Człowiek

Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby uczcić odwagę, siłę i determinację kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów pod groźbą prześladowań, konfliktów i przemocy.

Według Konwencji Genewskiehj z roku 1951 uchodźcą jest osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia i posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w tym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej.

Uchodźca to osoba, która zmuszona została do opuszczenia terenu, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności, najczęściej sytuacja ta związana jest  z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych.

W Światowym Dniu Uchodźcy postawmy sobie pytanie co zrobiłabyś/zrobiłbyś w sytuacji wyboru pomiędzy narażaniem życia swojego i swojej rodziny a pozostawienie całego dorobku życia, rozstanie z bliskimi i ucieczką w nieznane w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Co roku miliony osób stają przed takim wyborem.

Aż 80% uchodźców to kobiety i dzieci.

Pomaganie uchodźcom to nie tylko wyraz solidarności i moralna odpowiedzialność.

To też inwestycja w drugiego człowieka.

A także we własną gospodarkę, kulturę i naukę.

Warto o tym pamiętać, nie tylko w Światowy Dzień Uchodźcy.