EdukacjaEkologiaGospodarkaKlimat

ENERGIA DLA KLIMATU

ENERGIA DLA KLIMATU

Tytuł: Energia dla klimatu
Podtytuł: Jak niektóre kraje poradziły sobie ze zmianami klimatu
Autor: Goldstein Joshua S., Qvist Staffan A.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301208783
Tytuł oryginału: A BRIGHT FUTURE How Some Countries Have Solved Climate Change and the Rest Can Follow
Tłumacz: Adamczyk Agnieszka
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 320
Format: 14.5×20.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.4 kg

Opis

Klimat Ziemi coraz bardziej zbliża się do niebezpiecznych punktów krytycznych, lecz na szczęście rozwiązanie leży w zasięgu ręki.

Kilka krajów z powodzeniem zastąpiło paliwa kopalne niskoemisyjnymi źródłami energii dzięki połączeniu źródeł odnawialnych i szybkiego rozwoju energetyki jądrowej. Idąc za ich przykładem świat może radykalnie ograniczyć zużycie paliw kopalnych do połowy tego stulecia, pomimo ciągle rosnącego zapotrzebowania na energię.

Joshua Goldstein i Staffan Qvist wyjaśniają w jaki sposób energia bezemisyjna błyskawicznie zastąpiła paliwa kopalne w Szwecji, Francji i Ontario i jednocześnie umożliwiła rozkwit ekonomiczny i ochronę środowiska naturalnego w tych miejscach.

Książka napisana z zaangażowaniem, ale poparta badaniami naukowymi, zachęca do spojrzenia na kwestie energetyki i zmian klimatycznych w nowy sposób.

Stawką jest nasza planeta a czasu na działanie ? coraz mniej.

Ta przekonująca pozycja może zainicjować zmiany w polityce energetycznej, tak potrzebne dzisiejszemu światu.

ENERGIA DLA KLIMATU pojawia się w krytycznym momencie dla naszej planety.

Jej kluczowe przesłanie: klimat się zmienia, konsekwencje są poważne, a my możemy i musimy podjąć działania.

George P. Shultz – były sekretarz stanu USA ?ENERGIA DLA KLIMATU wyznacza jedyną realną ścieżkę zaproponowaną dla szybkiej globalnej dekarbonizacji.

James Hansen – klimatolog, były szef Instytutu Goddard NASA „Autorzy niniejszej publikacji politolog i inżynier energetyki wyrażają głęboki niepokój odnośnie do zmian klimatu i chcą zaalarmować świat, że brakuje jeszcze bardzo wiele, aby skutecznie rozwiązać ten problem.

W tym kontekście przedstawiona mi do recenzji pozycja książkowa może spełnić pozytywną rolę, przedstawiając szereg faktów i argumentów dla zmian zarówno w polityce energetycznej państw, jak i przyzwyczajeniach ich obywateli. Książka powinna trafić w pierwszej kolejności do osób odpowiedzialnych za politykę energetyczną, działaczy samorządowych i wszystkich zainteresowani kwestią globalnego ocieplenia i wpływu na to zjawisko działalności człowieka, pobudzając do przemyśleń i formułowania własnych argumentów i wniosków.” – prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska – profesor zwyczajny Politechniki Gdańskiej, współautorka bestsellera Proekologiczne odnawialne źródła energii, PWN „

Autorzy umiejętnie i we właściwej kolejności, rozwijają i możliwie wszechstronnie naświetlają zagadnienia związane ze zmianami klimatu i ich przyczynami, sposobami przeciwdziałania, energetyką jądrową i zagrożeniami, a także perspektywami i planami rozwoju, podbudowując treści obszernym materiałem źródłowym.” – prof. dr hab. inż. Aleksander A. Stachel – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, autor i współautor licznych publikacji na temat odnawialnych źródeł energii.