Zwierzęta

Zagrożenie, jakie stwarzają pajęczaki (Badanie)

Foto: pixabay.com

Ukąszenia pająków to jedne z najbardziej przerażających momentów, jakich może doświadczyć osoba, zwłaszcza osoba cierpiąca na arachnofobię.

„Ośmionożne dziwadła” mogą powodować różne niekorzystne skutki dla zdrowia podejrzanych ofiar, w tym ludzi.

Według ekspertów zajmujących się pajęczakami i władz odpowiedzialnych za zdrowie niektóre z możliwych objawów ukąszenia pająka obejmują silny ból, swędzenie lub wysypkę, trudności w oddychaniu, bóle głowy i nudności.

Jednak ukąszenia jadowitych pająków, takich jak czarna wdowa, mogą być śmiertelne.

Oznacza to, że objawy ukąszenia pająka, od łagodnego do ciężkiego, spowodowane przez silną toksynę pajęczaka, mogą prowadzić do śmierci.

Chociaż śmierć w wyniku ukąszenia pająka jest rzadkością, nadal się zdarza.

Nawet jeśli nie wszystkie gatunki pająków są jadowite, donoszono, że niewielka ich liczba jest niebezpieczna, w tym europejski pająk czarna wdowa.

Ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają zwierzęta tkające sieci, naukowcy w poprzednich dziesięcioleciach badali potencjalne metody leczenia ukąszeń jadowitych pająków.

Według badania przeprowadzonego w czerwcu r. 2024 naukowcy opracowali nowy antytoksynę czarnej wdowy, która może być bardziej skuteczna niż istniejące antidota na ukąszenia pająków.

Antytoksyna zawiera ludzkie przeciwciała, które mogą być bardziej skuteczne w przypadku ukąszeń pająków.

Ukąszenia pająków

Foto: pixabay.com

Chociaż ataki pająków na ludzi mogą wydawać się przerażające, zdarzają się rzadko, ponieważ pajęczaki polujące na owady zwykle nie szukają nas, chyba że czują się zagrożone.

Według Mayo Clinic ukąszenia pająków są zazwyczaj nieszkodliwe, ale nadal mogą przeniknąć przez ludzką skórę, a potencjalnie silny jad może zranić człowieka.

Do grup pająków, które mogą nam zagrozić, należą pająki wdowy i pająki pustelniki.

Pająki można spotkać na wszystkich kontynentach Ziemi z wyjątkiem Antarktydy.

Mimo to liczba ran i zgonów związanych z ukąszeniami pająków nadal różni się w zależności od kraju.

Eksperci szacują, że na całym świecie rocznie mniej niż trzy osoby umierają z powodu ukąszeń pająków.  

Według Bostońskiego Szpitala Dziecięcego w Stanach Zjednoczonych 20 000 gatunków pająków jest trujących, ale ich ukąszenia powodują jedynie niewielkie skutki dla zdrowia.

Antytoksyna Czarnej Wdowy

Foto: pixabay.com

Nasilenie ukąszeń pająków zależy od różnych czynników, w tym od gatunku pajęczaka.

Mając to na uwadze, eksperci w przeszłości opracowali antidotum na ukąszenia jadowitych pająków; te antytoksyny pająków od dawna uważane są za konieczne po ukąszeniu pacjenta przez pajęczaka.

Niedawno przełomowe badanie ujawniło nową antytoksynę przeciwko ukąszeniom europejskich pająków czarnej wdowy.

Artykuł badawczy opublikowany w środę, 12 czerwca br. w czasopiśmie Frontiers in Immunology, ujawnia wynalezienie nowej antytoksyny czarnej wdowy.

To potencjalne lekarstwo na jad pająków zawiera, jak wspomniano wcześniej, ludzkie przeciwciała, które neutralizują śmiertelną toksynę zwaną „alfa-latrotoksyną” pochodzącą od europejskiej czarnej wdowy ( Latrodectus tredecimguttatus ).

Chociaż istnieje już ogólny antytoksyna przeciw ukąszeniom czarnej wdowy, nowa antytoksyna pająków przedstawiona w badaniu przeprowadzonym w czerwcu r. 2024 przez naukowców z Niemiec nie jest jeszcze w obiegu i nie jest dostępna dla ogółu społeczeństwa.

Jednak to potencjalnie „skuteczniejsze” leczenie jadem pająków można dalej udoskonalać w przyszłych badaniach.

Opracowanie: irme.pl