Człowiek

Światowy Dzień Walki Z Rakiem

Światowy Dzień Walki Z Rakiem

4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day).

To dobra okazja, aby przypomnieć, że tym, co najcenniejsze w naszym życiu – jest zdrowie.

A wśród tych, co nam je zabiera, są nowotwory.

Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów w Polsce.

Na przestrzeni ostatnich lat dokonał się ogromny postęp w świadomości społecznej na tematy związane z zachorowaniem na nowotwory.

Mimo to liczba chorych na nowotwory złośliwe rośnie na całym świecie.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest od roku 2000.

Święto ustanowione zostało w czasie Światowego Szczytu Walki z Rakiem pod patronatem prezydenta Francji oraz dyrektora generalnego UNESCO.

Przyjęto wówczas Kartę Paryską.

Państwa, które się pod nią podpisały zobowiązały się do prowadzenia działań mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki oraz sposobu walki z chorobami nowotworowymi.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie.

W ramach tzw. „białej soboty”, która odbędzie się 1 lutego roku 2020, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w większości największych placówek onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.

Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

W obchody XX Światowego Dnia Walki z Rakiem 2020 włączyły się liczne ośrodki, fundacje onkologiczne i organizacje, które przeprowadzą tego dnia akcje profilaktyczne i edukacyjne.

Program obchodów Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych (tzw. Białej Soboty) z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem będzie polegał na:

  • udzielaniu bezpłatnych konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej,
  • rozpowszechnianiu Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem,
  • przeprowadzaniu podstawowych badań diagnostycznych i przesiewowych (skrining nowotworowy) zwiedzaniu oddziałów placówek diagnostyczno-leczniczych,
  • organizacji wykładów i pogadanek na temat profilaktyki promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego oraz psychoonkologii.
  • promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego oraz psychoonkologii.

Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem szczególnie zachęcane są Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi oraz Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie.

Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.

Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych.

Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1%  zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy.

Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn.

W populacji kobiet w roku 2016 najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego.

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.

Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.

Szczególną uwagę należy zwrócić na palenie tytoniu, które stanowi największy problemem Polaków, gdyż rak płuca – schorzenie występujące prawie wyłącznie u palaczy tytoniu – jest pierwszą przyczyną umieralności nowotworowej zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet w Polsce.

Inne zalecenia obejmują minimalizowanie spożycia alkoholu oraz ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Wiele inicjatyw podejmowanych w ramach tego święta ma na celu budowanie większej świadomości onkologicznej poprzez zmniejszenie śmiertelności z powodu nowotworów zarówno dzięki działaniom edukacyjnym jak i oddziaływaniu na decydentów pracujących w ochronie zdrowia.