Środowisko

Zmiany klimatu przyczyną rekordowo wysokiej temperatury wody w oceanach (Badanie)

Foto: ©dimitrisvetsikas1969/pixabay.com

Z ostatniego badania wynika, że w ciągu ostatniego roku oceany na całym świecie codziennie pobijały rekordy temperatury z powodu zmiany klimatu.

Obecne maksima dla tej pory roku zostały przekroczone o ponad 50 dni, co stanowi największą różnicę w erze satelitarnej.

Alarmujące znaki

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, oceany od dawna służą planecie jako „karta wyjścia z więzienia”.

Pochłaniają około 90% nadwyżki ciepła i około 25% dwutlenku węgla wytwarzanego przez człowieka.

Główną przyczyną tego są gazy ogrzewające planetę, chociaż El Nińo, naturalne zjawisko pogodowe, również przyczyniło się do wzrostu poziomu morza.

Ekstremalne ciepło wód poważnie wpłynęło na życie morskie i zapoczątkowało nową falę blaknięcia koralowców.

Jednak w zeszłym roku oceany wykazały najbardziej niepokojące oznaki, że mają problemy z przystosowaniem się, a ciepło odczuwa szczególnie powierzchnia morza.

W marcu r. 2023 średnia temperatura powierzchni oceanów na świecie zaczęła stale rosnąć powyżej średniej długoterminowej, a w sierpniu ustanowiła nowy rekord.

Według danych programu Copernicus, powierzchnia morza osiągnęła rekordową światową średnią temperaturę dobową wynoszącą 21,09°C w lutym i marcu tego roku, co wskazuje, że ostatnie miesiące nie przyniosły żadnej ulgi.

Od 4 maja 2023 roku nie tylko każdy dzień bije rekord o tej porze roku, ale w ciągu kilku dni różnica jest niezwykle duża.

Z danych programu Copernicus wynika, że ​​około 47 dni pobiło rekord tego dnia w roku o co najmniej 0,3 stopnia Celsjusza.

Margines zapisu nigdy nie był tak duży w erze satelitów.

Trzy dni, które najwięcej pobiły rekord, to 23 sierpnia 2023 r., 3 stycznia 2024 r. i 5 stycznia r. 2024, kiedy poprzedni rekord został przekroczony o około 0,34 stopnia Celsjusza.

„Fakt, że całe to ciepło przedostaje się do oceanu i w rzeczywistości ociepla się pod pewnymi względami nawet szybciej, niż sądziliśmy, jest powodem do wielkiego niepokoju” – mówi prof. Mike Meredith z British Antarctic Survey.

Są to rzeczywiste oznaki tego, że środowisko przesuwa się w kierunku, w którym naprawdę nie chcemy, a jeśli będzie dalej podążać tą ścieżką, będą miały poważne konsekwencje.

Wpływ morski

Według nowego badania spowodowane przez człowieka ocieplenie oceanów znacząco wpływa na życie morskie na całym świecie i może nawet zmieniać sezonowy cykl temperatur mórz.

Globalne blaknięcie koralowców jest prawdopodobnie najbardziej zauważalnym skutkiem niedawnego ocieplenia.

Ponieważ wody, w których żyją te ważne żłobki oceaniczne, nadmiernie się nagrzewają, stają się białe i ostatecznie umierają.

Około 25% wszystkich gatunków morskich nazywa je domem, co czyni je niezbędnym składnikiem ekosystemu oceanicznego.

Niezwykle ciepłe wody mogły również bezpośrednio zaszkodzić pingwinowi cesarskiemu, jednemu z najbardziej uwielbianych ptaków morskich na kontynencie o najniższej temperaturze.

Rosnąca temperatura wody w Wielkiej Brytanii ma swoje skutki; wiele gatunków, w tym kilka gatunków pąkli, całkowicie zniknęło z obszarów przybrzeżnych.

„Problem ze zmianami klimatycznymi polega na tym, że zachodzą one zbyt szybko, aby ewolucja mogła je dogonić” – mówi biolog morski dr Nova Mieszkowska z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Zespół z Uniwersytetu Aberystwyth śledzi zmiany w populacji morskiej w Cardigan Bay, korzystając z tej samej technologii, której używa policja na miejscach zbrodni na walijskim wybrzeżu.

Uzyskując ślady DNA z próbek wody, są w stanie wykazać przetrwanie niektórych gatunków inwazyjnych, takich jak żmija morska, która prawdopodobnie pojawiła się w Japonii i rozprzestrzenia się niczym dywan po dnie oceanu.

Wydaje się, że gatunki bardziej inwazyjne silniej reagują na rosnącą temperaturę wody i globalne ocieplenie.

Opracowanie: irme.pl