Miasta

Zanieczyszczenie powietrza od kilkudziesięciu lat jest coraz większym wyzwaniem środowiskowym i problemem miejskim

Zła jakość powietrza z cząstkami stałymi, zwanymi również niebezpiecznymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu, jest szeroko rozpowszechniona w dużych miastach, a także na obszarach, na których aktywny jest transport i działalność przemysłowa. Zła jakość powietrza ze względu na swój charakter stwarza również zagrożenia dla życia.

Poprzednie doniesienia wskazywały, że choroby układu oddechowego to tylko niektóre ze skutków zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia ludzkiego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w przeszłości przyznała, że takie zanieczyszczenie jest odpowiedzialne za kilka milionów zgonów każdego roku. Liczby mogą być większe w przypadku przypadków nieudokumentowanych lub niezgłoszonych.

Rozmiar tych toksycznych cząstek może być mały jak cząsteczka lub cieńszy niż kosmyk włosów, co czyni je co najmniej trudnymi do wykrycia nawet przy użyciu wskaźnika jakości powietrza (AQI). Teraz naukowcy w ramach nowego badania przeprowadzonego w 2023 r. opracowali metodę dokładniejszego lokalizowania lub określania cząstek stałych mniejszych niż 2,5 mikrometra.

Lokalizowanie zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach

Od rewolucji przemysłowej w XVIII wieku działalność człowieka, taka jak produkcja, spalanie paliw kopalnych i emisja gazów cieplarnianych, uwalnia stosunkowo szkodliwe cząsteczki, a niektóre z nich są zawieszone nawet w atmosferze. Liczne badania wykazały, że duże stężenie cząstek stałych jest wyższe w obszarach miejskich lub metropolitalnych ze względu na obecność wspomnianych działań.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zła jakość powietrza, na którą składają się połączone skutki zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwach domowych, jest związana z 7 milionami przedwczesnych zgonów rocznie.

W nowym badaniu opublikowanym 21 lutego w czasopiśmie Remote Sensing, naukowcy kierowani przez dr Martina Ramachera z Hereon Institute of Coastal Environmental Chemistry, wraz z National Observatory of Athens, wykorzystali dane satelitarne Copernicus z całej UE za pomocą EPISODE-CityChem model transportu chemicznego.

Model polegał na stworzeniu struktury hotspotów dla złego powietrza w dokładnej rozdzielczości 100×100 metrów kwadratowych na przykładzie niemieckiego miasta Hamburg, cytowanego przez Phys.org.

Co to jest pył zawieszony?

Cząstki stałe (PM) to termin odnoszący się do mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy znajdujących się w powietrzu. Niektóre z tych cząstek to kurz, brud lub dym, które są wystarczająco duże, aby można je było zobaczyć gołym okiem. Jednak inne cząstki są zbyt małe, że można je zobaczyć tylko za pomocą mikroskopu elektronowego, według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA).

EPA stwierdza, że PM ma różne kształty i rozmiary, gdzie może składać się z setek różnych chemikaliów. Jak wspomniano wcześniej, niektóre cząsteczki są emitowane bezpośrednio ze źródła, takiego jak place budowy, pola, nieutwardzone drogi, kominy lub pożary, dodaje amerykańska agencja pogodowa.

Ponadto większość PM tworzy się w atmosferze w wyniku złożonych reakcji chemikaliów, takich jak tlenek azotu i dwutlenek siarki, które są zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi przez samochody, przemysł i elektrownie, wyjaśnia agencja.