Środowisko

Zanieczyszczenie plastikiem – rosnący problem środowiskowy

Foto: ©phtorxp/pixabay.com

Zanieczyszczenie mikroplastikami stanowi rosnący problem środowiskowy w ciągu ostatnich kilku dekad.

Jednak badania naukowe prowadzone od XXI wieku wykazały, że nie tylko plastik i jego mniejsze cząsteczki, zwane mikroplastikami lub nanoplastikami, wpływają na środowisko, ale także na potencjalnie żywe organizmy.

Jednak dane dotyczące wpływu mikroplastików na nasz organizm są jak dotąd ograniczone.

W przeszłości mikroplastik znajdowano w sercu, mózgu i piersiach ludzi.

Nowe badanie pokazuje, że maleńkie cząsteczki plastiku znaleziono w nieoczekiwanej części ciała: jądrach.

Według badaczy z Uniwersytetu Nowego Meksyku, którzy wzięli udział w badaniu, obecność mikroplastiku w jądrach stwierdzono nie tylko u mężczyzn, ale także u psów.

Odkrycie mikroplastiku w jądrach

15 maja w czasopiśmie Toxicological Sciences opublikowano wyniki dotyczące odkrycia mikroplastiku w jądrach ludzi i psów.

Na podstawie artykułu badawczego zespół naukowy z Uniwersytetu Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych doszedł do swoich wniosków, analizując pośmiertne tkanki 23 ludzkich ciał. jądra, a także 46 próbek tkanek psów.

Chociaż nasza wiedza na temat wpływu mikroplastików na organizm ludzki pozostaje ograniczona, wcześniejsze badania wykazały, że cząstki te mogą powodować u nas toksyczne skutki, w tym toksyczność reprodukcyjną i rozwojową.

Tymczasem udowodniono, że duże odpady z tworzyw sztucznych trafiające do środowiska są szkodliwe dla zwierząt, w tym organizmów morskich w oceanach świata.

Problem zanieczyszczenia mikroplastikiem

Jak wspomniano wcześniej, zanieczyszczenie mikroplastikiem w znaczący sposób pojawiło się w biosferze Ziemi, w tym w siedliskach lądowych, oceanach, a nawet atmosferze.

Eksperci twierdzą, że spożycie mikrodrobin plastiku pozostaje problemem dla ludzi, ponieważ chemikalia dostające się do naszego organizmu nie mogą zostać wydalone, jak podaje organizacja non-profit Ocean Conservancy.

Z innej literatury naukowej wynika, że ​​mikroplastiki mogą być połykane lub wdychane przez ludzi z powietrza, pożywienia, które spożywamy i napojów, które pijemy – twierdzą naukowcy cytowani przez organizację.

Główny problem polega na tym, że plastiku nie można całkowicie zniszczyć, jego rozdrobnione, mniejsze cząsteczki nadal istnieją i mogą szybko się rozprzestrzeniać, a my tego nie zauważamy.

Wpływ mikroplastiku na zdrowie

Zagrożenie zanieczyszczeniem mikroplastikiem pozostaje tajemnicą, zwłaszcza jeśli chodzi o jego potencjalny niekorzystny wpływ na organizmy zwierząt, w tym ludzi.

Jednak naukowcy z ostatnich lat dali wskazówkę dotyczącą tego, jak niebezpieczne są te niezwykle małe cząsteczki plastiku.

Eksperymenty naukowe pokazują, że mikroplastiki po dostaniu się do organizmu mogą powodować niektóre z następujących skutków toksycznych:

  •  Stres oksydacyjny
  •  Zaburzenie metaboliczne
  •  Wada odpowiedzi immunologicznej
  •  Neurotoksyczność
  •  Toksyczność reprodukcyjna
  •  Toksyczność rozwojowa

Naukowcy z Chin postawili hipotezę o potencjalnym wpływie mikroplastików na zdrowie w odrębnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Environment & Health w ramach ACS Publications w r. 2023.

Na podstawie swoich ustaleń autorzy podkreślają, że narażenie ludzi na mikroplastiki może skutkować uszkodzeniem DNA i dysfunkcją narządów.

W przeciwieństwie do chorób, objawy zatrucia mikroplastikiem są trudniejsze do wykrycia.

Opracowanie: irme.pl