CzłowiekEkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony od roku 1979.

Święto zostało uchwalone przez UNWTO (Światową Organizację Turystyki ONZ).

Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym.

Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie, na przykład: „Turystyka wzbogaca” (2006) czy też „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia” (2008).

Z kolei od 1998 roku inne państwo zobowiązuje się do przewodniczenia obchodom.

Właściwie każdemu rządowi zależy na turystycznej atrakcyjności i przyciąganiu gości z całego świata.

W przypadku niektórych krajów biznes turystyczny jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu – tak jest na przykład w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech.

Jak się okazuje, to właśnie Europa stanowi światową mekkę turystyki – w 2011 roku przywitała pół miliarda podróżnych.

Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są zaś Francja, Stany Zjednoczone i Chiny.

Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania.

Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego.

Grand Tour odbyli między innymi Monteskiusz, Lord Byron, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Stanisław August Poniatowski.

Za współczesny odpowiednik Grand Tour uważa się dziś niekiedy tzw. „gap year”, czyli rok przerwy (zwykle) po szkole średniej, który poświęca się na zwiedzenie świata (zwykle przed rozpoczęciem studiów).

Święto obchodzimy 27 września, kiedy sezon wakacyjny przenosi się z półkuli północnej na półkulę południową.

Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Turystyki, Pan Taleb Rifai, oficjalnie ogłosił rozpoczęcie obchodów Światowego Dnia Turystyki (WTD) w 2010 r., które odbyło się się pod hasłem: “Turystyka i różnorodność biologiczna”.

Podczas gdy w naszej szerokości geograficznej robi się coraz chłodniej, z tym większym utęsknieniem spoglądamy na zdjęcia rajskich plaż z ofert biur podróży.

Warto pamiętać jednak, że sposób w jaki spędzimy urlop i na co przeznaczymy wydawane pieniądze ma bezpośredni wpływ na to, jak miejsce, do którego zmierzamy będzie funkcjonować za rok i za dziesięć, dwadzieścia lat.

Święto ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wielkie znaczenie ma turystyka we wzmacnianiu wzajemnego zrozumienia między narodami.

Celem licznych spotkań, które odbędą się w ramach tego święta będzie również przedstawienie, jak znaczący wpływ wywiera turystyka na wszystkie sfery działalności ludzkiej – społeczną, polityczną, gospodarczą i kulturową, a także zwrócenie uwagi na jej rolę w promowaniu wyższych standardów życia.