EdukacjaEkologiaŚrodowisko

PLASTIK FANTASTIK?

Tytuł: Plastik fantastic?

Tekst: Eun-Ju Kim / ilustracje: Ji-Won Le

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

ISBN 978-83-62965-71-7

Oprawa twarda

Liczba stron: 40

Rok wydania: 2019

Kategoria wiekowa: 6+

Wydawnictwo: Babaryba

Opis

Dzięki tej książce dowiecie się, jak rozsądnie używać tworzyw sztucznych, aby uchronić Ziemię przed plastikową powodzią!

PLASTIK FANTASTIK to pierwsza tego typu publikacja dla młodych czytelników, która tak atrakcyjnie i wyczerpująco opowiada historię powstania plastiku oraz jego popularności, a w końcu szkodliwej nadprodukcji.

Ogrom plastikowych śmieci szkodzi środowisku naturalnemu oraz zagraża równowadze ekologicznej na Ziemi.

W tej książce znajdziemy nie tylko sporą dawkę wiedzy o tworzywach sztucznych (przystępnie napisaną oraz kolorowo zilustrowaną przez koreańskich autorów), ale też praktyczne porady oraz inspirujące pomysły na ograniczenie codziennego zużycia plastiku.

O tym, jak bardzo palący i aktualny to problem, świadczy fakt, iż prawa do książki (oryginalnie wydanej w Korei) sprzedano już do 11 państw: Francji, Wielkiej Brytanii oraz USA, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Turcji, Chin, Hong Kongu, Tajwanu oraz Polski.

Czy plastik bardziej pomaga nam w życiu codziennym, czy raczej szkodzi?

Te same cechy, które sprawiają, że zaczęliśmy stosować plastikowe wyroby tak powszechnie – a więc trwałość, niska cena, łatwość modelowania, ładne kolory – powodują też ogromne problemy dla środowiska naturalnego.

Nadużywanie plastiku oraz jego nadprodukcja spowodowały, że jest go wszędzie pełno. Naukowcy szacują, iż jeśli do roku 2050 nic się nie zmieni, to w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!

Plastikowa butelka

Co robić z plastikiem?

Ale czy właściwie wiemy z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego?

Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny? W naszej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady, jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci.

Przekonacie się też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i naszą piękną Ziemię.

Polska premiera (20 IX 2019) zbiegła się z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym – Protest Tysięcy Miast i głośnym wystąpieniem Grety Thunberg w sprawie odpowiedzialności dorosłych za globalne ocieplenie.

nagroda KOPD

Książka otrzymała Nagrodę Główną w konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.