na świecie, używany codziennie na każdym kontynencie przez społeczeństwa o różnym statusie i zamożności, zasłużył na swoje święto.

Rower to niewątpliwie wspaniały środek transportu, który jest przyjazny dla środowiska.

Wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie – nie musimy martwić się paliwem czy korkami.

Warto ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze (ekologicznym środku transportu indywidualnego), to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie.