EkologiaKlimatNaturaŚrodowisko

Odzież wychwytująca CO2 z powietrza i uwalniająca go jako pożywienie dla roślin

Christiane Dolva, Strategy Lead Planet Positive w H&M Foundation, Martin Wall, Executive Chef i „Planet Keeper” w Fotografiska oraz Edwin Keh, CEO w HKRITA, stojąc przed hydroponicznym ogrodem Fotografiska, gdzie w nocy uwalniany jest CO2.

Program Planet First zainicjowany przez Fundację H&M i znany na całym świecie Instytut Tekstyliów i Odzieży w Hongkongu (HKRITA) zaowocował niedawno innowacją, która może potencjalnie zmienić reguły gry, jeśli chodzi o walkę z globalną emisją #CO2.

Projekt Carbon Looper – odzież, która wychwytuje CO2 z powietrza, a następnie uwalnia go jako pożywienie dla roślin – jest obecnie testowany przez personel restauracji w Fotografiska Stockholm.

Znalezienie sposobów na obniżenie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest pilnym priorytetem dla całej planety. Inicjowanie i przyspieszanie zmian ma kluczowe znaczenie, a wszelkie badania w tym obszarze cieszą się najwyższym zainteresowaniem i zasługują na naszą pełną uwagę.

Dzięki programowi Planet First, H&M Foundation i HKRITA dążą do tego, aby cała branża modowa stała się pozytywnie nastawiona do planety, zamiast wyczerpywać swoje zasoby.

„Chcemy znaleźć nowe rozwiązania, które sprawią, że branża modowa stanie się pozytywna dla naszej planety. A ponieważ zmiana musi nastąpić teraz, skupiamy się na niecierpliwych badaniach, aby szybko wprowadzać innowacje, z szybkimi iteracjami w celu zidentyfikowania przełomowych i skalowalnych rozwiązań. Nasz program Planet First z HKRITA jest doskonałym przykładem tego, jak inspirujemy zmiany w całej branży, otwarcie dzieląc się dowodami koncepcji. Nie mamy czasu na tradycyjne i powolne, dlatego nie dążymy do perfekcji, ale aby jak najszybciej wydostać rozwiązania z laboratorium, aby je przetestować i udoskonalić oraz zainspirować innych i pobudzić współpracę, która ostatecznie może prowadzić do skali i przyjęcia”.

— Christiane Dolva, kierownik ds. strategii w Fundacji H&M

W ramach projektu Carbon Looper odzież bawełniana jest poddawana działaniu roztworu zawierającego aminy, który sprawia, że powierzchnia tkaniny wychwytuje dwutlenek węgla z otaczającego powietrza. Dwutlenek węgla może następnie zostać uwolniony z tkaniny poprzez podgrzanie do 30-40°C, na przykład w szklarni, gdzie może być naturalnie pobierany przez rośliny podczas fotosyntezy. Ilość CO2 wychwytywana przez ubranie w ciągu dnia jest w przybliżeniu równoważna 1/3 ilości pochłanianej przez drzewo dziennie. A po zaledwie trzech „cyklach pętli” odzież skutecznie zneutralizowała klimat – i zamiast tego zaczyna wywierać pozytywny wpływ na klimat. Równolegle intensywnie badane są ulepszenia i skalowanie tej technologii.

„Wszystko, co robimy w laboratorium, jest przydatne dopiero po wyjściu z laboratorium. Carbon Looper to jeden z serii projektów, nad którymi pracowaliśmy, aby sprawdzić, czy możemy osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla dla przemysłu tekstylnego, odzieżowego i modowego. Będziemy monitorować ten test w Fotografiska, aby zobaczyć, jak możemy ulepszyć technologię i opracować dla niej więcej zastosowań”.

— Edwin Keh, dyrektor generalny HKRITA

Obecna faza badań obejmuje testy na żywo we współpracy z Fotografiska Stockholm, gdzie personel restauracji będzie nosić Carbon Loopers w postaci fartuchów. Słynny ogród hydroponiczny restauracji w piwnicy służy jako doskonałe urządzenie do uwalniania #CO2.

„Ta innowacja idealnie pasuje do ogólnej filozofii Fotografiska i jest idealnym dodatkiem do naszej okrągłej kuchni, z naciskiem na dania organiczne i lokalnie uprawiane. Projekt nie tylko przyczynia się do zwiększenia świadomości naszych gości na temat kryzysu klimatycznego, ale jest także inspirującym dowodem na to, że obecnie prowadzone są oszałamiające badania”.

— Martin Wall, szef kuchni i opiekun planet w Fotografiska

Program Planet First z The Hong Kong Research Institute for Textiles and Apparel (HKRITA) działa w latach 2020-2024 i ma na celu znalezienie technologii, które przyczynią się do pozytywnej dla planety przyszłości mody.

Jest to jedna z najbardziej ambitnych inicjatyw w branży modowej, aby poruszyć igłę w tej dziedzinie.

Fotografiska Stockholm to znane na całym świecie muzeum poświęcone fotografii i kulturze wizualnej. Założona w Sztokholmie w roku 2010 z misją inspirowania bardziej świadomego świata poprzez siłę fotografii, Fotografiska stała się domem innowacji, inkluzywności i autoekspresji.

Fundacja H&M i Fotografiska Stockholm mają wspólny mianownik w zadaniach – oboje dążą do podnoszenia świadomości na temat kwestii środowiskowych i społecznych oraz inspirowania do pozytywnych zmian. Wierzą w siłę komunikacji, aby osiągnąć zmiany i dlatego współpracują nad kilkoma projektami, aby inspirować i zmieniać sposób myślenia o tym, co jest możliwe.


irme.pl

Źródło: H&M Foundation