KlimatNaturaŚrodowisko

Czy potężne burze słoneczne mogą zniszczyć całą planetę?

Czy kiedykolwiek Ziemia może zostać zniszczona przez szczególnie intensywną burzę słoneczną? W walce z ekstremalną pogodą kosmiczną nasza planeta może mieć jedną znaczącą przewagę.

Aktywność słoneczna

Ciepło promieniowania słonecznego jest odpowiedzialne za istnienie wszelkiego życia na Ziemi. Co się jednak dzieje, gdy promieniowanie wymyka się spod kontroli i nagle wyrzuca w naszym kierunku miliardy ton naładowanego materiału słonecznego z prędkością tysięcy mil na sekundę? Co się stanie, gdy rozbłysk słoneczny uderzy bezpośrednio w Ziemię i może wystarczająco silny rozbłysk kiedykolwiek zniszczy życie, jakie znamy na naszej planecie?

Naturalna obrona

Rozwiązania są zróżnicowane, ale większość naukowców zgadza się co do jednego: ziemskie pole magnetyczne i izolująca atmosfera chronią nas przed nawet najsilniejszymi erupcjami słonecznymi. Większość niebezpiecznego promieniowania jest pochłaniana na niebie na długo przed dotarciem do ludzkiej skóry, chociaż burze słoneczne mogą zakłócać działanie systemów radarowych i radiowych oraz zakłócać komunikację satelitarną.

W dziale Heliophysics Science w NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland, Alex Young jest zastępcą dyrektora ds. nauki. „Żyjemy na planecie z bardzo gęstą atmosferą… która zapobiega całemu niebezpiecznemu promieniowaniu wytwarzanemu w rozbłysku słonecznym”, powiedział. W filmie z 2011 roku Young wyraził obawy, że rozbłysk słoneczny spowoduje koniec świata w roku 2012.

„Nawet w przypadku największych wydarzeń, jakie widzieliśmy w ciągu ostatnich 10 000 lat, widzimy, że efekt nie wystarczy, aby zakłócić atmosferę. tak, że nie jesteśmy już chronieni”, stwierdził Young.

Jednak nie wszystkie rozbłyski słoneczne są nieszkodliwe. Sama siła elektromagnetyczna rozbłysku może uszkodzić systemy elektryczne, połączenia internetowe i inne urządzenia komunikacyjne na Ziemi, powodując chaos, a nawet śmierć.

Dla porównania, ziemskie pole magnetyczne zapobiega masowemu wyginięciu spowodowanemu promieniowaniem słonecznym. Specjaliści od pogody kosmicznej NASA i innych agencji poważnie podchodzą do tego problemu i uważnie monitorują słońce pod kątem wszelkich potencjalnie niebezpiecznych działań.

Rozbłyski słoneczne

Rozbłyski słoneczne są wywoływane przez rozciąganie i skręcanie linii pola magnetycznego Słońca, co skutkuje potężnymi burzami elektromagnetycznymi wielkości planet formujących się na powierzchni Słońca. Burze te jawią się nam jako chłodne, ciemne plamy na słońcu zwane plamami słonecznymi. Ogromne wąsy linii pola magnetycznego otaczające plamy słoneczne skręcają się, wirują, a czasami pękają, wytwarzając rozbłyski słoneczne, które są intensywnymi wybuchami energii.

Niedawny post Live Science stwierdza, że większość energii rozbłysku słonecznego jest emitowana w postaci promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. Ale potężna energia rozbłysku może również ogrzewać sąsiedni gaz w atmosferze słonecznej, powodując koronalne wyrzuty masy (CME) – ogromne plamy naładowanych cząstek, które zostaną wysłane w kosmos. Wszelkie powstałe CME uderzą bezpośrednio w Ziemię, jeśli rozbłyskująca plama słoneczna skierowana jest w stronę naszej planety, zwykle dotarcie tutaj zajmuje od 15 godzin do kilku dni.

Ekstremalne rozbłyski słoneczne

Jednak największe i najpotężniejsze CME mogą kompresować pole magnetyczne naszej planety podczas przechodzenia, tworząc burzę geomagnetyczną.

Atomy i molekuły w atmosferze ziemskiej są ładowane elektrycznie, gdy promieniowanie elektromagnetyczne Słońca wnika do naszej magnetosfery, wywołując widoczne efekty na całej planecie. Zorza polarna, zwykle widywana tylko w pobliżu bieguna północnego, podczas takich sztormów może opuścić się tak daleko, że można ją zobaczyć w pobliżu równika.

Sieci elektryczne mogą zostać przeciążone i utracić moc, a systemy radiowe i radarowe mogą zgasnąć. Niektórzy naukowcy obawiają się, że wystarczająco masywny CME może spowodować „internetową apokalipsę”.

Nawet jednak wydarzenie Carringtona z roku 1859, najsilniejsza burza geomagnetyczna w zapisanej historii, nie wywarła żadnego wpływu na dobrobyt mieszkańców Ziemi lub innych żywych form. Nie ma dowodów na to, że poprzednie, silniejsze burze słoneczne, które przedzierały się przez nasz glob, wpłynęły na zdrowie ludzi.


Opracowanie: irme.pl