CzłowiekEdukacjaEkologiaKlimatNaturaPrzyrodaŚrodowisko

ANTROPOCEN DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Tytuł: Antropocen dla początkujących
Podtytuł: Klimat, środowisko, pandemie w epoce człowieka
Autor: Juraszek Dawid
Wydawnictwo: Fundacja Liberte
ISBN: 9788361894124
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 422
Format: 15.5 x 24 cm
Oprawa: miękka
Waga: 0.642 kg

Opis

Prędzej czy później każdy z nas zmuszony będzie zmierzyć się z pytaniem: czy odnajdę w sobie wystarczająco dużo odwagi i roztropności, by zapobiec ziszczeniu się najczarniejszego scenariusza katastrofy ekologicznej?

Czy zdołamy uniknąć najgorszych scenariuszy kryzysu ekologicznego, czy też nie, przyszłe pokolenia będą żyć w świecie dla nas obcym, prawdopodobnie nieprzyjaznym, potencjalnie wrogim.

Nawet sposoby, które mają zażegnać niebezpieczeństwo – co nie jest wcale pewne – puszczą w ruch siły dogłębnej transformacji.

Świat antropocenu to świat, którego my sami, jego stwórcy, nie będziemy w stanie rozpoznać.

Niezmienne tło naszej egzystencji, które mieliśmy za oczywistość, istnieje już tylko w zamazujących widoki wspomnieniach i wiodących na manowce ideologiach.

Czas spojrzeć dookoła – i w głąb siebie – na nowo.

Ta książka to towarzysz, nie przewodnik, w podróży po zmieniającym się świecie.

„Antropocen dla początkujących” to zbiór literacko-reporterskich rozważań o tym, jak kwestie środowiska naturalnego łączą się z zagadnieniami społeczno-politycznymi, gospodarczymi i kulturalnymi.

Autor zabiera czytelników w podróż po zmieniającym się świecie epoki człowieka, w sposób wielowymiarowy ukazując skalę wyzwań i problemów, przed jakimi stawia nas postępujący antropocen.

Przyjęta w książce perspektywa ekologiczna pomaga zrozumieć niebezpieczeństwa – ale i możliwości – świata antropocenu, sugerując nowy sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.

Eseje Juraszka są opowieścią o tym, co bezpowrotnie utraciliśmy, ale również o tym, co wciąż jeszcze zyskać możemy.

O zaprzepaszczonych szansach, ale i nadziejach na nowy, lepszy początek.