KlimatŚrodowisko

Nowatorska technologia może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym

Z katastrofą klimatyczną można walczyć dzięki nowym technologiom. Naukowcy opracowali najnowocześniejszą technologię, którą można wykorzystać do zwalczania zarówno zmian klimatycznych, jak i światowych kryzysów energetycznych.

Odważne studium

Dr Shafeer Kalathil z Northumbria University jest jednym z naukowców stojących za inicjatywą, która wykorzystuje proces chemiczny do tworzenia wysokiej jakości paliw i chemikaliów napędzanych energią odnawialną ze słońca, wody i dwutlenku węgla, jak wyjaśniono w ScienceDaily.

Konwersja może odbywać się bez konieczności stosowania dodatków organicznych, wytwarzania toksyn czy zużycia energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu bakterii wyhodowanych na syntetycznym urządzeniu półprzewodnikowym zwanym arkuszem fotokatalizatora.

Aby zredukować CO2 w atmosferze

Celem projektu jest zmniejszenie wzrostu poziomu CO2 w atmosferze, zapewnienie ważnych źródeł zielonej energii oraz zmniejszenie uzależnienia świata od paliw kopalnych.

Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Catalysis.

W projekcie obok dr Qian Wang, profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Nagoya w Japonii, pracuje Erwin Reisner, profesor energii i zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie w Cambridge oraz współpracownicy z Newcastle University, dr Kalathil, starszy współpracownik wicekanclerza.

Dr Kalathil powiedział: „Kilka wydarzeń, takich jak niedawny wzrost cen gazu w Wielkiej Brytanii, eskalacja konfliktów i wojen domowych na Bliskim Wschodzie oraz ekologiczne i humanitarne zagrożenie katastrofą nuklearną w Fukushimie w Japonii podatność światowych dostaw energii. Dlatego znalezienie alternatywnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie z perspektywy globalnej”.

Problemy globalne

W badaniu poruszono kwestię globalnej energii i skutków zmian klimatycznych.

Aby rozwiązać te ogromne problemy bez dalszego szkodzenia Ziemi, na której żyjemy, musimy stworzyć nową technologię.

Chociaż okresowo, odnawialne źródła, takie jak wiatr i słońce, mają zwiększoną moc wyjściową.

Potrzebujemy technologii, która może wyprodukować paliwa nadające się do przechowywania i zrównoważone chemikalia, aby wypełnić pustkę, gdy nie wieje wiatr lub nie świeci słońce.

Ten problem jest bezpośrednio poruszony w nowym opracowaniu.

Zrównoważona technologia może pomóc światu zbliżyć się do zera netto poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zabezpieczenie większej ilości tak potrzebnej energii.

Badania na dużą skalę

Expanding Excellence in England Fund pomaga jednostkom badawczym i wydziałom szkolnictwa wyższego rozwijać się i ulepszać ich działalność, a pieniądze z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, brytyjskich badań i innowacji oraz Research England wsparły tę inicjatywę.

Hub for Biotechnology in the Built Environment (HBBE), wspólny projekt Northumbrii i Newcastle University, był odpowiedzialny za zapewnienie finansowania Research England.

HBBE otrzymało łącznie 8 milionów funtów od Research England na wykonanie prac.

HBBE, założona w sierpniu r. 2019, opracowuje biotechnologie do projektowania zielonych struktur, które mogą metabolizować odpady, zmniejszać zanieczyszczenie, dostarczać zrównoważoną energię oraz poprawiać zdrowie i dobrostan ludzi.

Osiągnięcie celu projektu

Dr Kalathil, który jest mocno zaangażowany w HBBE, stwierdził: „Cele HBBE pasują do tego, co staramy się osiągnąć dzięki naszym badaniom aby zająć się krytycznymi problemami środowiskowymi, przed którymi stoi nasze społeczeństwo dziś i w przyszłości.

Ta wschodząca dziedzina badań reprezentuje interdyscyplinarne podejście, które łączy w sobie zalety drobnoustrojów, materiałów syntetycznych i technik analitycznych do transformacji chemicznej.

Stanowi doskonałą platformę do wytwarzania wartościowych produktów ekologicznych.”


Opracowanie: irme.pl