KlimatNaturaŚrodowisko

Z powodu globalnych zmian klimatu, w roku 2024 powierzchnia lodu morskiego na Antarktydzie będzie nadal się zmniejszać

Foto: ©dalibro/pixabay.com

Z najnowszego raportu wynika, że ​​globalna zmiana klimatu zagraża lodzie morskiemu Antarktyki, który wykazał tendencję spadkową w roku 2024. Ocieplenie powoduje przerzedzanie i kurczenie się lodu, stwarzając zagrożenie dla zwierząt polarnych i nisko położonych społeczności.

Z niedawnego raportu Nature World News wynika, że ​​zmniejszanie się poziomu lodu morskiego może prowadzić do alarmującego problemu ze względu na potencjalny wpływ na dziką przyrodę i wzrost poziomu morza. Społeczności mogą stać się podatne na podnoszący się poziom wód i zwiększone powodzie.

Antarktyda ma kluczowe znaczenie dla ekosystemu i różnorodności biologicznej, od której zależy wiele zwierząt polarnych. W rezultacie badanie Antarktydy jest ważne, aby zrozumieć potencjalny wpływ zmian klimatycznych i ocieplenia na pokrywy lodowe.

Ochrona Antarktydy przed upadkiem ma znaczenie ekologiczne, ponieważ region ten ucierpiał z powodu różnych zagrożeń, w tym gatunków inwazyjnych, zanieczyszczenia morza, globalnego ocieplenia, nielegalnych praktyk połowowych i ptasiej grypy.

Przeczytaj także: W miarę topnienia pokrywy lodowej Antarktyki z powodu globalnego ocieplenia, poziom morza wzrasta

Lód morski Antarktyki nadal się kurczy

Naukowcy z NASA zbadali niemal historyczne minima poziomu lodu morskiego na Antarktydzie w 2024 r. Odkrycia ostrzegają przed trwającą od 46 lat tendencją do przerzedzania się lodu w regionie i niepokojąco bez oznak odwrócenia się. Rosnące temperatury w dalszym ciągu zagrażają lodem morskim, powodując gwałtowny spadek jego pokrywy.

W lutym z raportu wynika, że ​​w lutym zasięg lodu morskiego był niewielki, osiągając 1,99 miliona kilometrów kwadratowych. Antarktyda odnotowuje minima trzeci rok z rzędu. Eksperci przeanalizowali kurczenie się, korzystając z danych satelitarnych z satelity Nimbus-7 i Programu Meteorologicznego Satelitarnego Obrony.

Ponadto raport ostrzega przed wpływem ogrzewania słonecznego na zanikanie pokrywy lodowej. Długotrwałe wahania temperatury mogą znacząco spowodować rozległy skurcz. W rezultacie zrozumienie zmian klimatycznych pomoże uzyskać nowy wgląd w łagodzenie utraty lodu.

„W 2016 r. zaobserwowaliśmy, jak niektórzy nazywają zmianę reżimu. Pokrycie lodem morskim Antarktyki spadło i w dużej mierze pozostaje mniejsze niż normalnie. W ciągu ostatnich siedmiu lat mieliśmy trzy rekordowo niskie wartości” – powiedział naukowiec Walt Meier cytowany w raporcie NASA. Meier jest także pracownikiem Narodowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie na Uniwersytecie Kolorado.

Przeczytaj także: Jeśli narody nie zobowiążą się szybko do głębszych cięć emisji, lód Antarktydy może osiągnąć punkt krytyczny w połowie stulecia, wywołując niebezpieczny wzrost poziomu morza

Podnoszenie się poziomu morza i topnienie lodu

Z najnowszego raportu wynika, że ​​topnienie lodowców może spowodować wzrost poziomu wody w oceanach. Masowe topnienie spowodowane ociepleniem może doprowadzić do znacznego podniesienia się poziomu morza. W rezultacie ochrona lodu morskiego na Antarktydzie i Grenlandii ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania jego niszczycielskiemu wpływowi na obszary przybrzeżne i nisko położone społeczności.

Przeczytaj także: Globalna utrata lodu przyspiesza w rekordowym tempie – sytuacja jest dramatyczna

Wzrost emisji gazów cieplarnianych może zaostrzyć zjawisko ocieplenia, przyczyniając się do alarmującej utraty lodu morskiego. Wahania temperatury mogą mieć wpływ na wiele zwierząt w regionie, w tym na pingwiny i niedźwiedzie polarne.

Na Grenlandii wykryto również kurczenie się lodu w regionie, gdzie pokrywy lodowe zostały zastąpione jałowymi skałami.

Opracowanie; irme.pl