EkologiaPrzyrodaŚrodowisko

W Chinach otwarto pierwsze pionowe wieże leśne autorstwa Stefano Boeri

Wieżowce leśne w Chinach

Najemcy przenieśli się do kompleksu Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex włoskiego architekta Stefano Boeri, pierwszej z jego pionowych wież leśnych, która została otwarta w Chinach.

Już kilka miesięcy temu ludzie zaczęli wprowadzać się do mieszkalnej części osiedla, która zajmuje 4,54 ha i składa się w sumie z pięciu wież.

Dwie wieże mieszkalne kompleksu mają 80 metrów wysokości i są pokryte ponad 400 drzewami, a także innymi roślinami i zielenią.

Wieża ma zarówno otwarte, jak i zamknięte balkony.

Zlokalizowane w Huanggang w chińskiej prowincji Hubei, porośnięte roślinami wieże to nowy rodzaj pionowego lasu, który według studia łączy otwarte i zamknięte balkony.

Lasy pionowe to rodzaj budynków wymyślony przez Boeri z fasadami pokrytymi drzewami i roślinami. Istniejące pionowe budynki leśne autorstwa jego pracowni Stefano Boeri Architetti mają zwykle tylko otwarte balkony.

Konstrukcja chińskiego kompleksu została zaprojektowana tak, aby roślinność na balkonach „doskonale wpasowała się” w projekt elewacji.

Pionowa wieża leśna pokryta jest ponad 400 drzewami.

„Wersja Huanggang charakteryzuje się otwieranymi oknami wykuszowymi z roślinami doniczkowymi, które na okładce posiadają balkon z doniczką na duże drzewa” – powiedział Dezeen założyciel studia Boeri.

Taki projekt zapewni, że najemcy będą otoczeni drzewami.

„Projekt umożliwia doskonały widok na wysadzane drzewami fasady, wzmacniając zmysłowe doznania zieleni i integrując krajobraz roślinny z wymiarem architektonicznym” – powiedział Boeri.

„Dzięki temu mieszkańcy wieżowców mieszkalnych mają możliwość poznania przestrzeni miejskiej z innej perspektywy, jednocześnie w pełni ciesząc się komfortem przebywania w otoczeniu natury”.

Zieleń wzbogacają krzewy i wieloletnia traw.

Studio wykorzystało lokalne gatunki drzew do wykonania 404 drzew, które pokryły budynek, w tym Ginkgo biloba, Osmanthus fragrans, Acer griseum, Ligustrum lucidum i Chimonanthus praecox.

Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex obejmuje również 4620 krzewów i 2408 metrów kwadratowych wieloletniej trawy, kwiatów i pnączy.

Według studia, drzewa i zieleń będą pochłaniały rocznie 22 tony dwutlenku węgla i produkowały 11 ton tlenu rocznie.

Oprócz porośniętych drzewami wież mieszkalnych, w inwestycji, którą Stefano Boeri Architetti opisuje jako „zielony kompleks”, powstaną również hotele i duże powierzchnie komercyjne.

Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex to pierwszy pionowy budynek leśny otwarty w Chinach, a Boeri uważa, że tego typu budynki mogą być szczególnie odpowiednie dla tego kraju.

„W Chinach w ostatnich latach obserwujemy duże zainteresowanie zielenią i leśnictwem miejskim, również jako narzędziem do pochłaniania drobnego pyłu, który jest jednym z głównych czynników zanieczyszczenia powietrza w miastach” – powiedział Boeri.

Dwie wieże mieszkalne są częścią większej zabudowy

Jego studio wkrótce otworzy również dwie pionowe leśne wieże w Nanjing, które po raz pierwszy zostały odsłonięte w roku 2017.

„W tym kraju, a także w Huanggang i Nanjing – gdzie w najbliższych tygodniach zainaugurujemy dwie wieże lasów wertykalnych na biura i hotel – projektujemy wiele różnych wersji lasu wertykalnego, o różnej wysokości i charakterze, w wielu innych miastach” – powiedział Boeri.

Schodkowa konstrukcja umożliwia wzrost drzew.

„Pionowy model lasu w rezydencjach zasadniczo zmieni krajobraz przyszłych miast i zmieni oczekiwania ludzi dotyczące przyszłego życia ekologicznego” – powiedział Xu Yibo, partner Stefano Boeri Architetti China.

Wcześniejsze projekty pionowych lasów Boeriego obejmują pierwszy, Bosco Verticale w Mediolanie, który zawierał luksusowe apartamenty, a także jego najnowszy, Trudo Vertical Forest w Eindhoven.

Wersja koncepcji Eindhoven została zaprojektowana z myślą o mieszkalnictwie socjalnym i obejmuje ponad 10 000 roślin.

###

irme.pl

Źródło: dezeen

Autorem fotografii jest studio RAW Vision.