Środowisko

Zanieczyszczenie mórz i oceanów tworzywami sztucznymi – globalnym problemem środowiskowym i ekologicznym (Badanie)

Foto: ©MatthewGollop/pixabay.com

Od kilkudziesięciu lat zanieczyszczenie morza tworzywami sztucznymi stanowi problem środowiskowy i ekologiczny na całym świecie.

Zanieczyszczenie to rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego po plamy śmieci na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku.

Problem odpadów z tworzyw sztucznych wpływa na organizmy wodne i ich ekosystemy, które są wrażliwe na działanie chemikaliów i innych zanieczyszczeń pochodzących z plastikowych materiałów polietylenowych.

Ponieważ tworzyw sztucznych nie można całkowicie wyeliminować, rządy w przeszłości wdrażały różne środki, w tym zakaz używania plastiku jednorazowego użytku.

Naukowcy poszukali nawet pomocy patogenów, takich jak bakterie, które pomogłyby nam rozbić gromadzące się materiały plastikowe, zarówno w środowisku lądowym, jak i morskim.

Teraz naukowcy z Holandii odkryli grzyba morskiego żywiącego się plastikiem, który może podjąć się tego zadania.

Zanieczyszczenie oceanu plastikiem

Według organizacji Centrum Różnorodności Biologicznej zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi stało się „globalnym kryzysem”, ponieważ miliardy ton tworzyw sztucznych trafiają do wirujących skupisk, które stanowią około 40% powierzchni oceanów na świecie.

Problem zanieczyszczenia morza tworzywami sztucznymi, dotykający nie tylko ludzi, stanowi zarówno niebezpieczne, jak i śmiertelne zagrożenie dla dzikich zwierząt, w tym żółwi morskich, ptaków morskich i ssaków morskich.

Według doniesień w poprzednich latach tysiące tych zwierząt zmarło w wyniku spożycia plastiku lub zaplątania się w niego.

Według wspomnianej organizacji mniszka hawajska ( Monachus schauinslandi ) i żółw morski karetta ( Caretta caretta ) to tylko niektóre z setek gatunków, które mogą omyłkowo zjeść plastikowe śmieci.

Grzyby morskie zjadają odpady z tworzyw sztucznych

W świetle nowych badań wspomniany grzyb morski początkowo znaleziono na obszarze śmieci na północnym Pacyfiku.

Na podstawie ostatnich badań naukowcy potwierdzili, że gatunek grzyba zwany Parengyodontium albu może rozkładać plastikowy polietylen w ilości 0,05% dziennie.

Nowatorskie odkrycia Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morza (NIOZ) opublikowano w czasopiśmie Science of The Total Environment.

Holenderski zespół badawczy doszedł do takiego wniosku, izolując okazy P. album  z plastikowych śmieci zebranych w subtropikalnym wirze północnego Pacyfiku.

Jednak grzyb morski musi najpierw zostać wystawiony na działanie promieniowania ultrafioletowego ze Słońca, zanim będzie mógł kawałkować plastikowy polietylen.

Odkrycia sugerują również, że w głębinach oceanu żyją inne grzyby żywiące się plastikiem.

W komunikacie prasowym z 3 czerwca br. NIOZ stwierdził, że grzyb morski zamieszkujący Ocean Spokojny żyje także z innymi drobnoustrojami morskimi w warstwach unoszących się na wodzie plastikowych śmieci.

Mikrobiolodzy morscy z holenderskiej organizacji badawczej odkryli drobnoustroje rozkładające tworzywa sztuczne w obszarach gorących tworzyw sztucznych na północnym Pacyfiku, gdzie światło słoneczne jest potrzebne, aby pobudzić apetyt P. album na odpady z tworzyw sztucznych.

Zespół badaczy zaangażowany w badanie spodziewa się, że inne nieznane grzyby również rozkładają tworzywa sztuczne w oceanach, ale nie zostały jeszcze odkryte.

Ponadto odkrycie dodatkowych drobnoustrojów może ostatecznie pomóc w procesie degradacji tworzyw sztucznych w przyszłości.

Opracowanie: irme.pl