KlimatNaturaŚrodowisko

Megasusze nadal nękają świat: jak długo to potrwa?

Według niedawnej analizy „megasusza” na Zachodzie Stanów Zjednoczonych jest najgorsza od co najmniej 1200 lat. Naukowcy twierdzą, że ponieważ nadejdą dziesięciolecia coraz bardziej suchej pogody, spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne w dużym stopniu przyczyniają się do szkodliwych warunków.

Co to jest „megasusza”?

Okresy suchej pogody nazywane są suszami. Jednak dotkliwość megasuszy, która obecnie nawiedza regiony Stanów Zjednoczonych, pozostaje nieznana. Według Ashoka Mishra, profesora na Wydziale Inżynierii Lądowej Glenna na Clemson University, megasusze są często opisywane jako susze, które trwają przez dwie lub więcej dekad, mimo że nie ma precyzyjnych kryteriów dla tych zjawisk.

Według ekspertów, amerykański zachód był świadkiem największej suszy od co najmniej 1200 lat w ciągu ostatnich dwóch dekad. Naukowcy z niedawnego badania, opublikowanego w poniedziałek, podkreślili również, że spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne w znacznym stopniu przyczyniają się do niszczycielskich warunków i dostarczyli ponurej prognozy: nadejdą kolejne, bardziej suche dekady.

Według Park Williamsa, klimatologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i głównego autora badania: „Każdy, kto zwracał na to uwagę, wie, że zachód był suchy przez większość ostatnich dwóch dekad”. Badania te pokazały nam, że suchość jest nie tylko w kontekście współczesnych ustawień, ale także w kontekście poprzedniego tysiąclecia.

Intensywne ciepło

Wzrost temperatury, który jest wynikiem globalnego ocieplenia spowodowanego przez ludzi, był znaczny. Naukowcy dodają, że inne badania pokazują, w jaki sposób problem klimatyczny „będzie coraz bardziej zwiększać prawdopodobieństwo długotrwałych, rozległych i poważnych megasusz”.

Autor pisze, że najgorszy scenariusz „już wydaje się spełniać”, zauważając, że półkula zachodnia przeżywa najbardziej suchy 22-letni okres w historii.

Badanie rozszerza się na ustalenia z wcześniejszego badania przeprowadzonego przez Williamsa, który sklasyfikował dekadę od 2000 do 2018 roku jako drugą najbardziej suchą w poprzednich dwunastu stuleciach.

Ten okres wysunął się na pierwsze miejsce przez poprzednie dwa spieczone lata, charakteryzujące się rekordowymi falami upałów, zmniejszającymi się zbiornikami i wzrostem niebezpiecznie nieprzewidywalnych pożarów, które płonęły zarówno w sposób nieprzewidywalny, jak i poza sezonem.

Klimatolodzy z UCLA, NASA i Columbia University zbadali wilgotność gleby w regionach od Montany po północny Meksyk na północy po Góry Skaliste na południu. Zbadali informacje zebrane na temat wzorców słojów drzew, które dostarczyły wskazówek na temat zmian wilgotności gleby w czasie. Pierścienie bardziej oddalone od siebie pokazują zahamowanie wzrostu, które występują w okresach suchych.

Jak długo to będzie trwało?

Przewiduje się, że do końca tego stulecia w zachodnich Stanach Zjednoczonych będą coraz bardziej dotkliwe i przedłużające się wielkie susze, które mogą trwać dwie dekady lub dłużej. Te susze będą prawdopodobnie bardziej dotkliwe i niebezpieczne ze względu na pogarszające się zmiany klimatyczne.

Według współautora Flavio Lehnera, adiunkta nauk o Ziemi i atmosferze w Kolegium Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych, „W przyszłości nie tylko dana dekada prawdopodobnie będzie średnio sucha”. Jednak ta dekada będzie również zawierać więcej skrajności niż obecna dekada.


Opracowanie: irme.pl