Według ostatnich badań, 31% powierzchni Ziemi doświadczyło już ekstremalnych fal upałów, które przekroczyły temperatury przewidywane przez dane statystyczne.
Kanadyjska fala upałów w Lytton
Kanada pobiła swój wszech czasów rekord wysokiej temperatury latem 2021 roku o prawie 5°C, osiągając nowy rekord 49,6°C, przekraczając jakąkolwiek temperaturę kiedykolwiek zmierzoną w Europie, Hiszpanii czy Turcji. Rekord ten ustanowiła niewielka społeczność Lytton, położona na obszarze, w którym zwykle nie występują tak wysokie temperatury. Tego lata fala upałów nawiedziła północno-zachodni Pacyfik w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, z Lytton jako punktem kulminacyjnym.
Naukowcy byli zdumieni tym wydarzeniem, ponieważ według statystyk fala upałów nigdy nie powinna tam wystąpić. Aby określić, które obszary są najbardziej narażone w przyszłości, klimatolodzy, w tym Nicholas Leach z The Conversation, sprawdzili, czy fala upałów na północno-zachodnim Pacyfiku była niezwykła, czy też inne miejsca doświadczyły podobnie statystycznie mało prawdopodobnych zdarzeń.
Poważna fala upałów w Europie w r. 2003, w której zginęło 70 000 osób
Śledzenie tych odstających fal upałów jest ważne nie tylko dlatego, że same fale upałów są niebezpieczne, ale także dlatego, że kraje zwykle przygotowują się do poziomu najbardziej ekstremalnego wydarzenia w pamięci zbiorowej. W rezultacie niezwykła fala upałów może spowodować zmiany w polityce, które zmniejszą skutki przyszłych ekstremalnych upałów.
W studium przypadku szacuje się, że ciężka fala upałów w Europie, która miała miejsce w r. 2003 50 000-70 000 zgonów więcej. Dzięki strategiom zarządzania wprowadzonym po fali upałów w r. 2003, pomimo bardziej intensywnych fal upałów, ponieważ żadna z nich nie miała tak dużej liczby ofiar śmiertelnych.
Korzystanie ze statystyk z przeszłości
Wiedza o tym, kiedy nastąpi kolejna fala ekstremalnych upałów, jest jedną z najważniejszych kwestii podczas badania tych wydarzeń. Na to pytanie można odpowiedzieć za pomocą technik z poddziedziny teorii wartości ekstremalnych statystyki.
Jednak kilka niedawnych wydarzeń, w tym niedawna fala upałów na północno-zachodnim Pacyfiku, podważyło skuteczność tego podejścia i przeciwstawiło się przewidywaniom teorii wartości ekstremalnych. Konwencjonalna teoria wartości ekstremalnych nie bierze pod uwagę określonego zestawu mechanizmów fizycznych, które mogą nie występować w wydarzeniach opisanych w zapisie historycznym, co skutkuje „załamaniem” statystyk.
Nieprawdopodobne ciepło jest wszędzie
Zdaniem naukowców w okresie od 1959 do 2021 roku 31% powierzchni lądów doświadczyło statystycznie nieprawdopodobnego upału, ale nie było dostrzegalnego wzorca przestrzennego.
Według wypowiedzi Leacha w The Conversation, nawet wśród tych zdarzeń wyróżnia się fala upałów na północno-zachodnim Pacyfiku.
Badając „duże zespoły” danych generowanych przez modele klimatyczne, naukowcy doszli do tych samych wniosków.
Analiza regionów, które wcześniej nie były świadkiem szczególnie ekstremalnych zdarzeń, przynosi najbardziej znaczące wyniki ich badań.
Regiony Zagrożone
Grupa badawcza zidentyfikowała regiony na całym świecie, które w ciągu ostatnich 60 lat nie były narażone na niezwykle wysokie temperatury dla ich oczekiwanego klimatu. Wkrótce obszary te będą bardziej narażone na fale upałów, które ustanawiają rekordy. Mogliby doznać poważnych szkód, gdyby nie byli wcześniej narażeni na takie ekstremalne zdarzenia i mieli mniejszą motywację do planowania.
Może dziwić, że obszary te są zagrożone, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj nie są one związane ze skutkami ekstremalnych upałów, takich jak Indie czy Zatoka Perska. Zagrożone obszary obejmują między innymi Afganistan, kilka krajów Ameryki Środkowej i dalekowschodnią Rosję.
Wydaje się, że zarówno Europa Środkowa, jak i kilka chińskich prowincji, w tym region wokół Pekinu, jest zagrożonych, ale ponieważ te regiony są lepiej rozwinięte, prawdopodobnie mają plany mające na celu złagodzenie najgorszych skutków.
Punkty nauki
Badanie pokazuje, że statystycznie nieprawdopodobne fale upałów mogą wystąpić w dowolnym miejscu na Ziemi, a naukowcy przypominają opinii publicznej, aby zachowali ostrożność podczas szacowania „maksymalnej” fali upałów, która może wystąpić, opierając się wyłącznie na zapisach historycznych. Na całym świecie decydenci muszą przygotować się na ekstremalne fale upałów, które byłyby nie do pomyślenia na podstawie danych historycznych.
Badanie identyfikuje również kilka obszarów, w których zapis historyczny nie jest szczególnie wyjątkowy i dlatego jest bardziej prawdopodobne, że zostanie pobity. Obszary te do tej pory miały szczęście, ale w rezultacie prawdopodobnie są mniej przygotowane do radzenia sobie z falą ekstremalnych upałów. Obszary te muszą być szczególnie dobrze przygotowane na fale upałów, które są jeszcze bardziej intensywne niż te, które już przeżyły, informuje Phys Org.
Badanie przeprowadzone przez Leacha i kilku współpracowników zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.
Opracowanie: irme.pl