Z nowego raportu wynika, że zdecydowana większość krajów nie spełnia międzynarodowych norm jakości powietrza.
Niespełnienie norm jakości powietrza
Z najnowszych danych opublikowanych przez IQAir, szwajcarską organizację zajmującą się jakością powietrza, która gromadzi dane z ponad 30 000 stacji monitorujących na całym świecie, tylko w siedmiu krajach – mniej niż 4% – poziom jakości powietrza był równy lub niższy od zdrowej średniej rocznej sugerowanej przez Światową Organizację Zdrowia ( WHO) w roku 2023.
Spośród 134 krajów i obszarów objętych raportem jedynie Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia spełniają zalecenia WHO dotyczące limitu mikroskopijnych cząstek unoszących się w powietrzu wyrzucanych przez samochody osobowe, ciężarówki i zakłady przemysłowe.
W badaniu skupiono się na drobnych cząstkach stałych, czyli PM2,5, czyli rodzaju mikroskopijnej plamki sadzy mniejszej niż szerokość ludzkiego włosa, która w przypadku wdychania może powodować szereg problemów zdrowotnych i śmierć, stwarzając poważne ryzyko dla zdrowia ludzi żyje.
Chociaż powietrze na świecie jest ogólnie czystsze niż przez większą część poprzedniego stulecia, nadal istnieją obszary, w których poziom zanieczyszczeń jest wyjątkowo zabójczy.
Przeczytaj także: Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie uznawane za jednego z największych zabójców na świecie
Według badań IQAir najbardziej zanieczyszczonym krajem jest Pakistan, w którym poziom PM2,5 jest ponad 14 razy wyższy niż próg WHO, a za nim plasują się Indie, Tadżykistan i Burkina Faso.
Jednak nawet w krajach bogatych i szybko rozwijających się postęp w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza jest zagrożony.
Kanada, od dawna uważana za kraj o najczystszym powietrzu w świecie zachodnim, w zeszłym roku znalazła się w najgorszym położeniu pod względem emisji pyłu PM2,5 w wyniku rekordowych pożarów, które spustoszyły kraj, powodując rozprzestrzenianie się toksycznego dymu po całym kraju i do Stanów Zjednoczonych.
W Chinach postęp w zakresie jakości powietrza został w zeszłym roku zahamowany przez powrót aktywności gospodarczej po wybuchu Covid-19, a raport wykazał wzrost poziomu PM2,5 o 6,5% .
„Wszystko, co możemy zrobić, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, będzie miało w dłuższej perspektywie ogromny wpływ, także na poprawę emisji gazów cieplarnianych i odwrotnie” – powiedział Frank Hammes, dyrektor generalny IQAir Global.
Przeczytaj także: Zanieczyszczone powietrze największym zabójcą środowiska na świecie
Problem klimatyczny spowodowany przez człowieka
Według oceny IQAir, powodowany przez człowieka problem klimatyczny, napędzany zużyciem paliw kopalnych, ma „kluczowy” wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza.
Kryzys klimatyczny wpływa na wzorce pogodowe, w tym na zmiany wiatru i opadów, które wpływają na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Według raportu zmiany klimatyczne pogłębią zanieczyszczenie, powodując częstsze i dotkliwsze występowanie ekstremalnych temperatur.
Aidan Farrow, starszy naukowiec ds. jakości powietrza w Greenpeace International, dodał, że konieczne jest również lepsze monitorowanie jakości powietrza.
„W r. 2023 zanieczyszczenie powietrza pozostało globalną katastrofą zdrowotną, a globalny zestaw danych IQAir w istotny sposób przypomina o wynikających z tego niesprawiedliwościach i konieczności wdrożenia wielu istniejących rozwiązań tego problemu” – stwierdził.
Raport potwierdza wcześniejsze dane WHO, które pokazują, że niemal na całym świecie poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy, przy czym co najmniej dziewięć na dziesięć osób mieszka na obszarach o złej jakości powietrza.
Przeczytaj także: Według badania, zanieczyszczone powietrze zabija rocznie 1200 dzieci w Europie
Drobne cząstki stałe powodują co roku około 7 milionów zgonów na całym świecie i skracają średnią długość życia przeciętnego człowieka o 2,3 roku, czyli łącznie o 17,8 miliarda lat.
W r. 2021 WHO obniżyła swoje wytyczne dotyczące „bezpiecznego” poziomu PM2,5 do pięciu mikrogramów na metr sześcienny, a wiele krajów, w tym te w Europie, które znacznie poprawiły jakość powietrza w ciągu ostatnich 20 lat, nie spełniło tej normy.
Opracowanie: irme.pl