Z katastrofą klimatyczną można walczyć dzięki nowym technologiom. Naukowcy opracowali najnowocześniejszą technologię, którą można wykorzystać do zwalczania zarówno zmian klimatycznych, jak i światowych kryzysów energetycznych.
Odważne studium
Dr Shafeer Kalathil z Northumbria University jest jednym z naukowców stojących za inicjatywą, która wykorzystuje proces chemiczny do tworzenia wysokiej jakości paliw i chemikaliów napędzanych energią odnawialną ze słońca, wody i dwutlenku węgla, jak wyjaśniono w ScienceDaily.
Konwersja może odbywać się bez konieczności stosowania dodatków organicznych, wytwarzania toksyn czy zużycia energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu bakterii wyhodowanych na syntetycznym urządzeniu półprzewodnikowym zwanym arkuszem fotokatalizatora.
Aby zredukować CO2 w atmosferze
Celem projektu jest zmniejszenie wzrostu poziomu CO2 w atmosferze, zapewnienie ważnych źródeł zielonej energii oraz zmniejszenie uzależnienia świata od paliw kopalnych.
Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Catalysis.
W projekcie obok dr Qian Wang, profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Nagoya w Japonii, pracuje Erwin Reisner, profesor energii i zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie w Cambridge oraz współpracownicy z Newcastle University, dr Kalathil, starszy współpracownik wicekanclerza.
Dr Kalathil powiedział: „Kilka wydarzeń, takich jak niedawny wzrost cen gazu w Wielkiej Brytanii, eskalacja konfliktów i wojen domowych na Bliskim Wschodzie oraz ekologiczne i humanitarne zagrożenie katastrofą nuklearną w Fukushimie w Japonii podatność światowych dostaw energii. Dlatego znalezienie alternatywnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie z perspektywy globalnej”.
Problemy globalne
W badaniu poruszono kwestię globalnej energii i skutków zmian klimatycznych.
Aby rozwiązać te ogromne problemy bez dalszego szkodzenia Ziemi, na której żyjemy, musimy stworzyć nową technologię.
Chociaż okresowo, odnawialne źródła, takie jak wiatr i słońce, mają zwiększoną moc wyjściową.
Potrzebujemy technologii, która może wyprodukować paliwa nadające się do przechowywania i zrównoważone chemikalia, aby wypełnić pustkę, gdy nie wieje wiatr lub nie świeci słońce.
Ten problem jest bezpośrednio poruszony w nowym opracowaniu.
Zrównoważona technologia może pomóc światu zbliżyć się do zera netto poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zabezpieczenie większej ilości tak potrzebnej energii.
Badania na dużą skalę
Expanding Excellence in England Fund pomaga jednostkom badawczym i wydziałom szkolnictwa wyższego rozwijać się i ulepszać ich działalność, a pieniądze z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, brytyjskich badań i innowacji oraz Research England wsparły tę inicjatywę.
Hub for Biotechnology in the Built Environment (HBBE), wspólny projekt Northumbrii i Newcastle University, był odpowiedzialny za zapewnienie finansowania Research England.
HBBE otrzymało łącznie 8 milionów funtów od Research England na wykonanie prac.
HBBE, założona w sierpniu r. 2019, opracowuje biotechnologie do projektowania zielonych struktur, które mogą metabolizować odpady, zmniejszać zanieczyszczenie, dostarczać zrównoważoną energię oraz poprawiać zdrowie i dobrostan ludzi.
Osiągnięcie celu projektu
Dr Kalathil, który jest mocno zaangażowany w HBBE, stwierdził: „Cele HBBE pasują do tego, co staramy się osiągnąć dzięki naszym badaniom aby zająć się krytycznymi problemami środowiskowymi, przed którymi stoi nasze społeczeństwo dziś i w przyszłości.
Ta wschodząca dziedzina badań reprezentuje interdyscyplinarne podejście, które łączy w sobie zalety drobnoustrojów, materiałów syntetycznych i technik analitycznych do transformacji chemicznej.
Stanowi doskonałą platformę do wytwarzania wartościowych produktów ekologicznych.”
Opracowanie: irme.pl