Środowisko

Z powodu zmian klimatycznych, grzyby stają się coraz bardziej niebezpieczne dla ludzi (Badanie)

Foto: ©adege/pixabay.com

Grupa naukowców zajmujących się chorobami zakaźnymi i medycyną odkryła dowody potwierdzające hipotezę, że grzyby mogą stać się bardziej niebezpieczne dla ludzi w miarę ocieplania się ziemi.

Dostosuj się do rosnącego ciepła

Przez większą część współczesnej historii nie uważano, że infekcje grzybicze u ludzi stanowią poważne zagrożenie.

Odnotowano bardzo niewiele chorób grzybiczych, z wyjątkiem grzybicy, infekcji paznokci i infekcji drożdżakowych u kobiet.

Ponieważ lekarze zgłaszają wzrost częstości występowania rzadkich form infekcji grzybiczych, w ostatnich latach sytuacja zaczęła się nieco zmieniać.

Poprzednie badania wykazały, że ponieważ grzyby preferują niższe temperatury niż te występujące w ciałach ssaków i na ich powierzchni, dlatego do niedawna nie stanowiły większego zagrożenia.

Jak jednak odkryli naukowcy biorący udział w tym nowym badaniu, sytuacja może wkrótce się zmienić.

Eksperci w dziedzinie chorób zakaźnych prognozują wzrost częstości występowania wielu form infekcji grzybiczych u ludzi w odpowiedzi na globalne ocieplenie.

Proponują, że grzyby w końcu przystosują się do rosnącego ciepła otoczenia i uznają ciało ludzkie za odpowiednie miejsce do życia.

W latach 2009-2019 chiński zespół zbadał 96 szpitali pod kątem chorób grzybiczych.

Odkryto tysiące szczepów grzybów, w tym jeden, o którym nigdy wcześniej nie wiedziano, że zakaża ludzi, i który odkryto w dwóch niepowiązanych przypadkach

Ponadto odkryli, że jest on odporny na dwie z najczęściej stosowanych kategorii metod leczenia infekcji grzybiczych.

Kierowani ciekawością, naukowcy wstrzyknęli myszom laboratoryjnym z osłabionym układem odpornościowym krew skażoną tym samym rodzajem grzyba, który został zebrany w środowisku naturalnym.

Naukowcy odkryli dwie interesujące rzeczy: grzyb rozkwitł i przekształcił się w bardziej agresywną formę.

Następnie podgrzali infekcję grzybiczą w naczyniu laboratoryjnym do 37 stopni Celsjusza, czyli tej samej temperatury, co ciało człowieka, i odkryli, że spowodowało to uodpornienie się organizmu na kilka leków przeciwgrzybiczych.

Według  Linqi Wang, mikrobiologa z Instytutu Mikrobiologii Chińskiej Akademii Nauk i współautorki artykułu na temat grzybów, wynik „potwierdza pogląd, że globalne ocieplenie może przyczynić się do ewolucji tego patogenu grzybowego lub innego nowego grzyba patogeny.”

Jeszcze nie zagrożenie

Epidemiolog chorób grzybiczych Matthew Fisher z Imperial College London nie uważa jeszcze, że stanowi to rosnące zagrożenie. Uważa on, że ludzie rzadko mają kontakt z pokrewnymi gatunkami, ponieważ odkryto je w Morzu Martwym, Morzu Bałtyckim i glebie Antarktyki.

Jego początkowe wrażenie jest takie, że drożdżaki te występują w niezbadanych warunkach w Chinach, a dwóch pacjentów, którzy mieli na nie kontakt, miało pecha.

Niektórzy eksperci twierdzą, że jest za wcześnie, aby to stwierdzić, ale spodziewają się, że kolejni badacze przeprowadzą eksperymenty z uprawą grzybów w wyższych temperaturach.

Zauważają, że choć jest mało prawdopodobne, aby wszystkie one zaczęły się dalej zmieniać, niepokojące jest, czy zdarza się to na tyle często, że wzorzec zaczyna się powtarzać.