W ostatnich dniach powodzie spowodowane ulewnymi deszczami nawiedziły południowe Chiny, powodując rozległe zniszczenia i ofiary w ludziach.
Katastrofalne zjawisko pogodowe spowodowało ewakuację tysięcy ludzi i śmierć kilku osób, a inne nadal są zaginione.
Najbardziej ucierpiała południowa prowincja Guangdong, gdzie wezbrane rzeki i śmiercionośne powodzie nawiedziły obszary miejskie i wiejskie.
Powódź w południowych Chinach
Według stanu na wtorek 23 kwietnia co najmniej cztery osoby nie żyją, a 10 innych nadal uważa się za zaginione po burzach, którym towarzyszyły ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Guangdong.
Według mediów państwowych, powołujących się na władze lokalne, w wyniku powodzi w południowych Chinach zginęły trzy osoby w mieście Zhaoqing, a drugą ofiarą śmiertelną był ratownik w mieście Shaoguan .
Władze stwierdziły, że woda z wielu rzek wylała i monitorują „niebezpiecznie wysoki” poziom wody.
Powódź w rzekach jest spowodowana kilkudniowymi ulewnymi deszczami w Guangdong, nadmorskiej prowincji w południowo-wschodnich Chinach, graniczącej z Hongkongiem i Makau.
Chociaż Guangdong leży na stosunkowo dużej wysokości, jest częścią delty Rzeki Perłowej, która jest narażona na powodzie.
Naród wschodnioazjatycki wydał najwyższe ostrzeżenie przed burzami, wskazując, że ilość opadów zagrażających prowincji jest powyżej średniej i może powodować ryzyko zagrażające życiu.
To nie pierwszy raz, kiedy Chiny doświadczają tak ekstremalnych zjawisk pogodowych.
W ostatnich latach w kraju występowały ulewne deszcze, osunięcia ziemi, susze i rekordowe fale upałów.
Do zdarzenia doszło prawie trzy lata po tym, jak w lipcu r. 2021 w mieście Zhengzhou w chińskiej prowincji Henan w wyniku gwałtownej ulewy zginęły 302 osoby.
Według studium przypadku powodzi w Zhengzhou opublikowanego w czasopiśmie Climate and Weather Extremes badacze powiązali zmianę klimatu prawdopodobnie zwiększy liczbę podobnych ekstremalnych zjawisk pogodowych w nadchodzących dziesięcioleciach.
Czy winne są zmiany klimatyczne?
Eksperci uznali zmiany klimatyczne za odpowiedzialne za niszczycielskie zjawisko w Guangdong.
Powódź w Chinach nastąpiła tydzień po ulewnych deszczach, które spowodowały ekstremalną powódź w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, najgorszą burzę w kraju i najwyższe opady od 75 lat.
W ciągu ostatniej dekady naukowcy ostrzegali, że emisje gazów cieplarnianych pogłębiają kryzys klimatyczny.
Oprócz powodzi na wybrzeżach spowodowanych podnoszącym się poziomem mórz w wyniku globalnego ocieplenia, śródlądowe środowiska lądowe są nadal narażone na ulewne deszcze.
Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) zmiany klimatyczne sprawiają, że bezprecedensowe powodzie stają się „nową normalnością”, dodając, że powodzie stają się częstsze z powodu ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych światowym kryzysem klimatycznym.
W r. 2019 Wielka Brytania jest jednym z przykładów tej wyłaniającej się rzeczywistości, kiedy w październiku tego roku naród doświadczył serii burz.
Jak podaje UNEP, niespodziewane burze spowodowały poważne powodzie, które odpowiadają miesiącom opadów w ciągu zaledwie 48 godzin.
Oprócz powodzi zjawisko zmiany klimatu nasila także inne zjawiska, takie jak susza.
Opracowanie: irme.pl