CzłowiekŚrodowisko

Ochrona praw ludów tubylczych i ich ziem oznacza ochronę przyszłości nas wszystkich

© Tuane Fernandes / Greenpeace

Zbiorowy głos rdzennej ludności w Brazylii można usłyszeć głośno i wyraźnie: Powstrzymaj zniszczenie Amazonii i przemoc wobec Strażników Lasu!

W Brazylii trwa 18 obóz Free Land, w którym tysiące rdzennej ludności zbiera się na 10 dni masowych demonstracji bez przemocy, aby potępić trwające naruszenia ich praw i promować solidarność w społeczeństwie brazylijskim.

Pod hasłem „Retaking Brazil: Demarkating Territories and Indigenize the Politics” pomagającym zdefiniować agendę 2022, ponad 5000 przywódców ze 120 różnych rdzennych mieszkańców jest skoncentrowanych w stolicy federalnej, aby domagać się natychmiastowego wyznaczenia terytoriów rdzennych, a także w celu omówienia problemów począwszy od rdzennej zdrowia i edukacji.

„Otrzymujemy niezliczone zagrożenia z powodu braku rozgraniczenia naszych ziem, oprócz wylesiania i inwazji na nasze terytoria” – powiedziała Sônia Guajajara, członek Executive Coordination of Apib. „Kiedy to nie prześladowania naszych przedstawicieli sprzeciwiają się temu niewłaściwemu rządowi Jaira Bolsonaro, to Kongres próbuje nas zmasakrować atramentem pióra”.

Od ciągłej ekspansji wydobycia na ziemie tubylcze po rekordowe wylesianie katalizowane przez politykę brazylijskiego rządu przeciwko środowisku, po trwające zagrożenie pandemią Covid-19, ludy tubylcze w całej Brazylii stoją w obliczu krzyżujących się zagrożeń dla swoich domów i zdrowia.

Potępienie niesławnego #PacotedaDestruição — Pakietu Zniszczenia — jest szczególnie pilne podczas obozu Free Land w roku 2022. Ta seria inicjatyw wykonawczych i legislacyjnych zagraża fizycznemu i kulturowemu przetrwaniu rdzennej ludności w całej Brazylii, a także tysiącom kilometrów kwadratowych rodzimej roślinności, zwłaszcza lasów z Amazonii.

W ramach #PacotedaDestruição rdzenni przywódcy zwrócili uwagę na PL 191/2020, ustawę, która depcze konstytucję federalną i zezwala na wydobycie na rdzennych ziemiach w Brazylii.

List otwarty przeciwko ustawie został ogłoszony w pierwszym tygodniu obozu, z członkami Wspólnego Parlamentarnego Frontu Obrony Ludności Rdzennej na głównej sesji plenarnej wydarzenia.

© Tuane Fernandes / Greenpeace

Rosnąca solidarność

Grupa rdzennych liderów wraz z aktywistami z Greenpeace Brazylia i celebrytami złożyła petycję do Ministerstwa Sprawiedliwości „Dość przemocy wobec rdzennej ludności!”. Otwarta w 2021 r., w szczytowym momencie ataków na przywódców Munduruku w maju zeszłego roku, petycja zebrała ponad 517 000 podpisów i zawierała mocne i dosadne przesłanie: Ataki na ludy tubylcze nie są już tolerowane przez brazylijskie społeczeństwo.

Według danych Rady Misjonarzy Ludności Rdzennej (CIMI), eskalacja przeciwko rdzennym mieszkańcom Brazylii nigdy nie była tak poważna i tak intensywna. W 2020 roku dane zarejestrowane przez instytucję były najwyższe od pięciu lat. Morderstwa wzrosły o 61%, w 2020 r. zgłoszono 182 przypadki. Wzrosły również konflikty terytorialne, z 96 sprawami – o 174% więcej niż rok wcześniej. Inwazje na ziemie tubylców wzrosły do 263 przypadków.

Dostarczenie petycji poprzedził spacer po Brazylii, który obejmował rdzennych przywódców, takich jak Marcos Xukuru z ludu Xukuru; Articulation of rdzennej ludności Brazylii (Apib) Koordynator wykonawczy Sônia Guajajara; aktywiści z Greenpeace Brazylia; i brazylijskie gwiazdy sympatyzujące z tą sprawą.

Specjalnym elementem spaceru był totem złożony z gigantycznych czerwonych liter, na których widniał napis „Dość przemocy!”. Totem ozdobiono ponad 20 000 wstążek, z których każda nosiła imię osób, które podpisały petycję. Wstążki zawiązali uczestnicy obozu Wolna Ziemia, wzmacniając przesłanie pokoju i więzi.

Ochrona praw ludów tubylczych i ich ziem oznacza ochronę przyszłości wszystkich.

Bardzo ważne jest, aby chronić Strażników Lasu i upewnić się, że brazylijski rząd wie, że świat będzie obserwował.

###

irme.pl

Współpraca: Greenpeace