Środowisko

Żubry mogą pomóc w łagodzeniu kryzysu klimatycznego

Foto: ©DominikRh/pixabay.com

Emisja dwutlenku węgla stanowi poważny problem współczesności w kontekście zmian klimatycznych i przyspieszenia efektu cieplarnianego.

Ponieważ węgiel w głównej mierze przyczynia się do globalnego ocieplenia, naukowcy i przywódcy państw na przestrzeni dziesięcioleci proponowali i wdrażali różne sposoby ograniczenia takich emisji, wraz z innymi gazami cieplarnianymi, takimi jak podtlenek azotu i metan.

Oprócz czynników antropogenicznych, które mogą pogorszyć lub złagodzić skutki kryzysu klimatycznego, naukowcy w przeszłości zwrócili się również do natury, aby rozwiązać ten problem.

Teraz, według nowego badania, stado żubrów składające się z ponad 100 reintrodukowanych osobników w Rumunii mogłoby magazynować emisję dwutlenku węgla.

Podobno jest to równowartość tysięcy samochodów w Stanach Zjednoczonych.

Stado żubrów w Rumunii

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Geophysical Research: Biogeosciences naukowcy odkryli, że ponownie wprowadzone do Rumunii stado żubrów składające się ze 170 osobników może pomóc w magazynowaniu emisji dwutlenku węgla.

To składowanie dwutlenku węgla jest równoznaczne z usunięciem gazów cieplarnianych z 43 000 amerykańskich samochodów z dróg w ciągu jednego roku, co potwierdza, że ​​zwierzęta mogą również pomóc w łagodzeniu kryzysu klimatycznego.

Badanie prowadzone przez naukowców z USA i Kanady pokazuje zmianę obiegu węgla w wyniku sekwestracji węgla w ekosystemie napędzanym przez zwierzęta.

Miejscem odkrycia są zwierzęta swobodnie wędrujące po rumuńskich górach Tarcu, gdzie stado żubrów podczas wypasu stymuluje wzrost roślin i wzmacnia magazynowanie węgla w glebie.

W oparciu o wyniki badań zespół badawczy zajmuje się problemem z przeszłości, zgodnie z badaniem opublikowanym na początku tego roku, polegającym na tym, że większość modeli obiegu węgla nie jest w stanie uwzględnić skutków, w których pośredniczą zwierzęta w odniesieniu do środowiska.

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych

Nowy artykuł badawczy podkreśla rolę obiegu węgla w środowisku Ziemi i jego związek ze zwierzętami, a nawet roślinami.

W ostatnich latach literatura naukowa wielokrotnie wskazywała wpływ obecnego obiegu węgla.

Według Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) nadmiar węgla w oceanach powoduje, że woda staje się bardziej kwaśna, co zagraża życiu morskiemu.

Co to jest cykl węglowy?

Cykl węglowy odnosi się do naturalnego przepływu węgla przez wiele zbiorników, takich jak atmosfera, ocean, gleba i rośliny.

Według Obserwatorium Ziemi NASA cykl ten zapobiega przedostawaniu się całego ziemskiego węgla do atmosfery lub gromadzeniu się wyłącznie w skałach.

Obecnie około 65 500 miliardów ton węgla jest magazynowane w skałach, a reszta w innych zbiornikach.

NASA dodaje, że przepływ dwutlenku węgla między skałami, atmosferą, glebą i oceanem trwa od około 100 do 200 milionów lat i jest częścią powolnego cyklu węglowego.

Poziomy dwutlenku węgla mogą gwałtownie wzrosnąć w ciągu życia człowieka, prowadząc do kolejnego potencjalnego masowego wymierania (BADANIE)

Cykl ten może jednak zostać zakłócony przez obecny kryzys klimatyczny i nadmierną emisję gazów cieplarnianych.

Zagrożenie, jakie stwarza węgiel, jest nadal powszechne, pomimo znaczenia tego pierwiastka chemicznego dla organizmów żywych.

Opracowanie: irme.pl