Ekologia

Według Joe Bidena zaskakująca umowa klimatyczna może być „najważniejszą” w historii USA

Joe Biden

Nieoczekiwane porozumienie osiągnięte przez senackich demokratów byłoby najbardziej ambitnym działaniem, jakie kiedykolwiek podjęły Stany Zjednoczone w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Może to pomóc prezydentowi Joe Bidenowi zbliżyć się do spełnienia jego obietnicy zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do roku 2030, poinformowali w czwartek eksperci, analizując ogromny projekt ustawy, która ożywia działania w sprawie zmian klimatu. Nadchodzi zaledwie kilka tygodni po tym, jak ustawodawstwo wydało się martwe.

Umowa ogłoszona późną środą pozwoli wydać prawie 370 miliardów dolarów (362 miliardy euro) w ciągu 10 lat na rozwój pojazdów elektrycznych, uruchomienie energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna i wiatrowa, oraz rozwój alternatywnych źródeł energii, takich jak wodór.

Porozumienie zaskoczyło prawodawców i aktywistów, którzy stracili nadzieję, że prawo zostanie uchwalone po tym, jak senator z Wirginii Zachodniej Joe Manchin powiedział, że nie może poprzeć tego środka z powodu obaw o inflację.

Ulgi podatkowe na czystą energię i inne postanowienia zawarte w 725-stronicowej ustawie mogą „wprowadzić Stany Zjednoczone na ścieżkę redukcji emisji o 31 do 44 procent poniżej poziomów z r. 2005 w r. 2030”, wynika z analizy opublikowanej pod koniec czwartku przez Rhodium Group, niezależną organizację, firmę badawczą.

Dodatkowe działania administracji Joe Bidena i stanów kontrolowanych przez demokratów mogą „pomóc w zlikwidowaniu pozostałej luki w stosunku do celu (Bidena) ograniczenia emisji o 50 do 52 procent do 2030 r.”, powiedział Ben King, zastępca dyrektora grupy.

Czy ta „historyczna” ustawa klimatyczna zostanie zatwierdzona w USA?

Zatwierdzenie ustawy jest dalekie od pewności w Senacie USA, który jest podzielony 50-50, gdzie do pokonania jednomyślnej opozycji republikańskiej potrzebne będzie poparcie każdego Demokraty. Demokratyczna senatorka Kyrsten Sinema z Arizony wymusiła zmiany we wcześniejszych wersjach planu, ale odmówiła ujawnienia swojego stanowiska w czwartek.

W wąsko podzielonej Izbie Demokraci mogą stracić nie więcej niż cztery głosy i zwyciężyć w głosowaniu. Mimo to Biden nazwał ustawę „historyczną” i nalegał na szybkie przejście.

„Poprawimy nasze bezpieczeństwo energetyczne i uporamy się z kryzysem klimatycznym – poprzez zapewnienie ulg podatkowych i inwestycji na projekty energetyczne” – powiedział w oświadczeniu, dodając, że ustawa „stworzy tysiące nowych miejsc pracy i pomoże obniżyć koszty energii w przyszłości .”

„Ten projekt ustawy byłby najbardziej znaczącym aktem prawnym w historii, który pozwoli rozwiązać kryzys klimatyczny i natychmiast poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział w czwartek prezydent.

Grupy ekologiczne i Demokraci również pochwalili prawodawstwo.

Uchwalenie tej ustawy wysyła światu wiadomość, że Ameryka jest liderem w dziedzinie klimatu.

Heather Zichal Dyrektor generalny amerykańskiej Clean Power

„To jedenasta godzina wytchnienia dla działań na rzecz klimatu i miejsc pracy w czystej energii oraz największy moment legislacyjny w Ameryce w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej” – powiedziała Heather Zichal, dyrektor generalny amerykańskiej grupy Clean Power, zajmującej się czystą energią.

„Uchwalenie tej ustawy wysyła światu wiadomość, że Ameryka jest liderem w dziedzinie klimatu i wysyła wiadomość w kraju, że stworzymy więcej wspaniałych miejsc pracy dla Amerykanów w tej branży” – dodał Zichal, były doradca ds. energii prezydenta Baracka Obamy.

Tiernan Sittenfeld, wiceprzewodnicząca Ligi Wyborców na rzecz Ochrony Przyrody, podsumowała swoją reakcję jednym słowem: „Wow!”

Senator Tina Smith z Minnesoty napisała na Twitterze, że była „oszołomiona, ale w dobry sposób”.

Manchin, który przewodniczy senackiemu panelowi energetycznemu, twierdził, że nie zmienił zdania po tym, jak dwa tygodnie temu powiedział liderowi większości w Senacie Chuckowi Schumerowi, że nie może poprzeć ustawy z powodu obaw o inflację.

„Nie powinno być żadnych niespodzianek. Nigdy w życiu nie odszedłem od niczego” – powiedział dziennikarzom podczas rozmowy Zoom z Zachodniej Wirginii, gdzie dochodzi do siebie po COVID-19.

Manchin powiedział, że ustawa jest okazją do „zapewnienia nam polityki energetycznej z bezpieczeństwem, którego potrzebujemy dla naszego narodu”, jednocześnie obniżając inflację i wysokie ceny benzyny.

Zachęty dla Amerykanów do przejścia na ekologiczne alternatywy

Ustawa, którą Manchin nazwał „Ustawą o redukcji inflacji z 2022 r.”, obejmuje 300 miliardów dolarów (293 miliardy euro) na redukcję deficytu, a także środki mające na celu obniżenie cen leków na receptę i rozszerzenie subsydiów, aby pomóc Amerykanom, którzy sami kupują ubezpieczenie zdrowotne.

Oprócz inwestycji w energię odnawialną, taką jak energia wiatrowa i słoneczna, projekt ustawy zawiera zachęty dla konsumentów do zakupu energooszczędnych urządzeń, takich jak pompy ciepła i podgrzewacze wody, pojazdy elektryczne i panele słoneczne na dachach.

Ulga podatkowa obejmuje limity dochodu dla kupujących i limity cen nowych pojazdów elektrycznych — 80 000 USD (78 168 EUR) w przypadku pickupów, SUV-ów i furgonetek oraz 55 000 USD (53,740 EUR) w przypadku mniejszych pojazdów. Limit 25 000 USD (24 427 EUR) zostanie ustalony na pojazdy używane.

Nawet przy tych ograniczeniach kredyty powinny pomóc w stymulowaniu już rosnącej sprzedaży pojazdów elektrycznych, powiedziała Jessica Caldwell, starszy analityk w Edmunds.com. Pojazdy elektryczne stanowiły około 5 procent sprzedaży nowych pojazdów w USA w pierwszej połowie roku i przewiduje się, że do roku 2030 wzrosną do 37 procent.

Ustawa inwestuje również ponad 60 miliardów dolarów (71 miliardów euro) w sprawiedliwość środowiskową, w tym dotacje blokowe w celu rozwiązania nieproporcjonalnych szkód dla środowiska i zdrowia publicznego związanych z zanieczyszczeniem i zmianami klimatycznymi w biednych i upośledzonych społecznościach.

Beverly Wright, dyrektor wykonawczy Deep South Center for Environmental Justice, nazwała ustawę krokiem naprzód.

Powiedziała jednak, że jest zaniepokojona ulgami podatkowymi dla „przemysłów zanieczyszczających”, takich jak węgiel, ropa i gaz. „Potrzebujemy odważniejszych działań, aby osiągnąć sprawiedliwość środowiskową i klimatyczną dla nas samych i przyszłych pokoleń”, powiedziała.

Planeta płonie. To ogromny postęp. Zróbmy to.

Brian Schatz Senator USA z Hawajów

Ustawa ustanowiłaby opłatę za nadmierną emisję metanu przez producentów ropy naftowej i gazu, oferując jednocześnie do 850 milionów dolarów (1 miliard euro) dotacji dla przemysłu na monitorowanie i redukcję metanu.

Zestawienie w ustawie zachęt podatkowych, dotacji i innych inwestycji w czystą energię, transport, magazynowanie energii, elektryfikację domów, rolnictwo i produkcję „sprawia, że jest to prawdziwy projekt ustawy klimatycznej”, powiedział senator Brian Schatz z Hawajów.

Nie wszyscy świętują ten „historyczny” amerykański projekt ustawy

Umowa obejmuje obietnice Schumera i innych przywódców demokratycznych dotyczące kontynuowania reform, które Manchin nazwał „niezbędnymi do odblokowania krajowych projektów energetycznych i przesyłowych”. Obejmuje to kontrowersyjny gazociąg planowany w jego rodzinnym stanie i Wirginii. Ponad 90 procent proponowanego rurociągu Mountain Valley zostało ukończonych, ale projekt został opóźniony przez bitwy sądowe i inne problemy.

Rurociąg powinien być „na szczycie stosu” do zatwierdzenia przez władze federalne” – powiedział Manchin i jest dobrym przykładem tego, dlaczego zezwolenie na reformę jest potrzebne, aby przyspieszyć zatwierdzanie projektów energetycznych.

Manchin, wieloletni zwolennik węgla i innych paliw kopalnych, powiedział, że przeglądy środowiskowe takich dużych projektów powinny zostać zakończone w ciągu dwóch lat, zamiast trwać do 10 lat, jak w obecnej praktyce.

„Inne kraje na całym świecie – kraje rozwinięte – robią to bardzo dobrze i robią to w bardzo krótkim czasie. Powinniśmy być w stanie zrobić to samo”, powiedział.

Podczas gdy zezwolenie na reformy byłoby rozważane w odrębnych przepisach, umowa budżetowa wymagałaby od Departamentu Spraw Wewnętrznych USA oferowania co najmniej 2 milionów akrów gruntów publicznych i 60 milionów akrów wód morskich w Zatoce Meksykańskiej i na Alasce do dzierżawy ropy i gazu każdego roku.

Jeśli nie zaoferuje minimalnych kwot na leasing, departament nie będzie mógł udzielać zezwoleń na jakikolwiek projekt energii odnawialnej na skalę komunalną na gruntach lub wodach publicznych.

Ten wymóg „jest klimatycznym paktem samobójczym”, powiedział Brett Hartl, dyrektor ds. rządowych w Centre for Biological Diversity, grupie zajmującej się ochroną środowiska.

„Przywiązywanie rozwoju energii odnawialnej do masowego wydobycia ropy i gazu jest samobójcze” – powiedział Hartl, dodając, że nowy leasing paliw kopalnych, wymagany zgodnie z ustawą, „rozpaliłby płomienie katastrof klimatycznych podpalających nasz kraj”.

Grupa przemysłu naftowego również potępiła ustawę jako represyjną i inflacyjną.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni potencjalnym negatywnym wpływem tej ustawy na ceny energii i konkurencyjność Ameryki, zwłaszcza w obliczu światowego kryzysu energetycznego i rekordowo wysokiej inflacji” – powiedziała Anne Bradbury, dyrektor generalna American Exploration and Production Council, która reprezentuje niezależną ropę naftową. oraz firmy gazowe w USA.


Opracowanie: irme.pl