CzłowiekEkologiaŚrodowisko

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień AIDS (zwany także Światowym Dniem Walki z AIDS) obchodzimy od 1988 roku, dzięki inicjatywie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę międzynarodową organizację.

Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka.

Politycy, osoby publiczne i każdy, kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, noszą ją tego dnia na ubraniu.

Podczas Światowego Dnia Walki z AIDS w co najmniej kilku miastach Polski rozbłysną na czerwono wiadukty i budynki, na fasadach pojawią się czerwone wstążki.

Są one od 1988 r. symbolem upamiętniającym ofiary tej epidemii, a dziś – kiedy życie z HIV dzięki lekom nie prowadzi już do nieuchronnej śmierci – przypominają, jakie zagrożenie może się z tym wirusem łączyć.

Co roku lub co kilka lat zmienia się temat przewodni kampanii.

Podkreślano już szczególnie trudną sytuację kobiet z AIDS, dużą zachorowalność dzieci bądź, jak w roku 2002 i 2003, dyskryminację i piętno, jakie niesie ze sobą ta choroba.

O AIDS zaczęło być głośno w latach 80.

Przede wszystkim dzięki działalności środowisk gejowskich w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwsze padły ofiarą epidemii.

Już same początki walki z chorobą determinują cały jej przebieg.

Piętno AIDS jako choroby, która dotyczy grup dyskryminowanych – homoseksualistów, użytkowników narkotyków oraz pracowników i pracownic seksbiznesu – utrudnia skuteczną profilaktykę i przekazywanie rzetelnej, nieopartej na stereotypach wiedzy.

Dopiero kiedy choroba dosięgła całej populacji i zaczęła w zawrotnym tempie rozprzestrzeniać się w Afryce, świat ruszył z pomocą.

Według Światowej Organizacji Zdrowia pod koniec 2015 r. na świecie żyło około 36,7 miliona osób zakażonych HIV.

Mniej niż połowa przyjmowało leki antyretrowirusowe.

Nieleczone zakażenie prowadzi do rozwoju AIDS. W 2014 r. z powodu AIDS zmarło 1,2 miliona chorych.

Każdego dnia z przyczyn związanych z HIV i AIDS umiera ok. 4,5 tys. osób.

W Polsce nawet 70 proc. osób zakażonych wirusem, może o tym nie wiedzieć.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) odnotował w roku 2015 – 1295 nowych zakażeń HIV, o 205 więcej niż w roku poprzednim.

Każdego dnia o swoim zakażeniu HIV dowiadują się w Polsce 2-3 osoby.

W ciągu 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło już w naszym kraju 1,4 tys. osób – wynika z danych Krajowego Centrum ds. AIDS.

W Polsce żyje ponad 24 tys. osób zakażonych wirusem HIV.

Co 5. osoba żyjąca z HIV to kobieta.

Z zakażeniem HIV niedającym objawów AIDS można żyć ok. 8-10 lat.

W tym czasie wirus stopniowo niszczy układ odpornościowy, co może powodować rozwój zespołu różnych infekcji i nowotworów (chorób wskaźnikowych AIDS).

Do tej pory na AIDS zmarło około 36 milionów ludzi na całym świecie.

Co roku umierają kolejne dwa miliony.

Więcej:

Krajowe Centrum ds. AIDS

Społeczny Komitet ds. AIDS

Raport z badania rozpowszechnienia zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji na terenie Warszawy i okolic

www.narkopolityka.pl