Ekologia

Niebawem rusza III Festiwal Naturalnego Budowania

Foto: OSBN


Spotkanie twórców, warsztaty wykorzystania z naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawa połączona z targami – oto program III edycji Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się we Wrocławiu od 30 września do 2 października br.

Część wydarzeń będzie mieć miejsce w Muzeum Architektury, część w Browarze Mieszczańskim, niektóre zostaną udostępnione także trybie hybrydowym.

Wśród gości pojawi się wielu zagranicznych i krajowych ekspertów naturalnego budowania, m.in. Hubert Trammer, Magdalena Górska, Anna Zawadzka, Maciej Jagielak, Przemysław Raj. 

Ludzie chcą zdrowo żyć i mieszkać. Mieszkanie i życie w zdrowym domu nieodzownie kojarzy się z naturalnymi materiałami budowlanymi sprawdzonymi przez tysiące lat. Są to glina, wapno, drewno, słoma i konopie. Wszystkie są naturalne, bez „konserwantów”, mówi Wojciech Gogół z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), które organizuje wydarzenie.

Głównymi tematami tegorocznej edycji Festiwalu będą naturalne materiały budowlane w praktyce – nie tylko budowanie z drewna, słomy, konopi i gliny, ale też stosowanie tych materiałów w termomodernizacji, remontach i architektonicznym „upcyclingu” – oraz Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ). – Sektor budowlany oparty jest obecnie na modelu liniowym, w którym w coraz mniejszym stopniu następuje powtórne wykorzystanie materiałów. Budownictwo naturalne bazuje na dostępnych lokalnie i nisko przetworzonych materiałach, sięga po techniki wykonawcze oparte na ludzkiej pracy, bez nadmiernego wykorzystania energochłonnych urządzeń. Technologie naturalne są niskoemisyjne, a materiały biodegradowalne tym samym realizują cele zrównoważonego rozwoju i wpisują się w założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego – mówi Cezary Czemplik, koordynator merytoryczny projektu „GOZ – materiały naturalne”.

Foto: OSBN

30 września – pierwszy z trzech dni Festiwalu – to inauguracyjne wykłady i debata we wrocławskim Muzeum Architektury. Wśród zaproszonych prelegentów pojawią się Hubert Trammer – współtwórca Nowego Bauhausu, czy też Aleksander Mielczyński i Maciej Jagielak – doświadczeni architekci projektujący domy słomiane. Drugi i trzeci dzień Festiwalu to wydarzenia w Browarze Mieszczańskim – prelekcje i dyskusje, warsztaty oraz pokazy, a także targi budownictwa naturalnego.

Zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w tej tematyce, jak i eksperci lub miłośnicy naturalnego budowania podczas tych dwóch dni znajdą dla siebie wiele atrakcji. – Na miejscu spodziewamy się kilkuset gości, ale część wydarzeń będzie można śledzić online. Niektóre punkty programu przewidują nawet interakcję, będzie można np. zapytać prowadzących warsztaty czy wykłady o szczegóły, zapowiada Wojciech Owczarzak, koordynator organizacyjny Festiwalu.

Smaczkiem – w przenośni i dosłownie – Festiwalu będzie degustacja kuchni azjatyckiej. Organizatorzy zadbali o to, aby przez dwa dni wydarzenia każdy uczestnik mógł skosztować przeróżnych dań z kuchni takich krajów jak Japonia, Chiny, Korea czy Tajlandia. 

Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez OSBN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu przy IOŚ-PIB projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie  materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Foto: OSBN

Festiwal Naturalnego Budowania to ogólnokrajowe i jedyne tego typu w Polsce wydarzenie gromadzące profesjonalistów i sympatyków budownictwa naturalnego. Jego celem jest popularyzacja naturalnych materiałów i technik budowania, a w dłuższej perspektywie zmiana kierunku rozwoju współczesnej architektury na zdrową, bardziej przyjazną środowisku i zrównoważoną. – Można powiedzieć, że ten rodzaj budownictwa to wielki sprzymierzeniec zrównoważonego rozwoju i wszystkich, którym zależy na osiągnięciu neutralności klimatycznej – mówi Maciej Jagielak z OSBN.

Rynek budownictwa naturalnego rozwija się dziś bardzo dynamicznie, także w Polsce. Można dziś sięgnąć po technologię gotowych domów składanych z paneli słomianych zbudować ścianę z konoplitu czyli paździerzy konopnych z wapnem. Do wykończenia stosuje się gotowe tynki gliniane lub wapienne już produkowane w Polsce – mówi Anna Zawadzka z OSBN, koordynatorka podręcznika Naturalnego Budowania, który powstanie w ramach projektu realizowanego ze środków NFOŚiGW.

FNB to wyjątkowa okazja do zdobycia praktycznej wiedzy dla osób planujących budowę lub remont domu, a także do wymiany doświadczeń, wiedzy i networkingu dla architektów czy przedstawicieli firm budownictwa naturalnego oraz studentów. Na Festiwalu można zdobyć wiedzę teoretyczną – na wykładach, oraz praktyczną – na warsztatach, można dokładnie poznać naturalne materiały i technologie oraz spotkać się bezpośrednio z najlepszymi specjalistami z Polski i Europy.  Poprzednie edycje Festiwalu odbyły się w 2017 roku w Warszawie i 2019 roku w Łodzi.

Więcej o Festiwalu:
Oficjalna strona internetowa Festiwalu: https://festiwal.osbn.pl/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3247982238782083
Facebook OSBN: https://www.facebook.com/osbnpl
YouTube OSBN: https://www.youtube.com/channel/UCa5fYHBk6HgT5SVnH1AHseA  


irme.pl

Źródło: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego