Ogromne straty masy lodowca w Himalajach sięgają 65 proc.
Posted onWedług ostatnich badań himalajski lodowiec stracił znaczną ilość masy, wynoszącą 65%, czyli dziesięć razy więcej niż początkowe szacunki 6,5%.
Według ostatnich badań himalajski lodowiec stracił znaczną ilość masy, wynoszącą 65%, czyli dziesięć razy więcej niż początkowe szacunki 6,5%.
Zdaniem naukowców Afryka pęka na pół, ponieważ wzdłuż szczeliny wschodnioafrykańskiej może powstać nowy ocean w ciągu następnych milionów lat. Zniknięcie szczeliny tektonicznej i jej przekształcenie w szczelinę oceaniczną może podzielić Afrykę na dwa kontynenty. Może to sprawić, że niektóre kraje śródlądowe, takie jak Uganda i Zambia, będą miały własne linie brzegowe, które mogą również służyć jako nowa trasa morska, jeśli ludzie będą jeszcze żyli w tym czasie.
Zgodnie z ostatnim artykułem w czasopiśmie, po eksplozjach gazociągu Nord Stream we wrześniu ubiegłego roku uwolniono podwodne toksyny. Wybuchy miały miejsce na wysypisku broni chemicznej, ale inne zanieczyszczone substancje były toksyczne dla organizmów morskich. Naukowcy zaangażowani w analizę eksplozji sugerują, że dawno zakopane toksyny były wystarczająco wysokie, aby stanowić zagrożenie ekologiczne.
Według raportów susza, której towarzyszyły ekstremalne upały i suche warunki w ostatnich miesiącach w Hiszpanii, może jeszcze bardziej podnieść ceny żywności w Europie.
Tygodniowy przegląd informacji
Od dawna uważano, że genomy owadów są mierne w porównaniu z ich odpowiednikami w Królestwie Zwierząt, zwłaszcza ssaków i innych owadów. To porównanie opiera się głównie na wielkości i złożoności konkretnego gatunku. Wspomniany pogląd miał miejsce, ale dopiero gdy naukowcy odkryli, że największy genom owada należy do konika polnego.
Są małe, mają wysoką zdolność reprodukcyjną i żyją w lasach Madagaskaru. Potomstwo rodzi się podczas 5-miesięcznej pory deszczowej, a gruba warstwa tworzy się, aby pomóc im przetrwać stosunkowo chłodną porę roku, kiedy jest mało pożywienia.
Zdaniem naukowców rozwiązaniem globalnego kryzysu może być ich nowy plastik nadający się do recyklingu, wyprodukowany z tego samego surowca, co Super Glue.
Słone bagna Cape Cod są zarówno kultowe, jak i znaczące. Te urocze, nisko położone tereny podmokłe należą do najbardziej produktywnych biologicznie ekosystemów na naszej planecie.
Zespół naukowców ustalił, jak mogły wyglądać pierwsze rośliny lądowe miliony lat temu, badając mechanizmy odpowiedzialne za rozgałęzianie.
Tygodniowy przegląd informacji
W latach 2003-2019 pożar zniszczył obszar lasów deszczowych Amazonii prawie dwa razy większy od Luksemburga.
W nowym badaniu przyjrzano się długoterminowemu wpływowi na środowisko różnych japońskich metod zwalczania rdestowców.
Morska fala upałów „The Blob”, która miała miejsce w latach 2013–2016, ociepliła znaczny obszar wód powierzchniowych na północnym Pacyfiku, zaburzając ekosystemy morskie wokół zachodniego wybrzeża, obniżając powroty łososia i szkodząc rybołówstwu komercyjnemu.
Zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi jest równoległe do zwiększonej produkcji i popytu na tworzywa sztuczne na przestrzeni dziesięcioleci, co szkodzi różnym gatunkom zwierząt morskich i różnym ekosystemom morskim, w tym siedliskom raf koralowych.
Według naukowców z University of Reading w Wielkiej Brytanii turbulencje atmosferyczne są odpowiedzialne za 71% urazów związanych z pogodą podczas lotu, a wraz z globalnym ociepleniem turbulencje tylko się pogłębiają.
Tygodniowy przegląd informacji
Tak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych, którzy twierdzą, że emisje metanu będą nadal rosły, dopóki popyt na żywność będzie się utrzymywał. Chociaż naukowcy nie są przeciwni rolnictwu, sugerują, że rozsądnym rozwiązaniem jest umiar.
Według nowych badań toksyczne PFAS „wieczne chemikalia” były obecne w papierach toaletowych testowanych na całym świecie, a odpady spłukiwane w toalecie i wysyłane do oczyszczalni ścieków prawdopodobnie znacząco przyczyniają się do zanieczyszczenia wody.
Aby chronić ekosystem starożytnych lasów, Wiltshire Great Wood w Wielkiej Brytanii zostaje przekształcony w rezerwat przyrody. Wiltshire Wildlife Trust potwierdził zakup Great Wood, 71-hektarowego starożytnego lasu w North Wiltshire w pobliżu Grittenham.
Nowy rok to idealny czas dla ptaków antarktycznych, takich jak wydrzyk polarny południowy, petrel antarktyczny i petrel śnieżny, aby budować gniazda i składać jaja.
Naukowcy przyjrzeli się pamięci nawigacyjnej pszczół miodnych, wykazując doskonałą pamięć do lotów poszukiwawczych i lokalizowania liniowych krajobrazów.
Tygodniowy przegląd informacji
Najnowsze badania wyjaśniły, że omułki odgrywają kluczową rolę jako inżynierowie ekosystemów, chroniąc ważne obszary przybrzeżne i ekosystemy Stanów Zjednoczonych.
Plastik jest szeroko stosowany. Tworzywa sztuczne są niezbędne dla naszej cywilizacji, ponieważ mają wiele zalet, są niewiarygodnie elastyczne, a także mają rozsądną cenę. Obecnie ropa naftowa wykorzystywana jest głównie do produkcji tworzyw sztucznych.
Naukowcy z North Carolina State University wykorzystali zdjęcia satelitarne i czujniki terenowe do oszacowania globalnych zmian we wzroście liści roślin spowodowanych globalnym ociepleniem.
Od dziesięcioleci ilość plastikowych śmieci w postaci całych plastików, mikroplastików lub nanoplastików rośnie w światowych oceanach, a nawet w wodach śródlądowych.
Według międzynarodowego zespołu naukowców kierowanego przez naukowców zajmujących się systemami ziemskimi z University of California w Irvine, emisja dwutlenku węgla z pożarów lasów, która stale rośnie od roku 2000, osiągnęła nowy rekord w roku 2021.
Tygodniowy przegląd informacji
Poznańscy ornitolodzy rozpoczęli prace badawcze dla Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra, polegające na monitoringu ptaków m.in. na pograniczu gm. Janowiec Wlkp. i Rogowo.
Lodowiec Thwaites, znany również jako lodowiec Doomsday, jest bliżej krawędzi upadku, niż wcześniej sądziliśmy. Pogląd ten jest zgodny z naukowcami, którzy twierdzili, że kolosalny lód jest bardziej zagrożony zapadnięciem się niż stopieniem, na podstawie nowych badań. W szczególności badacze zwracają uwagę na to, że największe zagrożenie dla lodowca stanowią pęknięcia, co wcześniej było pomijane.
Zła jakość powietrza z cząstkami stałymi, zwanymi również niebezpiecznymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu, jest szeroko rozpowszechniona w dużych miastach, a także na obszarach, na których aktywny jest transport i działalność przemysłowa. Zła jakość powietrza ze względu na swój charakter stwarza również zagrożenia dla życia.
Według grupy naukowców zajmujących się Ziemią z różnych uniwersytetów w Chinach i Stanach Zjednoczonych, przybrzeżne zakwity fitoplanktonu, znane jako zakwity fitoalg, rozwijają się od kilku ostatnich dziesięcioleci. Zespół wykorzystał dane satelitarne NASA do zbadania wielkości i częstotliwości zakwitów glonów wzdłuż wybrzeży kontynentów świata w swoich badaniach, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Kwitnące Algi Zakwity […]
Nie ulega wątpliwości, że woda jest ważna dla społeczności i środowiska. Wpływ ekstremalnych klęsk żywiołowych, przedłużającej się suszy i kryzysu klimatycznego wpłynął na zaopatrzenie w wodę.
W ramach nowych działań mających na celu przywrócenie zdrowia mórz, trzy obszary wodne u wybrzeży Anglii otrzymają najsurowszą ochronę środowiska. W dwóch innych lokalizacjach plany ustanowienia Silnie Chronionych Obszarów Morskich (HPMA) zostały odłożone na półkę.
Tygodniowy przegląd informacji
Aktywiści wzywali do zaostrzenia przepisów dotyczących ich stosowania ze względu na ich negatywny wpływ na zanieczyszczenie powietrza i zdrowie, pomimo faktu, że spalanie drewna zyskało na popularności w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady. Spalanie w gospodarstwach domowych jest najważniejszym pojedynczym źródłem zanieczyszczenia powietrza drobnym pyłem (PM2,5) w Wielkiej Brytanii, przewyższającym ruch drogowy. Popyt na […]
W historii Ziemi miało miejsce kilka masowych wymierań, z których ostatnim było wymieranie permu i triasu, znane również jako „Wielkie Umieranie”, które miało miejsce 252 miliony lat temu.
Naukowcy wykazali, że banki nasion mają kluczowe znaczenie dla roślin i flory. Rośliny radzą sobie ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi i wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Banki nasion są również pomocne w badaniu i ulepszaniu upraw rolnych, zwłaszcza w warunkach zagrożenia chorobami i spadków plonów. Rola globalnych banków nasion Banki nasion były niezbędne do przechowywania […]
W kontekście trwającego kryzysu klimatycznego, który spowodował nasilenie się ekstremalnych zjawisk naturalnych, takich jak pożary, powodzie i susze, większość świata może zgodzić się, że obowiązkiem każdego jest dołożyć wszelkich starań i zapewnić, aby proces globalnego ocieplenia osiągnął tzw, postój
Naukowcy i ekolodzy wyrazili zaniepokojenie pogarszającym się stanem lasów wodorostów na całym świecie, ponieważ zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie wpłynęły na lasy wodorostów.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Ogrody społeczne i farmy miejskie mają pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną, lokalne ekosystemy i zdrowie ludzi Lichenolog: porosty to fenomen przyrody Polska pompuje ogromne ilości metanu w powietrze. Kopalnie: odzyskiwanie go się nie opłaca Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ Ogromne […]
Pokrywa lodowa Antarktydy nadal się cofa w związku ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem. W ramach niedawnego odkrycia naukowcy ustalili, że pokrywa lodowa Antarktydy jest na najniższym poziomie od lutego r. 2023.
Jak podaje SciTechDaily, zarówno ekstrakty z kwiatów nawłoci (Solidago altissima), jak i ekstrakty z kłączy paproci orła (Pteridium aquilinum) zapobiegły infekowaniu ludzkich komórek przez SARS-CoV-2.
Naukowcy uważają, że białka jaj mogą być rozwiązaniem światowego problemu mikrodrobin plastiku w oceanach. Białka jaj są doskonałe do zwiększania rozwoju mięśni i obniżania poziomu cholesterolu, ale mają również zalety poza kuchnią. Według zespołu naukowców z Princeton Engineering ten konkretny produkt śniadaniowy można przekształcić w nową substancję, która może skutecznie usuwać mikrodrobiny plastiku z oceanów.
Tradycyjnie przyjmuje się, że uprawa żywności powoduje utratę różnorodności biologicznej i ma negatywny wpływ na ekosystem.
Nowe badanie przeprowadzone na wielu uniwersytetach, w tym na University of Texas w Austin, zaprzecza temu założeniu, wykazując, że ogrody społeczne i farmy miejskie przynoszą korzyści różnorodności biologicznej, lokalnym ekosystemom i dobremu samopoczuciu ludzi, którzy w nich pracują.
Pogląd, że drzewa leśne mogą „rozmawiać” ze sobą, dzielić się zasobami ze swoimi sadzonkami, a nawet chronić je za pomocą połączonej podziemnej sieci delikatnych włókien grzybów, nieustannie wzbudza zainteresowanie naukowców.
Tygodniowy przegląd informacji
Według nowego badania kapsułki z kawą mogą być bardziej przyjazne dla środowiska niż kawa filtrowana.
Populacja rzadkiego gatunku ryb o nazwie Rhodeus atremius suigensis została zagrożona. W nowym badaniu wykorzystano środowiskowe DNA do monitorowania wspomnianego gatunku w Japonii. Wczesne wykrywanie pomogłoby naukowcom i badaczom opracować plan monitorowania, zwłaszcza gdy gatunek jest uważany za zagrożony. Zastosowanie eDNA jest ważne w określaniu gatunków rodzimych i inwazyjnych.
Naukowcy prawidłowo oszacowali ślad węglowy nawozów, które odpowiadają za około 5% globalnej emisji gazów cieplarnianych, i odkryli, że do 2050 r. emisje dwutlenku węgla mogą zostać obniżone do jednej piątej obecnego poziomu.
Według wiodącej organizacji zajmującej się ochroną przyrody, 40% zwierząt i 34% roślin w Stanach Zjednoczonych jest na skraju wyginięcia, a 41% ekosystemów jest na skraju upadku.
Zgodnie z Konwencją Ramsar o mokradłach tracimy mokradła trzy razy szybciej niż lasy. Jeśli chodzi o przywracanie ich do naturalnego stanu, wyróżnia się jeden bohater o niezwykłych zdolnościach, mianowicie bóbr.
Tygodniowy przegląd informacji
Niedawne badania sugerują, że kolejnym krokiem w wykrywaniu raka mogą być mrówki poszukujące wody z cukrem.
Mimo że mrówki nie mają nosa, nadal są w stanie wyczuć raka. Owady mają niezwykły węch i potrafią wykrywać guzy dzięki licznym receptorom węchowym na ich czułkach.
Podczas gdy niektóre gatunki zwierząt migrują zgodnie ze swoim instynktem migracyjnym, inne są zdezorientowane blaskiem miast i błąkają się z kursu, gdzie wiele z nich umiera. Według ostatnich badań wciąż istnieje wiele obszarów, w których nie do końca rozumiemy, w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na migrujące zwierzęta.
14 grudnia r. 2022 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło na swojej siedemdziesiątej siódmej sesji rezolucję w sprawie ogłoszenia 30 marca Międzynarodowym Dniem Zero Odpadów, obchodzonym corocznie.
Las deszczowy Amazonii jest obecnie jednym z największych na świecie pochłaniaczy dwutlenku węgla i emiterem tlenu, regulujących globalny obieg tych pierwiastków.
Naukowcy z University of Reading zbadali globalne losy 50 gatunków dużych drapieżników w ciągu ostatnich 50 lat. Odkryli, że czynniki społeczne i ekonomiczne, takie jak jakość życia, były ściślej związane ze spadkiem liczby gatunków dużych drapieżników niż czynniki czysto środowiskowe, takie jak utrata siedlisk.
Zgodnie z obecnymi maksymalnymi prognozami przyszłych globalnych temperatur, ponad 40% wszystkich kręgowców lądowych może być narażonych na ekstremalne upały do 2099 r., zgodnie z badaniami opublikowanymi w Nature. Liczne gatunki na całym świecie mogą być zagrożone, jeśli są wystawione na działanie wysokich temperatur przez dłuższy czas.
Tygodniowy przegląd informacji
Obszary miejskie mogłyby się rzeczywiście rozszerzać z powodu szybkiego wzrostu liczby ludności lub migracji do miast, w których również mogłoby dojść do zmniejszenia różnorodności biologicznej oraz zmiany zasięgu organizmów i interakcji. Zmniejsza to interakcje z naturą. Jednak badania na ten temat są ograniczone.
Nienaruszone lasy są kluczowymi regulatorami klimatu i gorącymi punktami różnorodności biologicznej, ale szybko zanikają. Rolnictwo jest powszechnie uważane za główną przyczynę utraty lasów, ale autorzy nowego badania pokazują, że winne jest nie tylko rolnictwo. Zdaniem autorów, ponad 60% utraty lasów związanej ze światową gospodarką w r. 2014 było spowodowane konsumpcją końcową produktów nierolniczych, takich jak […]
Na skład oligosacharydów w mleku matki ma wpływ mieszkanie w dzielnicy mieszkalnej z zielonym środowiskiem, co może mieć wpływ na zdrowie niemowląt.
Według nowych badań pszczoły mogą być zagrożone przez glifosat – aktywny składnik niektórych z najczęściej stosowanych w UE środków chwastobójczych poprzez zanieczyszczony nektar z dzikich kwiatów.
W niedawnym badaniu naukowcy z North Carolina State University odkryli, że mrówki nie dostosowały swojego zachowania w odpowiedzi na rosnące temperatury i pozostawały w suboptymalnych mikrosiedliskach, nawet jeśli te optymalne były obecne.
Tygodniowy przegląd informacji
Według wstępnego raportu przeprowadzonego przez naukowców z Niemiec, stężenie gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla i metanu, znacznie wzrosło w roku 2022. Akumulacja gazów w atmosferze jest stopniowa.
Nowe badanie opublikowane w Science pokazuje, jak rozwój nowoczesnego rolnictwa przekształcił rodzimą północnoamerykańską roślinę, konopie wodne, w problematyczny chwast rolniczy.
Elektryczne samochody osobowe, wynalezione ponad sto lat temu, są obecnie akceptowane jako część rozwiązania problemu rosnących emisji klimatycznych na głównych rynkach, takich jak Chiny, Stany Zjednoczone i Europa.
Kryzys klimatyczny przyczynił się do ekstremalnych zjawisk pogodowych, które rozpętały się na całym świecie, powodując rekordowe upały, fale upałów, przedłużające się susze, nieustanne deszcze i trudne warunki pogodowe.
Dzika przyroda na Madagaskarze ucierpiała z powodu zmiany klimatu i utraty siedlisk, w wyniku czego niektóre zwierzęta stały się krytycznie zagrożone.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Według nowego badania; 90% światowej populacji stoi w obliczu poważnego zagrożenia związanego z połączeniem ekstremalnych upałów i suszy Nabór wniosków na zieloną energię przedłużony do 15 marca Wojna w Ukrainie: Straty w środowisku naturalnym wyniosły już 55 mld dolarów Ptaki umierają na poważną chorobę […]
Światowy zespół naukowców skrupulatnie zebrał dane z ponad 50 lat morskich odwiertów naukowych, aby przeprowadzić pierwszą w swoim rodzaju analizę węgla organicznego, który opada na dno oceanu i jest zasysany w głąb globu.
Według nowego badania połączenie ekstremalnych upałów i suszy zagraża 90% światowej populacji. Naukowcy wykorzystali symulacje klimatu z dużego modelu i nowe uczenie maszynowe, aby określić jego wpływ w skali globalnej, w szczególności powodując potencjalne szkody społeczno-ekonomiczne i ekologiczne.
Według University of California – naukowców zajmujących się systemem Irvine Earth, napędzane klimatem ogrzewanie wody morskiej spowalnia wzorce głębokiej cyrkulacji w Oceanie Atlantyckim i Południowym, a jeśli ten proces będzie kontynuowany, zdolność oceanów do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery będzie poważnie ograniczona , zaostrzając globalne ocieplenie.
Ponieważ nowe drzewa rosną szybko, przyjęto, że lasy tropikalne, które odrodziły się po usunięciu drzew, pochłaniają węgiel. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Imperial College London, ilość węgla uwalnianego przez glebę i rozkładające się drewno przewyższa ilość węgla pochłanianą przez nowy wzrost.
Zdaniem naukowców zmiana klimatu nie sprawi, że ekstremalne zjawiska pogodowe znikną. Niedawne stwierdzenie tylko potwierdza wcześniejsze przewidywania, że kryzys klimatyczny tylko pogorszy sytuację.
W ostatnich latach klimatolodzy ostrzegali, że zmiany klimatyczne będą się utrzymywać i nie wskazywali, że zjawiska pogodowe, w tym zimowe burze, zamiecie śnieżne i fale upałów, znikną.
Tygodniowy przegląd informacji
Naukowcy twierdzą, że mają teraz znacznie głębszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpływać i ostatecznie powodować, że temperatura wody morskiej po jednej stronie Oceanu Indyjskiego jest znacznie wyższa lub niższa niż temperatura po drugiej stronie, zjawisko, które może czasami prowadzić do śmierci wydarzeń związanych z pogodą, takich jak megasusze w Afryce Wschodniej i poważne powodzie w Indonezji, dzięki nowej analizie długoterminowych danych klimatycznych.
Wiadomo, że algi brunatne należą do dużej grupy eukariotycznej zwanej Heterokontophyta, organizmów, które są wyraźnie odrębne, ponieważ mają chloroplasty otoczone czterema błonami. Nazywane czasem phaeophyceae lub brunatnicami, różne gatunki brunatnic już wcześniej przypisywano im przynoszące korzyści zdrowotne, mogą być wykorzystywane do wytwarzania różnych produktów i są ważne dla środowiska.
Około 40% osadów ściekowych produkowanych każdego roku w Europie, które szacuje się na 8 do 10 milionów ton, jest rozprowadzane na gruntach rolnych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Cardiff University, w wyniku tej praktyki europejskie pola uprawne mogą stać się największym światowym rezerwuarem mikrodrobin plastiku.
Mikrobiom jelitowy to zróżnicowana społeczność wirusów, bakterii i grzybów, która ma ścisły związek zarówno ze zdrowiem, jak i chorobami. W zależności od ewolucji zwierzęcia, stylu życia i środowiska, każde zwierzę ma unikalną mikroflorę jelitową.
Według wcześniejszych badań zwierzęta trzymane w niewoli mają uszkodzone jelita, co może prowadzić do chorób. Ponieważ urbanizacja człowieka wpływa na ekosystemy na całym świecie, naukowcy są zainteresowani tym, jak może to zmienić mikrobiomy dotkniętych dzikich zwierząt.
W dzisiejszych czasach człowiek i jego aktywność życiowa mają ogromny wpływ na środowisko. Niestety wpływ ten nie zawsze jest pozytywny.
Tygodniowy przegląd informacji
Zdaniem naukowców zmiana klimatu i globalne ocieplenie nadal wpływają na planetę w różnych formach, w tym rosnących globalnych temperatur, globalnego wzrostu poziomu mórz i nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Rwanda, jako pierwszy kraj, może teraz wyświetlać krajową inwentaryzację opartą na mapowaniu zasobów węgla w każdym pojedynczym drzewie.
Zwierzęta mogą pomóc w wysiłkach na rzecz ponownego zalesiania poprzez proces rozsiewania nasion zwierząt, zachowanie, w którym zwierzęta rozsiewają nasiona roślin jedząc je i uwalniając z kałem, stwierdzono w nowym badaniu prowadzonym przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych.
Ekosystemy Ziemi mają ogromną wartość. Na przykład mogą chronić podatne na sztormy wybrzeże z lasami namorzynowymi lub magazynować ogromne ilości węgla na torfowiskach. Lub mogą pokryć krajobrazy życiodajną glebą. Jednak trudno jest zmierzyć tę wartość; jest często pomijany – co może mieć alarmujący wpływ na środowisko.
Międzynarodowy zespół naukowców opublikował artykuł w Science Advances, który dostarcza przekonujących dowodów na to, że fitoplankton morski znacznie lepiej przystosowuje się do przyszłych zmian klimatu, niż wcześniej przewidywano
Tygodniowy przegląd informacji
Według nowych badań nad czynnikami powodującymi utratę namorzynów w ciągu ostatnich 20 lat, większość degradacji można przypisać czynnikom społeczno-ekonomicznym i biofizycznym, przy czym na niektórych obszarach pokrywa namorzynowa wzrasta.
Badania ostrzegają, że do końca stulecia może zniknąć więcej niż jeden na 10 gatunków. Zgodnie z modelowaniem, jeśli pozostaniemy na obecnym kursie, globalne ocieplenie spowoduje kaskadę wymierania różnych gatunków roślin i zwierząt.
Zielone kuchnie stały się popularnym trendem w świecie aranżacji wnętrz w ciągu ostatnich kilku lat. Od uspokajającej szałwii i odważnego szmaragdu po limonkową zieleń lub miętę, różne odcienie zieleni weszły do kuchni, pomagając właścicielom domów i projektantom wprowadzić odrobinę natury do wnętrz i stworzyć stylowe wnętrza.
Wybrzeża Alaski są zaśmiecone ciałami i głodującymi ptakami. Zdaniem ekspertów zmiany w łańcuchu pokarmowym są efektem zmian klimatycznych.
Nieoczekiwana rzeka odkryta pod pokrywą lodową Antarktyki ma wpływ na przepływ i topnienie lodu, prawdopodobnie przyspieszając utratę lodu wraz ze wzrostem globalnych temperatur. Niedawne badania ujawniają rzekę o długości 460 km i opisują, w jaki sposób zbiera ona wodę z obszaru wielkości Francji i Niemiec zebranych razem na dnie antarktycznej pokrywy lodowej.
Tygodniowy przegląd informacji
Podczas gdy świat koncentruje się na utrzymaniu wzrostu globalnej temperatury o 1,5 lub 2 stopnie Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, podnosząca się woda topniejąca z pokryw lodowych stanowi egzystencjalne zagrożenie dla istnienia narodów wyspiarskich i przybrzeżnych na całym świecie.
Tlen jest pierwiastkiem chemicznym niezbędnym do życia, pomaga niektórym żywym organizmom oddychać, napędza nasze komórki i wspiera nasze ciała w ich procesach fizjologicznych. Pierwiastek ten jest również przypisywany rozprzestrzenianiu się życia i wzrostowi naszego życia z mikroorganizmów, zwłaszcza od czasu zjawiska około 2,4 do 2,1 miliarda lat temu, zwanego Wielkim Zdarzeniem Utleniania (GOE).
Nowe badanie sugeruje, że ponowne wprowadzenie „dobrego ognia” do Stanów Zjednoczonych i innych obszarów podatnych na pożary, jak kiedyś rdzenni Amerykanie, może potencjalnie złagodzić rolę klimatu w wywoływaniu dzisiejszych pożarów.
Pierwszy kompleksowy obraz cyklu lodu morskiego w Arktyce pokazuje reakcję lodu morskiego na zmiany klimatyczne. Lata badań wykazały, że Arktyka nasila skutki zmiany klimatu i że lód morski na tym obszarze jest narażony na wzrost arktycznego ocieplenia
Niedawne badania dotyczące pszczół wykazały, że długość życia pszczół była o 50% krótsza niż w latach 70 XX wieku.
Tygodniowy przegląd informacji
Według ostatnich badań naukowcy odkryli, że mikroplastik jest obecny w Zatoce Monterey, wpływając na wodę morską i obecny w przewodach pokarmowych pospolitych morsów, ptaków morskich i sardeli.
Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Chin, wydarzenia masowego wymierania, takie jak Wielka Śmierć 260 milionów lat temu, były pod wpływem aktywności wulkanicznej i uwalniania gazów cieplarnianych, takich jak emisje metanu. Badanie potwierdza, że takie emisje z dużych prowincji magmowych mogły przygotować grunt pod masowe wymieranie w późnym permie.
Niedawne badanie podkreśliło potrzebę natychmiastowych i skutecznych działań w celu złagodzenia głównych zagrożeń pożarowych dla światowych lasów. Pożar lasu może mieć wpływ na zwierzęta, różnorodność biologiczną, ludzi i ich źródła utrzymania. Lasy są kluczowe w środowisku i na Ziemi. Był domem dla wielu znanych i nieznanych zwierząt, służąc jako ważne siedlisko. Zwierzęta dobrze się rozwijają i znajdują źródła pożywienia w lasach na całym świecie.
Nowe badanie wykazało, że ocieplenie i zakwaszenie oceanów może wpływać na jakość odżywczą sieci pokarmowej organizmów morskich. Potencjalna zawartość składników odżywczych o niższej jakości może zakłócić morską sieć troficzną.
Chociaż dwa gatunki żab górskich mają chronione siedlisko w Gondwanie, badania wykazały, że mogą wyginąć do roku 2055. Według miejskiej legendy żaba umieszczona w zimnej wodzie, która się zagotuje, nie zareaguje i zginie. Chociaż to nieprawda, niedawne badanie przeprowadzone przez Southern Cross University wykazało, że gatunki żab górskich, które utknęły na niebiańskich wyspach, stoją w […]
Tygodniowy przegląd informacji
Naukowcy omawiają swoje najnowsze badania nad sieciami pokarmowymi i prognozują, jak ekosystem zareaguje na różne czynniki, takie jak gatunki inwazyjne, drapieżniki i zmiana klimatu.
Chmury Cumulus w obszarach pasatów pokrywają prawie 20% naszej planety, chłodząc ją. Do niedawna zakładano, że globalne ocieplenie zmniejszy powierzchnię pokrytą chmurami, wzmacniając w ten sposób ocieplenie. Jednak zespół naukowców obalił to założenie.
Niedawne badanie wykazało, że chronione obszary lądowe mają kluczowe znaczenie dla siedlisk, różnorodności biologicznej i buforu termicznego dla zmian klimatycznych. Lasy są ważne dla środowiska i zwierząt. Ochrona lasów pomaga łagodzić skutki zmiany klimatu, globalnego ocieplenia i klęsk żywiołowych.
W ostatnich latach zaobserwowano wzrost liczby żółwi zielonych gniazdujących na Cyprze, ale nowe badania pokazują, że to ożywienie jest w dużym stopniu uzależnione od egipskiej laguny, w której żeruje wiele żółwi.
Sztuczne słońce o niespotykanych dotąd rozmiarach może wkrótce stać się rzeczywistością po tym, jak Chiny wyprodukowały kluczowy element ogromnego eksperymentu syntezy jądrowej w ramach międzynarodowego projektu z udziałem naukowców z wielu krajów. Komponent zostanie wykorzystany w reaktorze termojądrowym do stworzenia największego na świecie sztucznego słońca, które potencjalnie może przewyższyć swoich poprzedników wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii i Japonii.
Tygodniowy przegląd informacji
Przyglądając się wiatrom, które wpływają na prądy oceaniczne ogrzewające te obszary, naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego i w jaki sposób tak szybko tworzą się gorące punkty oceaniczne. Późniejsza analiza pokazuje, że reakcję łańcuchową zapoczątkowała zmiana klimatu.
Według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców istnieje coś takiego jak „ślepota roślin”. W tym artykule naukowcy omawiają przyczyny i lekarstwa znalezione w ich badaniach. Stan znany jako „ślepota roślin” jest spowodowany brakiem kontaktu z naturą i można go wyleczyć dzięki częstej bliskości poprzez zajęcia, takie jak poszukiwanie dzikiej żywności.
Szkody wyrządzane przez ludzi ingerujących w przyrodę są dziś widoczne w wielu scenariuszach. Oto plagi i kryzysy wywołane przez destrukcyjne zachowanie człowieka.
Najgorszych amerykańskich zanieczyszczaczy klimatu ujawnia raport EPA z roku 2021. Według nowych danych opublikowanych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, główne przemysłowe źródła emisji gazów cieplarnianych w USA wzrosły o 4,1% w 2021 r.
Wzrost ten następuje w czasie, gdy pilnie konieczne jest ograniczenie globalnego zanieczyszczenia klimatu, aby zapobiec dalszemu ociepleniu. Jest to największy wzrost emisji rok do roku odnotowany w ponad dekadzie raportowania.
Ponad 8100 największych zanieczyszczaczy klimatu w kraju zgłosiło agencji 2,7 miliarda ton metrycznych ekwiwalentu emisji dwutlenku węgla w ramach wymaganego programu raportowania gazów cieplarnianych. Coroczna aktualizacja oferuje najdokładniejszą analizę poszczególnych lokalizacji największych trucicieli w kraju. Emisje odpowiadają za około połowę zanieczyszczenia klimatu w USA.
Globalne podnoszenie się poziomu mórz to nowe zagrożenie związane z antropogenicznymi zmianami klimatycznymi i emisjami gazów cieplarnianych. Dzięki temu nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii, w którym zbadano przyszłe tempo cofania się klifów, wykazało, że rosnący poziom mórz lub oceanów ostatecznie przyspieszy erozję skalistych wybrzeży.
Tygodniowy przegląd informacji
Europa przoduje w polityce opowiadającej się za łagodzeniem zmiany klimatu i redukcją emisji gazów cieplarnianych.
Jednak nowy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ujawnił, że temperatury w Europie wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat.
Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi i mikroplastikami to główne problemy, które mają wpływ na ludzi, zwierzęta i środowisko. Ostatnie badania wzbudziły obawy dotyczące wpływu mikrodrobin plastiku na płetwale błękitne.
Korzenie są istotną częścią rośliny, ponieważ służą jako środek do wchłaniania i składników odżywczych, a także zakotwiczają ją w ziemi. Przez lata botanicy i inni naukowcy przyglądali się roślinom nie tylko po to, aby je lepiej zrozumieć, ale także po to, by wydobyć potencjalne odkrycia, które można zastosować w rzeczywistych wyzwaniach, w tym w uprawach uszkodzonych w wyniku zmiany klimatu i globalnego ocieplenia.
Ziemia powstała około 4,5 miliarda lat temu i od tego czasu doświadczyła wielu katastrofalnych wydarzeń na poziomie wymierania. Mimo to Błękitnej Planecie udało się przetrwać i nie dopuścić do przekształcenia się w nadające się do zamieszkania środowisko, czy to lądowe, czy morskie. Świadczy o tym pojawienie się najprostszych form życia na planecie 3,7 miliarda lat temu i ich przetrwanie aż do teraz.
Po raz pierwszy międzynarodowy zespół naukowców, w tym badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze, udokumentował kluczową rolę roślinności w ociepleniu Arktyki. Nowe odkrycia pozwalają nam na dokładniejsze prognozy klimatyczne, chociaż naukowcy zauważają, że obecne modele nadal są wadliwe
Tygodniowy przegląd informacji
Według ostatnich badań planeta ma mechanizm „stabilizującego sprzężenia zwrotnego”, który działa od milionów lat, aby utrzymać stabilne, nadające się do zamieszkania temperatury na świecie.
Według dwóch nowych badań towarzyszących ochrona i przywracanie naturalnych siedlisk może powstrzymać patogeny pochodzące od dzikich zwierząt przed rozprzestrzenianiem się na udomowione zwierzęta i ludzi.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z IUPUI i współpracowników z Wielkiej Brytanii, ewolucja korzeni drzew mogła wywołać serię masowych wymierań, które wstrząsnęły ziemskimi oceanami ponad 300 milionów lat temu.
Starożytne wirusy uwięzione w wiecznej zmarzlinie, których nigdy wcześniej nie widziano, wreszcie się budzą. Jest to zgodne z nowym badaniem prowadzonym przez kanadyjskich naukowców, którzy stwierdzili, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów wzrasta równolegle ze zmianami klimatycznymi, zwłaszcza w osadach Jeziora Wysokiego Arktyki. Badanie podkreśla zagrożenie, jakie stanowi różnorodne spektrum wirusów, które mogą zainfekować kilka gatunków kilku typów.
Zmiany klimatyczne są obwiniane za różne katastrofy ekologiczne, w tym susze, wyższe temperatury, zmieniające się wzorce pogodowe i ocieplenie oceanów.
Tygodniowy przegląd informacji
Obecne światowe zobowiązania klimatyczne są niewystarczające, aby cel porozumienia paryskiego z 2015 r. był w zasięgu ręki. Limit 1,5 stopnia Celsjusza prawie na pewno zostanie przekroczony.
Według nowych badań prowadzonych przez naukowców z Pacific Northwest National Laboratory, University of Maryland i Stanów Zjednoczonych, kraje mogą skrócić czas spędzony w cieplejszym świecie, przyjmując bardziej ambitne zobowiązania klimatyczne i szybszą dekarbonizację.Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Ostrzegali, że to jedyny sposób na ograniczenie przeregulowania.
W przeciwieństwie do paliw kopalnych, słońce ma więcej niż wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić światowe zapotrzebowanie na energię i nie zabraknie jej w najbliższym czasie.
Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych gigantyczne zwierzęta, które niegdyś wędrowały po Madagaskarze 2000 lat temu, prawdopodobnie wyginęły 1000 lat temu z powodu mieszania się afrykańskich tubylców i imigrantów z Azji Południowo-Wschodniej w kraju wschodnioafrykańskim. Wzrost populacji ludzkiej, działalność człowieka oraz gorętszy lub bardziej suchy klimat przyczyniły się do masowego wyginięcia zwierząt […]
Bezpieczeństwo wodne w regionach górskich zależy od szerszego zrozumienia złożonych powiązań między podażą i popytem na wodę, które wykracza daleko poza badania topnienia lodowców. Według nowych badań opublikowanych w Nature Sustainability, obecnie niewiele jest informacji na temat tego, jak zmiany klimatu wpłyną na społeczności, które są uzależnione od wody ze śniegu i lodu w górach.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaproponowano projekt porozumienia ONZ w sprawie ochrony przyrody, którego celem jest ochrona 30% powierzchni Ziemi. Zachęca również bogate narody do przekazywania 30 miliardów dolarów każdego roku krajom rozwijającym się, aby pomóc im w realizacji ich celów w zakresie zapobiegania utracie różnorodności biologicznej i przyrody.
Tygodniowy przegląd informacji
Inwazyjne rośliny mogą mieć niszczycielski wpływ na lokalne środowisko naturalne, porównywalny ze skutkami globalnego ocieplenia. Mimo to nie ma obecnie wiarygodnego oszacowania liczby inwazyjnych gatunków roślin na świecie.
Według badań ONZ do roku 2050 kilka głównych lodowców zniknie. Niezależnie od scenariusza wzrostu temperatury, zgodnie z ostatnimi badaniami UNESCO, jedna trzecia lodowców tworzących miejsca światowego dziedzictwa zniknie w ciągu najbliższych 30 lat.
Niewątpliwie doskonale zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z zostawianiem psów w nagrzanych samochodach w ciepłe dni.
Według nowego badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Ziemia jest w „kodzie czerwonym”, gdy ludzkość stoi w obliczu rosnącego zagrożenia kryzysem środowiskowym i ryzykiem kryzysu klimatycznego. Opublikowany „Raport specjalny” podkreśla, że obecne cierpienie ludzi prawdopodobnie pogorszy się z powodu wielu katastrof związanych z klimatem, w tym potwornych burz i ekstremalnych zjawisk […]
Naukowcy NASA opracowali narzędzie, które może pomóc ograniczyć globalne ocieplenie i wykryć główne emisje metanu. Zmniejszenie emisji metanu może pomóc w uniknięciu ocieplenia oceanu i jego katastrofalnego wpływu na społeczności i królestwa zwierząt.
Tygodniowy przegląd informacji
Główne badania ostrzegają, że świat jest bliski „nieodwracalnego” załamania klimatycznego. Ponieważ firmy naftowe odnotowują ogromne zyski, główne oceny ONZ ostrzegają, że potrzebne są natychmiastowe i skoordynowane działania.
Stabilność zasilania jest zagrożona z powodu katastrofy klimatycznej. Ekstremalne warunki pogodowe zwiększają ryzyko awarii źródeł zasilania. Na ilość energii produkowanej, transportowanej i zużywanej na całym świecie będą miały wpływ temperatura, opady, zmiany poziomu morza oraz częstotliwość i dotkliwość zdarzeń ekstremalnych.
Według rosyjskich klimatologów temperatury w Rosji rosną szybciej niż w pozostałej części świata.
Powszechnie wiadomo, że zmiany klimatyczne powodują wzrost globalnych temperatur, a tempo ocieplenia z czasem rośnie.
Od 1880 r. temperatura Ziemi wzrastała o 0,14 stopnia Fahrenheita co dekadę, ale od 1981 r. tempo to wzrasta jeszcze bardziej.
W jaki inny sposób naukowcy wzmocniliby zdolność adaptacyjną środowiska przybrzeżnego i morskiego na kuli ziemskiej, które jest zagrożone różnymi rodzajami presji, w tym ogromnymi epizodami odbarwiania związanymi z emisją gazów cieplarnianych?
Nowe badania porównują uszkodzenia roślin z czasów współczesnych przez owady roślinożerne z uszkodzeniami starożytnych liści sprzed około 67 milionów lat.
Tygodniowy przegląd informacji
Według naukowców poziom tlenu w ziemskiej atmosferze „zmieniał się dziko” miliard lat temu, tworząc warunki, które mogły przyspieszyć rozwój wczesnych zwierząt.
Zmiana klimatu była głównym tematem rozmów w ciągu ostatnich kilku dekad. Wywołała kontrowersje, a ekolodzy i konserwatyści siedzą po przeciwnych stronach sporu. Ekologowie przewidują, że świat skończy się przed następnym stuleciem, jeśli nie zostaną podjęte drastyczne środki w celu złagodzenia zagrożeń związanych ze zmianami klimatu.
Ekstremalne upały pobiły ostatnio rekordy wszechczasów wysokich temperatur w różnych miastach i miasteczkach w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach. Poprzednie prognozy pogody wskazywały, że na niektórych obszarach panował upał przekraczający 100 stopni Fahrenheita.
Według badań zazielenienie miast może zmniejszyć skutki globalnego ocieplenia na obszarach miejskich. Według badań przeprowadzonych w 2000 miastach, usuwanie nawierzchni, ogrody deszczowe i sadzenie drzew mogą pomóc złagodzić skutki katastrofy klimatycznej.
Lato roku 2022 na półkuli północnej było jednym z najgorętszych, jakie kiedykolwiek odnotowano w Europie, z ponad 24 000 zgonów związanych z upałami i przyniosło intensywne fale upałów w niektórych częściach Chin i Ameryki Północnej. Było również bardzo suche, co skutkowało powszechnymi niedoborami wody, pożarami i nieurodzajem, co podniosło ceny żywności i miało wpływ na dostawy energii elektrycznej.
Tygodniowy przegląd informacji
Naukowcy ujawnili nowe obserwacje dotyczące sezonowych zmian w ruchu pokrywy lodowej Antarktyki. W wielu raportach pojawiły się obawy dotyczące topnienia lodu na Antarktydzie, a zwłaszcza ocieplania się wody pod spodem.
W ciągu około 50 lat liczba ludności na świecie podwoiła się i we wtorek 15 listopada 2022 roku przekroczyła osiem miliardów. Wprawdzie tempo wzrostu populacji ludzkiej spada, dlatego też zgodnie z prognozami ONZ, do 2100 będzie nas 10.4 miliarda [1], nie zmienia to faktu, że jest nas coraz więcej. Rodzi to pytanie zadane w tytule – czy nasza planeta będzie w stanie wyżywić kolejne miliardy Homo sapiens?
Zwolennicy wzywali do ogólnoświatowej kryminalizacji ekobójstwa jako „silnej odpowiedzi”.
Ruch dąży do tego, aby powszechne niszczenie i dewastacja środowiska stała się globalną zbrodnią przeciwko pokojowi, podlegającą karze.
Naukowcy opracowali nowy pomysł na materiały biodegradowalne, które mają zastąpić tworzywa sztuczne na całym świecie. Mówi się, że wspomniany materiał ulega biodegradacji w wodzie morskiej. Plastikowe rozwiązanie może zmienić masowe wykorzystanie i konsumpcję tworzyw sztucznych.
Masowe i niepowstrzymane stosowanie tworzyw sztucznych na całym świecie wzbudziło obawy ekologów i badaczy. Tworzywa sztuczne są odpowiedzialne za niszczenie siedlisk zwierząt i stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Ponadto tworzywa sztuczne mogą zatykać rzeki, oceany i główne systemy odwadniające, prowadząc do niewielkich lub katastrofalnych powodzi.
Potencjał lasów deszczowych do magazynowania dwutlenku węgla może się zmniejszyć w wyniku zmiany klimatu.
Tygodniowy przegląd informacji
W obliczu zagrożenia zmiennością zmian klimatycznych naukowcy opracowali metodę określania dostaw energii odnawialnej. W badaniu podkreślono znaczenie planowania energetycznego.
Akcja klimatyczna ONZ wyjaśniła, że energia odnawialna generuje niższe emisje niż paliwa kopalne. Energia wytwarzana jest z naturalnych źródeł, które są uzupełniane.
Ponadto ekolodzy i naukowcy zalecają korzystanie z energii odnawialnej, ponieważ nie szkodzi ona środowisku. Paliwa kopalne z gazu, ropy naftowej lub węgla odnoszą się do energii nieodnawialnej, powodującej emisje gazów cieplarnianych.
Prawdopodobieństwo pożarów lasów w środowisku europejskim rośnie wraz ze zmianą pogody. Wypas ogromnych antylop może być niedrogą strategią ograniczania zagrożeń. Zostało to podkreślone przez specjalistów w kontekście obecnej fali pożarów w południowej i środkowej Europie
Według nowego badania wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzkie, gospodarkę i rolnictwo jest bardzo zróżnicowany w zależności od tego, gdzie na świecie wytwarzane są zanieczyszczenia.
W pewnych okolicznościach zanieczyszczenie współemitowane z CO2 może zwiększyć społeczny koszt węgla nawet o 66%.
Ze względu na połączenie degradacji i wylesiania, 26% całego lasu deszczowego Amazonii osiągnęło już krytyczny próg, w którym przechodzi z lasu na użytki zielone.
Według ekspertów największa pokrywa lodowa na Ziemi jest bardziej podatna na globalne ocieplenie, niż wcześniej sądzono.
Tygodniowy przegląd informacji
Górnictwo głębinowe od dawna uważane jest za kontrowersyjną kwestię ze względu na postrzegany negatywny wpływ na ekosystem morski i jego naturalne siedliska.
Dekarbonizacja to droga do celów zrównoważonego rozwoju określonych w porozumieniu paryskim. Poprzez dekarbonizację naszych gospodarek i systemów produkcji możemy drastycznie obniżyć nasze emisje CO2. Innowatorzy w świecie technologii pomagają firmom lepiej monitorować i kontrolować zużycie energii, a tym samym zmniejszyć ślad węglowy.
Badania opublikowane w Science Daily ujawniają, że cząsteczki nanoplastików mogą być obecne w łańcuchu pokarmowym, od roślin po owady i od owadów po ryby. Odkrycia wskazują na potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Woda zmagazynowana w zbiornikach zapewnia nam zaopatrzenie w wodę pitną. Jakość wody jest w związku z tym krytyczna, ale jest zagrożona przez zmianę klimatu.
Według niedawnej analizy „megasusza” na Zachodzie Stanów Zjednoczonych jest najgorsza od co najmniej 1200 lat. Naukowcy twierdzą, że ponieważ nadejdą dziesięciolecia coraz bardziej suchej pogody, spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne w dużym stopniu przyczyniają się do szkodliwych warunków.
Tygodniowy przegląd informacji
Czy kiedykolwiek Ziemia może zostać zniszczona przez szczególnie intensywną burzę słoneczną? W walce z ekstremalną pogodą kosmiczną nasza planeta może mieć jedną znaczącą przewagę.
Co dzieje się wewnątrz planet takich jak Neptun i Uran? Aby się tego dowiedzieć, międzynarodowy zespół przeprowadził nowatorski eksperyment.
Naukowcy ostrzegają, że musimy powstrzymać wymieranie drzew, aby uniknąć globalnej katastrofy ekologicznej. Nowe badania ostrzegają ludzkość i wymagają szybkiego działania w celu zachowania 60 000 gatunków drzew na świecie.
Kiedy naukowcy ocenili ogromną liczbę starych plastikowych zabawek i przebieranek, odkryli, że 84 procent produktów zawiera substancje chemiczne, które mogą wpływać na wzrost i rozwój dzieci oraz zdolności reprodukcyjne.
Uniwersytet w Tel Awiwie i Izraelski Instytut Badań Oceanograficznych i Limnologicznych w Hajfie opracowali innowacyjną metodę, która pozwala na uprawę „wzbogaconych wodorostów” wypełnionych składnikami odżywczymi, białkami, błonnikiem pokarmowym i minerałami do użytku przez ludzi i zwierzęta.
Tygodniowy przegląd informacji
W ubiegłym roku zanotowano rekordowe poziomy gazów cieplarnianych i poziomu mórz. Według oceny rządu USA, poziom mórz i stężenie gazów cieplarnianych na Ziemi osiągnęły nowy poziom w r. 2021, pokazując, że zmiany klimatyczne postępują pomimo wysiłków na rzecz zmniejszenia emisji.
Jak wynika z nowych badań opublikowanych przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, świat wkrótce doświadczy gwałtownego wzrostu liczby niszczycielskich pożarów w wyniku działalności człowieka.
Przewiduje się, że zmiany klimatyczne i zmiany użytkowania gruntów spowodują częstsze i intensywniejsze pożary lasów, przy czym przewiduje się, że ekstremalne pożary wzrosną na całym świecie o 14% do 2030 r., 30% do końca 2050 r. i 50% do 2100 r., wynika z opublikowanego w środę raportu.
W niedawnym badaniu przewidziano, że bez znaczących kroków w celu przeciwdziałania zmianom klimatu globalne dostawy ryb nie będą w stanie powrócić do zrównoważonego poziomu. Naukowcy opracowali prognozy dotyczące wpływu różnych globalnych wzrostów temperatury i zasięgu działalności połowowej na biomasę lub całkowitą wagę ryb w regionie w latach 1950-2100.
Dzięki danym zebranym z ponad 10 000 minerałów w ciągu 15 lat badań naukowcy wykazują możliwość istnienia życia pozaziemskiego w ogromnym wszechświecie. Informacje z każdego minerału mogą dostarczyć więcej danych o pochodzeniu życia, ukierunkować poszukiwania nowych minerałów i odkryć nadające się do zamieszkania planety i życie pozaziemskie na innych planetach.
Zmiany klimatyczne powodują w Ameryce Północnej wczesną wiosnę i wybudzają trzmiele z hibernacji, zanim zakwitną kwiaty, pozostawiając wiele z nich bez jedzenia i zagrażając ich przetrwaniu.
Tygodniowy przegląd informacji
Według naukowców z University of Southampton skład kontynentów Ziemi uległ gwałtownej zmianie w wyniku ewolucji roślin lądowych.
Planeta nadal doświadcza ogromnych strat w lasach, ponieważ świat się ociepla i pozwala na szalejące pożary w regionach na całym świecie.
Ogólnie rzecz biorąc, pożary lasów stają się coraz gorsze na całym świecie, zgodnie z nowym raportem opublikowanym w środę przez Global Forest Watch, platformę monitorowania lasów kierowaną przez World Resources Institute. Dane rejestrują pożary zastępujące drzewostany, które zabijają wszystkie lub większość żywych drzew w lesie, w tym pożary lasów, pożary, które udało się uniknąć w wyniku działalności człowieka, takiej jak rolnictwo i łowiectwo, oraz celowo wzniecane pożary, które powodują utratę pokrywy drzewnej.
Obecnie zrównoważone operacje wydobywcze dostarczają prawie 20% miedzi produkowanej na całym świecie. Według Copper Mark, ponad 20% światowej produkcji miedzi górniczej pochodzi obecnie z lokalizacji, w których stosowane są etyczne, zrównoważone metody wydobycia.
Produkt spożywczy jest hodowany przy użyciu grzybów, które są karmione znanymi odpadami pokarmowymi bogatymi w składniki odżywcze, które dostarczają grzybom dodatkowych niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, białko i aminokwasy. To sprawia, że są bardziej gęste w składniki odżywcze niż takie składniki jak groch, gluten pszenny, ciecierzyca i soja, które często znajdują się w roślinnych substytutach mięsa.
Zbiorniki wodne wysychają na całym świecie, w tym niektóre jeziora arktyczne. Wynika to ze zmian klimatycznych.
Arktyka nie jest obca stratom, ponieważ lodowce topnieją, dzika przyroda cierpi, a siedliska giną w rekordowym tempie, ponieważ region nagrzewa się prawie cztery razy szybciej niż reszta świata.
Tygodniowy przegląd informacji
Skamieniałe drzewa na Syberii właśnie ujawniły najgorętsze lata lub najgorętszy klimat w ciągu ostatnich siedmiu tysiącleci. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego w Jekaterynburgu w Rosji. Ustalenia oparto na analizie słojów rocznych z Półwyspu Jamalskiego w rejonie Syberii. W oparciu o nowe badania, obecne ogrzewanie syberyjskie jest uważane za […]
Rośliny znane są z tego, że wykorzystują światło słoneczne wraz z wodą i dwutlenkiem węgla do produkcji tlenu do atmosfery i wytwarzania energii w postaci cukru. Proces ten nazywa się fotosyntezą; jest to zdecydowanie najważniejszy proces biologiczny, który podtrzymuje życie na Ziemi i był odpowiedzialny za ewolucję złożonych form życia z organizmów jednokomórkowych miliardy lat temu. Oprócz tej fotosyntezy istnieją inne procesy i cechy botaniczne, które w przeszłości zaskakiwały społeczność naukową.
Używanie dzikich roślin w zwykłej żywności i kosmetykach może zaszkodzić ekosystemowi. Za takimi produktami, jak balsam, szampon i herbata, zawiłe łańcuchy dostaw kryją zagrożenia środowiskowe i społeczno-ekonomiczne związane z shea, arganem, lukrecją i innymi składnikami.
Takie podejście staje się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych i jest okrzyknięte kolejnym krokiem w produkcji żywności. Ale czy stanowią bardziej ekologiczną opcję dla rolnictwa konwencjonalnego?
Wylesianie, utrata siedlisk i fragmentacja są powiązane i przyczyniają się do obecnej katastrofy bioróżnorodności, przy czym za znaczną część pogorszenia odpowiada energia wodna.
Tamy na rzekach często zalewają rozległe regiony o niskim wzniesieniu w nizinnych lasach tropikalnych, podczas gdy dawne grzbiety często stają się odizolowanymi łatami lasów.
Tygodniowy przegląd informacji
Nowe badania pokazują, że sadzenie roślin między autostradami a placami zabaw może znacznie zmniejszyć niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza pochodzące z ruchu ulicznego, które dociera do dzieci w wieku szkolnym. Nowe odkrycia pokazują, że przydrożna roślinność może być rozwijana, umieszczana i zarządzana w celu szybkiej, znaczącej i opłacalnej poprawy jakości powietrza.
W wyniku ocieplania się oceanów z mikroorganizmów żyjących pod dnem morskim mogą zostać uwolnione duże ilości metanu, co może wzmocnić globalne ocieplenie. Nowe badania tworzą metodę pozwalającą zrozumieć, w jaki sposób mikroorganizmy przyczyniają się do wzrostu emisji metanu z dna morskiego.
Według ukraińskiego ministra ochrony środowiska konflikt na Ukrainie nie tylko kosztował życie, ale także rosyjska inwazja poważnie zaszkodziła ekosystemowi.
Rusłan Strilets powiedział Euronews, że od początku konfliktu w lutym ukraiński świat przyrody jest spustoszony, co kosztowało ponad 36 miliardów euro.
Kelp wytwarza ogromne lasy wodorostów wzdłuż wybrzeży strefy umiarkowanej, sekwestrując duże ilości węgla atmosferycznego.
W Afryce Wschodniej nie padało od czterech kolejnych sezonów. W ciągu 40 lat nagrań satelitarnych to się nigdy nie zdarzyło. Naukowcy i organizacje humanitarne ostrzegają, że w r. 2022 Etiopia, Kenia i Somalia mogą doświadczyć wysokiego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Tygodniowy przegląd informacji
Pingwiny są najbardziej rozpoznawane jako nielotne ptaki ze skrzydłami, które pozwalają im „latać” po lodowatych morzach Antarktydy. Jednak pingwiny straciły zdolność latania i wyewoluowały, aby mieć hydrodynamiczne płetwy 60 milionów lat wcześniej. Eksperci w końcu odkryli, jak to się stało.
Niedawne badania nad modelowaniem klimatu dostarczają niepokojącego spojrzenia na przyszłość praktycznie każdego gatunku na naszej planecie.
Samolubne pragnienie ludzi, by czerpać ze środowiska bez zrozumienia wpływu na planetę, jest jednym z powodów, dla których większość analityków zmian klimatycznych uważa ludzi za największe zagrożenie dla planety. Im mądrzejsi stają się ludzie, tym więcej szkód wyrządzamy naszej planecie.
Według nowego badania gatunki drzew w USA są zagrożone wyginięciem z powodu wielu pojawiających się inwazyjnych owadów i chorób początkowo wywołanych przez zmianę klimatu. Naukowcy twierdzą, że nawet 100 rodzimych gatunków drzew, w tym 17 gatunków dębów, 29 gatunków głogów, kasztany amerykańskie, sekwoje i sosna biała, w dolnych 48 stanach jest obecnie zagrożonych śmiercią.
Naukowcy dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zbadaniu roślin z całych Stanów Zjednoczonych: różnorodność roślin, które mogą wiązać azot atmosferyczny, jest największa na suchych obszarach kraju. Wynik ten przeczył powszechnie panującemu przekonaniu, że środki wiążące azot powinny być nieco bardziej zróżnicowane w sytuacjach niedoboru azotu w glebie.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Nowatorska technologia może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym Lasy Państwowe: O żadnym doraźnym wzroście pozyskania drewna nie ma mowy W lasach akcja „chrust”. „Nie ścięliśmy więcej drzew, a bardziej efektywnie je wykorzystaliśmy” Jak rozśmieszyć nafciarza? Łatwizna. Powiedz mu, że walczysz o klimat Pompy […]
Tybet to region, w którym jeden z największych na świecie pochłaniaczy dwutlenku węgla przez jeden z lodowców kontynentalnych, zwany Lodowcem Laohugou nr 12. Jednak naukowcy w swoim nowym badaniu odkryli niedawno bezprecedensowo wysokie straty węgla w lodowcu położonym na Wyżynie Tybetańskiej w Nepalu na północna część regionu górskiego Himalaje.
Z katastrofą klimatyczną można walczyć dzięki nowym technologiom. Naukowcy opracowali najnowocześniejszą technologię, którą można wykorzystać do zwalczania zarówno zmian klimatycznych, jak i światowych kryzysów energetycznych.
To wspaniale, że popularne są ogrody o ekologicznej estetyce. Harmonia udanego krajobrazu z otoczeniem, pod względem flory, stylu nasadzeń i ogólnego nastroju, jest jedną z jego cech charakterystycznych.
Zmiana klimatu jest poważnym zagrożeniem środowiskowym i ekologicznym naszych czasów, ale kto by pomyślał, że to zjawisko naturalne może być również tym, które jest odpowiedzialne za pomoc przodkom dzisiejszych gadów w rozwoju i rozwoju na prehistorycznej Ziemi.
Dziesięć z 29 pestycydów zbadanych przez ekspertów, w tym niektóre z najczęściej stosowanych w Stanach Zjednoczonych, było związanych z rakiem tarczycy w modelach pojedynczych zanieczyszczeń w okresie 20 lat.
Tygodniowy przegląd informacji
Pojawiły się pilne prośby o krajową odpowiedź po tym, jak inwazyjny grzyb, który szkodzi niektórym z najbardziej istotnych ekologicznie gatunków drzew w Australii, rozprzestrzenił się w Australii Zachodniej i rozkwitł w wilgotnych warunkach na wschodzie kraju, powodując ciche wyginięcie.
Rośliny mogą kiedyś skorzystać z reprogramowalnych „obwodów genetycznych”, aby przystosować się do zmian klimatycznych. Genetycy z Uniwersytetu Stanforda opracowali metodę precyzyjnej regulacji kształtu korzeni roślin w miarę ich rozszerzania się i rozgałęziania.
Badania są jednoznaczne: w porównaniu z żywnością pochodzącą z roślin, dieta zwierzęca odpowiada za 57% emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie, jak podaje The Guardian. Dzięki temu ustalono, że spożywanie mniejszej ilości mięsa może pomóc w walce z głównymi zagrożeniami na świecie: zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem.
Jedną z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych zależności mutualistycznych między roślinami a grzybami mikoryzowymi arbuskularnymi (AMF) jest symbioza mikoryzy arbuskularnej (AMS). To ścisłe powiązanie poprawia wchłanianie przez roślinę minerałów i składników odżywczych, potencjalnie zwiększając plony. Dzięki AMS stresy abiotyczne i biotyczne mogą być bardziej tolerowane przez rośliny. Dodatkowo AMS wspiera różnorodne funkcje ekosystemu poprzez zwiększenie agregacji gleby, zmniejszenie zapotrzebowania na nawozy i minimalizację niedoborów składników odżywczych.
Podczas konferencji prasowej Zgromadzenia Ogólnego ONZ sekretarz generalny ONZ António Guterres podkreślił znaczenie działań na rzecz klimatu i łagodzenia ich skutków. Wezwał kraje do zobowiązania się do redukcji emisji i pomocy biedniejszym krajom w działaniach na rzecz klimatu.
Tygodniowy przegląd informacji
Nowatorską metodę produkcji polimerów opracowali naukowcy z Japonii. Oczekuje się, że dzięki temu odkryciu powstanie bardziej przezroczyste, żaroodporne i przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne.
Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat w swojej letniej rezydencji w zamku Balmoral, pozostawiając po 70 latach spuścizny środowiskowe.
Wyniki nowego badania powiązały klęski głodu na całym świecie z wybuchami nuklearnymi. Naukowcy wyjaśnili, że sadza z detonacji zostanie uwięziona w atmosferze ziemskiej i utrudni procesy rolnicze.
Kwestia klimatyczna zawsze była problemem ludzi, co nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale także wpływa na środowisko życia różnych gatunków.
W swojej najnowszej aktualizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ donosi, że w 2020 r., pomimo pewnych postępów, 2 miliardom ludzi nadal brakowało bezpiecznej wody pitnej, a 1,7 miliarda nie miało podstawowych warunków sanitarnych.
Tygodniowy przegląd informacji
Globalne ocieplenie jest ewidentnie jednym z największych wyzwań naszych czasów, a liczne badania wskazują, że zjawisko wywołane przez człowieka może spowodować niezliczone reperkusje środowiskowe, w tym wzrost globalnego poziomu morza, ponadprzeciętne temperatury i ekstremalne warunki pogodowe.
Od dawna uważano, że przemiana wody lub przemiana fazowa wody podlegają powtarzającym się trzem cyklom obejmującym stany cieczy, ciała stałego i gazu. Tak zwany dwuatomowy wodór i jednoatomowy tlen (H2o), zarówno ze względu na swoje antropogeniczne, jak i naturalne zastosowanie, był szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu do utrzymania ludzi. Jest to również istotna część naszej atmosfery, w której zachodzi proces opadów.
Zanieczyszczone powietrze jest poważnym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia i życia ludzi. Choć najczęściej mówi się o nim w kontekście lokalnym, to zanieczyszczenia potrafią pokonywać duże odległości. „Powietrze, którym się dzielimy”, to temat tegorocznego Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła to święto dwa lata temu. Odtąd, 7 września jest dniem podnoszenia świadomości […]
Według nowego badania wzajemne oddziaływanie procesów systemu Ziemi znacznie utrudnia jeden z głównych stresów na naszej planecie, produkcję żywności.
Niedawne badania dotyczą reakcji różnych ssaków na zmiany klimatu. Żubr i niedźwiedzie to przykłady długowiecznych zwierząt o niskiej reprodukcji, które są bardziej odporne niż małe, krótko żyjące zwierzęta, takie jak lemingi i myszy.
Narody nie mogą dojść do porozumienia w sprawie traktatu o ochronie życia morskiego. Porozumienie mające na celu ochronę bioróżnorodności w dwóch trzecich światowych mórz znajdujących się poza granicami państw zostało zawieszone.
Tygodniowy przegląd informacji
W przeciwieństwie do COVID-19, wirus ospy małp wymaga bliskiego, często kontaktu skóry z zakażoną wysypką, strupami, płynami ustrojowymi lub skażoną pościelą, aby się rozprzestrzenić. Tak więc przy przynajmniej niektórych znanych drogach przenoszenia, dostępnych testach diagnostycznych i dwóch oferowanych szczepionkach, małpia ospa powinna być łatwa do opanowania, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.
Dżdżownice to gromada gatunków, które doświadczają takiej samej presji z powodu ekologicznego wykorzystywania swoich siedlisk, jak każde inne, jednak w przeciwieństwie do np. pszczół, spadek liczby robaków rzadko pojawia się w wiadomościach.
Dzięki części klimatycznej nowej ustawy o redukcji inflacji, którą Izba Reprezentantów USA uchwaliła 12 sierpnia br., spalanie węgla, które już spada, może generować zaledwie 9,7 proc. całej energii elektrycznej w USA do r. 2030, za osiem lat. według niezależnej analizy. Oznaczałoby to 75-procentowy spadek zużycia węgla od r. 2010. Rosnące zużycie gazu ziemnego może również spaść o 28 procent.
Wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej, która rozkłada cząsteczki wody na wodór i tlen, zielony wodór ma duże znaczenie w zaspokojeniu globalnego zapotrzebowania na energię, jednocześnie przyczyniając się do realizacji celów działań na rzecz klimatu.
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza na terenach zielonych, jest jednym z najszybszych sposobów na poprawę zdrowia i szczęścia. Wykazano, że obniża stres, ciśnienie krwi i tętno, jednocześnie zachęcając do aktywności fizycznej oraz poprawiając nastrój i zdrowie psychiczne.
Tygodniowy przegląd informacji
Zgodnie z nowym badaniem napromienianie szczurów, kóz i innych inwazyjnych zwierząt z wysp jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi ochrony dzikiej przyrody, skutkującym dramatycznymi przemianami w zdegradowane archipelagi i atole.
Mówi się, że dzięki konsumpcjonizmowi nasze życie jest lepsze, a my coraz bogatsi. Ale tak naprawdę zakłóca on nasz wewnętrzny spokój, podkopuje poczucie własnej wartości, niszczy poczucie bezpieczeństwa.
Tylko około 120 000 z około pięciu milionów gatunków grzybów zostało zidentyfikowanych – z tej liczby tylko kilkaset jest znanych z tego, że szkodzą ludziom. Jednocześnie zmiany w środowisku i klimacie, a także nadużywanie fungicydów w rolnictwie pomogły stworzyć bardziej sprawnego drobnoustroju, zdolnego do ominięcia ograniczonego arsenału ludzi do walki z nim.
Nepal ogłosił, że ma w swoich granicach 355 zagrożonych kotów, co prawie potroiło jego znaną populację od czasu oszacowania 121 tygrysów w roku 2009.
Jednym z wydarzeń promujących ekologiczne produkty, wegańskie jedzenie czy życie w zgodzie z naturą jest obchodzony 22 sierpnia, Światowy Dzień Mleka Roślinnego.
Wiele niedopałków jest wyrzucanych na ulice, parki lub plaże, czasem wlewane w zbiorniki wodne przez systemy wody deszczowej.
Tygodniowy przegląd informacji
Lodowce górskie są zagrożone, ponieważ trwająca fala upałów w Europie i na całej półkuli północnej nadal się manifestuje. Glacjologowie twierdzą, że upał może spowodować dalsze zawalenie się tych naturalnych struktur, które są jeszcze bardziej zagrożone przez zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.
Według nowych badań mieszkanie z rówieśnikami może pomóc młodym słoniom rozwijać się; odkrycie, które może pomóc słoniom osieroconym przez kłusownictwo i suszę.
Konsumenci są coraz bardziej świadomi i już blisko 70 proc. unika marek, których działania mocno wpływają na środowisko. Klienci chcą produktów spersonalizowanych, trwałych i jakościowych, których nie musieliby wymieniać co kilka miesięcy. Dodatkowo połowa z nich ufa, że zakupy przy wspomaganiu algorytmów i sztucznej inteligencji są bardziej korzystne.
Naukowcy z Texas A&M AgriLife opracowali unikalną technikę bioremediacji do usuwania substancji per- i polifluoroalkilowych lub PFAS, zanieczyszczeń chemicznych, które zagrażają zdrowiu ludzkiemu i trwałości ekosystemów. Substancja może być potencjalnie wykorzystywana komercyjnie do usuwania PFAS, czasami określana jako „chemikalia na zawsze”.
Tygodniowy przegląd informacji
Przez zmiany klimatu z naszego krajobrazu znikną sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata. Drzewa te zajmują obecnie 75% powierzchni lasów. Wraz z nimi znikną setki gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Zespół naukowców z wiodących uniwersytetów i organizacji, w tym dwóch z Polar Bears International, stoi za pierwszą w historii analizą wpływu wytwarzanych przez człowieka odpadów i żywności na niedźwiedzie polarne.
Climeworks rozpoczyna budowę swojego najnowszego i największego obiektu bezpośredniego wychwytywania i przechowywania powietrza, zwanego Mammoth z nominalną zdolnością wychwytywania CO₂ na poziomie 36 000 ton rocznie
Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że wirusy mogą przetrwać i pozostają zakaźne, wiążąc się z tworzywami sztucznymi w słodkiej wodzie – podnosząc obawy dotyczące potencjalnego wpływu na zdrowie ludzi.
Działania ograniczające wymagają zmian polityki, a także mają ogromne potrzeby finansowe, które pojawiają się w czasie, gdy świat stoi przed ogromnymi wyzwaniami fiskalnymi. Nawet przy odpowiednim środowisku politycznym, niskoemisyjna i odporna na zmianę klimatu infrastruktura w krajach o niskich i średnich dochodach może wymagać inwestycji w wysokości około 1,6 biliona dolarów rocznie od teraz do 2030 r., czyli 4,5% ich PKB.
Tygodniowy przegląd informacji
Przez tysiące lat większość ludzi była przekonana, że ptaki zimują w okresie zimowym — aż do chwili, gdy oszałamiająco odporny bocian udowodnił, że jest inaczej, wyjaśnia nam Martin Fone, autor licznych publikacji na łamach Country Life.
Pozostawienie drzew w ziemi i sadzenie nowych może pomóc w przyszłości zabezpieczyć nowe tereny pod inwestycje przed ekstremalnymi upałami
Pogarszająca się jakość wody okazała się zagrożeniem dla zdrowia, zrównoważonego rozwoju i rozwoju gospodarczego na świecie.
Badania wykazały, że kolonie trzmieli radzą sobie lepiej na wsiach i w miastach niż na polach. Trzmiele są ważnymi zapylaczami, ale stoją w obliczu zagrożeń, takich jak utrata siedlisk, zmiana klimatu, stosowanie pestycydów i fungicydów oraz pasożyty.
Nieoczekiwane porozumienie osiągnięte przez senackich demokratów byłoby najbardziej ambitnym działaniem, jakie kiedykolwiek podjęły Stany Zjednoczone w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Czy ignorujemy zagrożenia związane z różnorodnością biologiczną w taki sam sposób, w jaki ignorowaliśmy pandemię? Spożywanie alkoholu naraża nas na kleszcze i komary Wody Polskie: nie będzie drastycznych podwyżek cen wody Betonowanie rzek, wycinka lasów pod budowę fabryk samochodów elektrycznych za pieniądze z KPO […]
OPIS Jest to pozytywnie zrecenzowana przez prof. Ewę Bińczyk (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) i prof. Ewę Domańską (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) pozycja naukowa stanowiąca aktualne kompendium wiedzy o wyzwaniu klimatyczno-ekologicznym, wciągająca i napisana przyjaznym językiem, obfitująca w praktyczne przykłady możliwego działania. Prezentuje ona panoramiczny obraz dyskusji i praktyk, kompetentnie i z […]
Przekształcanie ropy naftowej w paliwa wymaga zastosowania surowej chemii wynalezionej przez ludzi w XIX wieku. Tymczasem bakterie od miliardów lat produkują cząsteczki energii oparte na węglu.
Budynki odpowiadają za 37% globalnej emisji CO2 związanej z energią. Dziewięć procent emisji pochodzi z wytwarzania energii na miejscu, 18% pochodzi z sieci elektrycznej, a 10% z materiałów i konstrukcji (UNEP, 2021).
Globalna produkcja cementu odpowiada za 7% rocznych emisji gazów cieplarnianych, w dużej mierze dzięki spalaniu wydobywanego wapienia. Tymczasem zespół badawczy CU Boulder wymyślił sposób na to, aby produkcja cementu była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, a nawet ujemna, poprzez usuwanie dwutlenku węgla z powietrza za pomocą mikroalg.
Boty, które przyciągają małe kawałki plastikowych odpadów, mogą pewnego dnia pomóc w usunięciu milionów mikrodrobin plastiku unoszących się w morzu.
Zanim wybuchła epidemia koronawirusa, naukowcy od dziesięcioleci ostrzegali o prawdopodobieństwie globalnej pandemii. Wielu ekspertów na całym świecie przewidziało, że nie jest to przypadek, czy – ale kiedy – nowa wyniszczająca choroba ogarnie planetę, i że byliśmy bardzo słabo przygotowani.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Nowe badania w Nowej Zelandii, to pierwsze dowody obecności mikroplastiku w śniegu antarktycznym Brzydka prawda o mięsie in vitro. Dlaczego nigdy nie zastąpi tradycyjnego Ekologia w praktyce. Powstanie 235 rolniczych obiektów demonstracyjnych Robotyczna ryba „zjadająca” mikroplastik. Chińczycy pracują nad wynalazkiem, który pomoże oczyszczać oceany […]
Przystosowane do skali technologie cyfrowe mogą zmniejszyć emisje o 20% do roku 2050 w trzech sektorach o największej emisji: energii, materiałów i mobilności. Branże te mogą już zmniejszyć emisje o 4-10% do r. 2030, przyspieszając wdrażanie technologii cyfrowych.
Naukowcy z University of Canterbury opublikowali pierwsze na świecie badanie potwierdzające odkrycie mikroplastiku w świeżym śniegu na Antarktydzie.
Spotkanie twórców, warsztaty wykorzystania z naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawa połączona z targami – oto program III edycji Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się we Wrocławiu od 30 września do 2 października br.
Sieć 100 000 zwierząt połączonych przez urządzenia śledzące i obserwowanych z kosmosu może wyjaśnić niezwykłe zachowania zwierząt i pomóc w prognozowaniu erupcji wulkanów, ekstremalnych warunków pogodowych i pojawiających się chorób.
Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie stworzył sposób na przekształcenie biomasy w wodór – z jednego kilograma suszonej skórki banana można wygenerować około 100 litrów wodoru.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Trzeba zdecydowanie ograniczyć emisje, by chronić klimat Kot zakwalifikowany jako gatunek inwazyjny w Polsce. Co to oznacza? Zielona ściana zamiast betonu Gaz Putina i atom Ukrainy – czyli co jest zieloną energią w czasie wojny Okrucieństwo wobec świń w polskich hodowlach. Wyniki europejskiego śledztwa […]
Program Planet First zainicjowany przez Fundację H&M i znany na całym świecie Instytut Tekstyliów i Odzieży w Hongkongu (HKRITA) zaowocował niedawno innowacją, która może potencjalnie zmienić reguły gry, jeśli chodzi o walkę z globalną emisją #CO2.
Nowe badania wykazały, że guma ze zużytych opon działa jak filtr przeciwsłoneczny na drogi i zmniejsza o połowę stopień uszkodzenia słonecznego po zmieszaniu z bitumem.
Samo zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nie wystarczy, aby zapobiec katastrofalnemu globalnemu ociepleniu, pokazuje nowe badanie. Ale jeśli jednocześnie zmniejszymy również emisje metanu i innych często pomijanych zanieczyszczeń klimatycznych, możemy zmniejszyć tempo globalnego ocieplenia o połowę do r. 2050 i dać światu szansę walki.
Przedsiębiorstwa, które chcą się rozwijać poprzez wprowadzanie nowych produktów ekologicznych czy poszerzanie oferty o kompleksowe rozwiązania technologiczne, muszą stawiać na innowacje. Jednym z kluczowych elementów działalności innowacyjnej firm jest działalność badawczo-rozwojowa.
Oprócz ograniczania zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, miasta muszą pomagać ludziom przystosować się do trudnych warunków pogodowych, które już dotykają społeczności, zwłaszcza te najbardziej narażone.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Badania wskazują, że czas spędzony wśród drzew może pomóc mózgowi dzieci rosnąć i rozwijać się Jak klimat wpływa na ilość zużywanej energii w Tybecie? ASF. 2 ogniska potwierdzone w kolejnym województwie Programy węgiel+ czy chrust+ nie rozwiążą kryzysu energetycznego. Sposobem na smog jest ocieplenie […]
Każdej wiosny i jesieni niebo Ameryki Północnej wypełniają miliardy ptaków podczas jednego z najbardziej spektakularnych pokazów przyrody: migracji ptaków. Sama liczba podróżników jest oszałamiająca, ale w chaosie panuje porządek.
W ciągu ostatniego stulecia we wszystkich regionach świata ekspansja terenów zurbanizowanych przewyższyła wzrost populacji miejskich, powodując bezprecedensowy rozrost miast. Musimy zatem pracować z podstawowym pragnieniem życia na przedmieściach na całym świecie, próbując zapewnić gęstość w tych miastach; w przeciwnym razie nasze wysiłki po prostu zmarnują dużo czasu i pieniędzy.
Ostatni leśny scynk z Wyspy Bożego Narodzenia nazywał się Gump. Mieszkał w przestronnej klatce wypełnionej kamieniami, ziemią, kłodami i gotowym zapasem świeżego pożywienia dla bezkręgowców w parku narodowym wyspy.
Długoterminowe badanie przeprowadzone wśród 3568 uczniów w Londynie w wieku od 9 do 15 lat wykazało, że dzieci, które spędzały więcej czasu w pobliżu lasów, wykazywały lepszą sprawność poznawczą i zdrowie psychiczne w okresie dojrzewania.
Brak dużych roślinożerców po wyginięciu dinozaurów zmienił ewolucję roślin. 25 milionów lat nieobecności dużych roślinożerców spowolniło ewolucję nowych gatunków roślin. Cofnęły się cechy obronne, takie jak kolce i zwiększyły się rozmiary owoców.
Tygodniowy przegląd informacji
Owady to kluczowa dla wszystkich ekosystemów grupa, bowiem biorą udział w zapylaniu, rozkładzie martwej materii organicznej, są pokarmem dla wielu zwierząt. Niestety, obecnie obserwujemy masowe wymieranie tych tak ważnych zwierząt.
Partnerstwa wielopodmiotowe (MSP) to mechanizmy współpracy, które łączą różne podmioty, w tym organizacje pozarządowe, rządy, środowisko akademickie i przedsiębiorstwa, aby wspólnie pracować nad konkretnym wyzwaniem lub badać możliwości.
Nowy raport, Słonie w ogrodach zoologicznych: Dziedzictwo wstydu, jest wspierany przez wielu czołowych ekspertów w dziedzinie ochrony i dobrostanu zwierząt, w tym Damiana Aspinalla, Chrisa Packhama CBE, Angelę Sheldrick, dr Cynthię Moss, dr Winnie Kiiru, Davida Casselmana i dr Keith Lindsay. Przewiń w dół, aby przeczytać wszystkie deklaracje poparcia.
Młoda samica nietoperza ważąca ćwierć uncji przeleciała ponad 1500 mil z Rosji do francuskich Alp, co jest najdłuższym lotem nietoperzy, jaki kiedykolwiek odnotowano.
Wylesianie w brazylijskiej Amazonii wzrosło do rekordowych poziomów w m-cu kwietniu, prawie podwajając powierzchnię lasów usuniętych w tym miesiącu w stosunku do zeszłego alarmują działacze ekologiczni.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Produkcja karmy dla kotów i psów pozostawia znaczny ślad węglowy Zabójcze upały: ekstremalne temperatury zabijają bydło. Czy to znak zmian klimatu? Lasy Państwowe uciekły od debaty o Turnickim Parku Narodowym Polska zacofana w elektromobilności. Jak zdążyć do 2035 roku? Czy w drzewach płynie moja […]
Kilka lat temu, gdy mikrodrobiny plastiku zaczęły pojawiać się w jelitach ryb i skorupiaków, obawy skupiono na bezpieczeństwie owoców morza. Skorupiaki były szczególnym zmartwieniem, ponieważ w ich przypadku, w przeciwieństwie do ryb, zjadamy całe zwierzę – żołądek, #mikroplastik i tak dalej. W 2017 roku belgijscy naukowcy ogłosili, że miłośnicy owoców morza mogą spożywać do 11 000 plastikowych cząstek rocznie, jedząc małże, ulubione danie w tym kraju.
Produkcja karmy dla zwierząt domowych ma negatywny wpływ na klimat i zmniejsza bioróżnorodność, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji.
Naukowcy z NTU Singapore opracowali możliwość wykorzystania szkła z recyklingu w druku 3D, otwierając drzwi do bardziej przyjaznego dla środowiska sposobu budowania i konstrukcji.
Oposy słyną z udawania martwych do tego stopnia, że prawie każdy słyszał określenie „granie w oposa” w odniesieniu do tej wyjątkowej reakcji na strach.
Dziesięciolecia suszy, karczowanie ziemi i zapotrzebowanie na drewno opałowe sprawiły, że Niger był prawie bezdrzewny. Intensywne rolnictwo mające na celu wyżywienie najszybciej rosnącej populacji na świecie zapewniło, że nowe drzewa nie zapuszczą korzeni. Wysiłki rządu zmierzające do ponownego zalesienia w latach 70. nie powiodły się. Posadzono 60 milionów drzew; przeżyło mniej niż 20 procent.
Tygodniowy przegląd informacji
Nowe badania wskazują, że jeśli nie zostaną spowolnione, zmiany klimatyczne w ciągu następnych kilku stuleci mogą doprowadzić do strat morskich, jakich Ziemia nie widziała w ciągu 252 milionów lat.
Liczba elektrowni węglowych, które są rozwijane na całym świecie, spadła w zeszłym roku, ale nadal spala się zbyt dużo węgla i planuje się zbyt wiele nowych elektrowni węglowych, aby świat mógł utrzymać się w bezpiecznych granicach temperatur.
Według nowego badania ponad jedna piąta gadów na świecie jest zagrożona wyginięciem w nadchodzących dziesięcioleciach z powodu działalności człowieka.
Na początek kilka słów ogólnych o raporcie (szczegółowe omówienie raportu tutaj). Na uwagę zasługuje fakt, że prezentowane są w nim stanowiska i doświadczenia różnych stron. W podrozdziałach możemy poznać głos administracji i instytucji międzynarodowych, ujęcie branżowe, ujęcie naukowe, głos organizacji pozarządowych i głos biznesu. Mamy więc szeroki przekrój różnych spojrzeń na zagadnienie Małej Energetyki Wodnej […]
Nowa Zelandia opublikowała projekt planu ustalenia ceny emisji z rolnictwa w celu rozwiązania problemu jednego z największych źródeł gazów cieplarnianych w kraju, jakim jest odbijanie owiec i bydła.
Tygodniowy przegląd informacji
Większość miast, boryka się z częstszymi i ekstremalnymi falami upałów. Tymczasem jedno z nowych badań, które zmapowało wzrost temperatury w całym kraju, wykazało, że jeśli emisje gazów cieplarnianych utrzymają się na obecnym torze, średnia liczba dni w roku w Stanach Zjednoczonych, w których jest więcej niż 100 stopni, wzrośnie ponad dwukrotnie do połowy stulecia.
Wszystkim rafom wpisanym na listę światowego dziedzictwa grozi zniknięcie do końca tego stulecia. Z okazji konferencji Our Ocean Conference w Palau, Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, ogłasza plan awaryjny, aby dać im największą szansę na przeżycie, przy wsparciu Światowego Funduszu na rzecz Raf Koralowych. Wzywa również do międzynarodowej mobilizacji, aby zapobiec wyginięciu rafy koralowej.
Firma Air Protein z siedzibą w Kalifornii opracowała alternatywę dla mięsa o nazwie Air Meat, która jest wytwarzana przy użyciu drobnoustrojów, które zamieniają recyklingowany dwutlenek węgla w białko.
Chemicy zaczynają wynajdywać tworzywa sztuczne, które można poddawać recyklingowi w nieskończoność lub rozkładać na materiały odżywiające glebę.
Największy hodowca łososi królewskich w Nowej Zelandii mówi, że zamyka niektóre swoje farmy po tym, jak ocieplenie mórz spowodowało masowe wymieranie ryb, ostrzegając, że jest to „kanarek w kopalni węgla” ze względu na zmiany klimatyczne.
Tygodniowy przegląd informacji
Kiedy uderzają fale upałów, ludzie zaczynają szukać czegoś, co może obniżyć temperaturę. Jedno rozwiązanie jest tuż pod naszymi stopami: chodnik. Pomyślmy o tym, jak nagrzewają się podeszwy naszych butów, gdy idziemy po ciemnym chodniku lub asfalcie.
Nieodpowiednie warunki sanitarne mają tragiczny wpływ na rodziny, społeczności i szerzej społeczeństwo. W sumie około 1,6 miliona ludzi umiera co roku z powodu złych warunków sanitarnych i higienicznych, to ponad 4500 osób każdego dnia.
Ochrona środowiska naturalnego należy obecnie do podstawowych zadań władz publicznych. Obowiązek chronienia środowiska wynika wprost z regulacji zawartych w ustawie zasadniczej.
Naukowcy Stwierdzili, że mrówki są tak samo dokładne jak psy w wykrywaniu raka, ale można je wyszkolić w ciągu zaledwie 30 minut.
Tygodniowy przegląd informacji
Platforma WIPO GREEN jest odpowiedzią WIPO na wdrażanie Zrównoważonych Celów Rozwoju Agendy Narodów
Zjednoczonych dotyczącej Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku. Baza danych WIPO GREEN zawiera już ponad 3 tysiące technologii, jak i zgłoszonych zapotrzebowań od podmiotów poszukujących „zielonych” rozwiązań.
Obecnie ponad połowa z nas mieszka na obszarach miejskich a do roku 2050, trzy czwarte ludności świata będzie mieszkańcami miasta i terenów miejskich.
Jak mówi stare powiedzenie, bobry to zapracowane stworzenia, wykorzystujące swoje najwyższej klasy umiejętności inżynieryjne do budowy obu żeremi, w których żyją, oraz tamy do tworzenia nowych środowisk wodnych.
Gołąb żałobny, to jeden z najczęstszych i najbardziej rozpowszechnionych gołębi w Ameryce Północnej, gołębie żałobne można znaleźć od południowej Kanady po środkowy Meksyk. Nazwany ze względu na charakterystyczną, smutną pieśń, te współrodzicielskie ptaki składają do sześciu lęgów każdego roku ze względu na wysoką śmiertelność ich piskląt.
Globalne porozumienia przeciwko wyrzucaniu odpadów nuklearnych do oceanów na świecie nazywają się Konwencją Londyńską i Protokołem Londyńskim (LC/LP), a ostatnie spotkanie sygnatariuszy i obserwatorów rządowych, w tym Greenpeace International, zakończyło się pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Morskiej ONZ (IMO).
Tygodniowy przegląd informacji
Na rynek wkracza nowa fala produktów mlecznych bez krów. W Stanach Zjednoczonych Perfect Day wykorzystuje genetycznie modyfikowane grzyby do produkcji białka mleka do lodów na skalę komercyjną.
Ocean pokrywa ponad 70% planety i wytwarza co najmniej 50% tlenu planety.
Grzechotniki, szympansy, szczuroszczury i wiele innych zwierząt opracowało strategię przetrwania w środowiskach ubogich w wodę.
Współpraca międzynarodowa, ułatwiana przez program UN-REDD, będzie miała zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia zerowej emisji netto z lasów do roku 2030.
„Inteligentne miasto” jest nadal bardziej aspiracją niż rzeczywistością, ale wiele miast zainicjowało programy i projekty. Same projekty mają tendencję do skłaniania się ku wynikom technologicznym, takim jak efektywność energetyczna, ruch uliczny i przepływ pieszych i tak dalej. Społeczeństwo, o ile w ogóle zdaje sobie sprawę z istnienia smart city, prawdopodobnie wyobraża sobie to samo.
15 maja obchodzony jest Dzień Rolnika. Jest to święto, Świętego Izydora Oracza – patrona ciężko pracujących ludzi i rolników.
Tygodniowy przegląd informacji
Ekomarketing, znany również jako green marketing (pol. zielony marketing), to taki rodzaj działań marketingowych, w którym jednocześnie propagowane są postawy i zachowania uwzględniające ochronę środowiska naturalnego.
Setki niezidentyfikowanych ssaków chowają się na widoku, czekając na odkrycie, według nowego badania, które przewiduje, gdzie można znaleźć tak zwane „zagadkowe” gatunki w całym drzewie życia.
W ostatnich czasach toczy się dyskusja nad właściwym paradygmatem interakcji między człowiekiem a przyrodą. Rezultatem tej dyskusji są m. in. działania zmierzające do opracowania nowej strategii leśnej UE. Co ważne nowa strategia, ma być integralną częścią Europejskiego Zielonego Ładu i opiera się na unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej do roku 2030.
Wschodni region Somalii w Etiopii został dotknięty przez trzy kolejne pory deszczowe poniżej średniej, pogarszając i tak już pogarszającą się sytuację humanitarną około 3,5 miliona ludzi, czyli ponad połowy lokalnej populacji.
Naukowcy odkryli, że trzy czwarte Amazonii straciło pewną odporność lub zdolność do odzyskiwania biomasy. Ta utrata odporności jest szczególnie wysoka w regionach zbliżonych do działalności człowieka i z mniejszymi opadami deszczu.
Tygodniowy przegląd informacji
Badania lotnicze wykazują prawie brak raf na odcinku 1200 km, które uciekają przed upałem, co skłania naukowców do wezwania do podjęcia pilnych działań w sprawie kryzysu klimatycznego.
Zmęczony katastrofami świat ucierpi w nadchodzących latach przez jeszcze więcej katastrof, które zderzają się w połączonym świecie, mówi najnowszy raport ONZ. Jeśli obecne trendy się utrzymają, świat zmieni się z około 400 katastrof rocznie w r. 2015 do nawału około 560 katastrof rocznie do r. 2030, czytamy w raporcie naukowym Biura ONZ ds. Ograniczania Ryzyka Klęsk Żywiołowych.
Narkotyki stosowane przez ludzkość zanieczyszczają rzeki na całym świecie i stanowią „globalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzkiego”, zgodnie z najbardziej kompleksowym badaniem do tej pory.
COP26 zostanie zapamiętany jako moment, w którym finanse wysunęły się na czoło walki ze zmianami klimatycznymi. Polityczne niespodzianki – od „wycofywania” węgla po bliższą współpracę między USA i Chinami – mogły przyciągnąć uwagę, ale dla środowiska biznesowego to finanse przyciągnęły nagłówki.
w grudniu roku 2016 Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przegłosowało oficjalne obchody Światowego Dnia Tuńczyka.
Toksyczna substancja chemiczna uwalniana z opon w miarę ich zużywania się na drogach i przyczyniająca się do masowej śmierci łososi w Stanach Zjednoczonych została po raz pierwszy odkryta w australijskim szlaku wodnym.
Tygodniowy przegląd informacji
Najemcy przenieśli się do kompleksu Easyhome Huanggang Vertical Forest City Complex włoskiego architekta Stefano Boeri, pierwszej z jego pionowych wież leśnych, która została otwarta w Chinach.
Naukowcy odkryli, że koty są powiązane z ponad 485 gatunkami, od padlinożerców po bieliki amerykańskie.
Według nowego badania dwa z najbardziej wszechobecnych na świecie gatunków koralowców rafowych wydają się zaskakująco zdolne do przetrwania, a nawet dobrze radzą sobie ze zmianami klimatu – przynajmniej tak długo, jak globalne ocieplenie utrzymuje się poniżej 2 stopni Celsjusza (3,6 stopni Fahrenheita). cel wyznaczony przez porozumienie paryskie.
Opublikowany w Science raport „Globalny potencjał przywracania drzew” wykazał, że jest wystarczająco dużo odpowiednich gruntów, aby zwiększyć światową lesistość o jedną trzecią bez wpływu na istniejące miasta lub rolnictwo. Jednak wielkość odpowiedniej powierzchni gruntów zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury na świecie
Według nowych badań autonomiczne drony mogą być idealne do nieszkodliwego przeganiania ptaków.
Tygodniowy przegląd informacji
Kryzys wodny i kurczące się zasoby słodkiej wody są aktualnie jednym z największych wyzwań środowiskowych, o czym przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Ziemi.
Parki to nie tylko tereny rekreacyjne, ale także chłodzenie i oczyszczanie powietrza.
Przemysł paliw kopalnych i jego wpływ na politykę był głównym problemem, który czekał na publikację trzeciego i końcowego raportu IPCC – Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, wiodącego światowego organu ds. klimatu
Wojna w Ukrainie wpływa na światowy system żywnościowy, pogłębiając bezpośredni kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa spowodowany rosyjską agresją.
Zbiorowy głos rdzennej ludności w Brazylii można usłyszeć głośno i wyraźnie: Powstrzymaj zniszczenie Amazonii i przemoc wobec Strażników Lasu!
Tygodniowy przegląd informacji
Trzydzieści miesięcy: to bardzo krótki czas, jaki ma teraz świat, aby globalne emisje gazów cieplarnianych wreszcie zaczęły spadać. Jeśli nie, stracimy szansę uniknięcia najgorszych skutków kryzysu klimatycznego.
Biały Dom szczegółowo opisał ambitny plan rozbudowy farm wiatrowych na wschodnim wybrzeżu i pobudzenia rodzącego się morskiego przemysłu wiatrowego, mówiąc, że ma nadzieję wywołać ogromne wysiłki na rzecz czystej energii w walce ze zmianami klimatycznymi.
Mikrodrobiny plastiku lub maleńkie cząstki plastiku to wszechobecne zanieczyszczenia, które można znaleźć niemal wszędzie na ziemi. Naukowcy wykryli mikroplastik w pobliżu szczytu Mount Everest, w rowie Mariana, a nawet w dziecięcej kupce. Naukowcy znaleźli teraz nowe naczynie dla mikroplastiku: ludzką krew.
Według analizy Greenpeace Indonesia i Treemap Dżakarta – indonezyjska posiadłość leśna jest usiana nielegalnymi plantacjami oleju palmowego. Pomimo tego, że wyznaczony obszar jest niedostępny dla plantacji, analiza wykazała, że co najmniej 600 firm zajmujących się plantacjami prowadzi nielegalne operacje na terenie posiadłości leśnej, która obejmuje parki narodowe, tereny podmokłe objęte Konwencją Ramsarską i miejsca światowego dziedzictwa UNESCO[1]
Jak wykazały dwa nowe badania Uniwersytetu Stanowego Oregon: małe cząsteczki z opon hamowały wzrost i powodowały niekorzystne zmiany behawioralne organizmów występujących w ekosystemach słodkowodnych i przybrzeżnych ujść rzek.
Tygodniowy przegląd informacji
Guardian donosi, że pięć z największych światowych firm agrobiznesowych starało się osłabić projekt unijnego prawa zakazującego importu żywności związanego z wylesianiem, osiem dni po zobowiązaniu się do przyspieszenia wysiłków na rzecz ochrony lasów na Cop26.
Skonstruowanie żarówki i wprowadzenie jej do masowej produkcji miało miejsce w latach 70 XIX w. Pierwsze żarówki oświetliły ulicę Nowego Jorku w 1879 i po ponad 140 latach od tego wydarzenia nie wyobrażamy sobie już chyba rezygnacji z ulicznego oświetlenia. Być może z naszej ziemskiej perspektywy nie zdajemy sobie jednak sprawy z faktu, że nocne oświetlenie zewnętrzne jest widoczne na zdjęciach robionych z orbity ziemskiej. Zdjęcia te pozwalają zaobserwować globalną skalę zjawiska.
Europejskie lasy trafiają do pieców. Nowy raport pokazuje, że deklaracje przemysłu biomasowego o zrównoważonym pozyskaniu surowca to fikcja
Jak wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) ONZ, zmiany klimatyczne powodują większe skutki niż oczekiwano przy niższych temperaturach niż przewidywano, zaburzając systemy naturalne i wpływając na życie miliardów ludzi na całym świecie.
Ranking miast przybrzeżnych stworzono na podstawie szacunków wzrostu do 1,5 metra, choć autorzy projektu twierdzą, że inne prognozy sugerują, że do roku 2100, poziom mórz podniesie się nawet o 2,5 metra.
Tygodniowy przegląd informacji
Nowe badania pokazują, że gwałtownie rosnący koktajl syntetycznych chemikaliów zalewających środowisko przekroczył już bezpieczną granicę dla ludzkości.
Eksperci obawiają się, że przy znacznie mniejszej ilości zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji, które wchodzą na światowe rynki, w tym roku nadejdzie ponury okres rzadszej i droższej żywności.
W miesiącu styczniu br. rząd australijski zobowiązał się do wydania kolejnej, pozornie dużej kwoty, miliarda dolarów, na ochronę przyrody i naukę w ciągu następnych dziewięciu lat i rozprzestrzenienie się wzdłuż rafy o długości 2300 km.
Rzeki, jeziora i tereny podmokłe pokrywają krajobraz naszej niebieskiej planety, ale ponad 97 procent światowych zasobów słodkiej wody znajduje się pod ziemią. W rzeczywistości naukowcy szacują, że na Ziemi jest 100 razy więcej wód gruntowych niż słodkiej wody na jej powierzchni.
W zeszłorocznym Programie Środowiskowym Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do odtworzenia 1 miliarda hektarów zdegradowanych ekosystemów wskazując, iż jest to jeden z głównych sposobów na łagodzenie i adaptację do zmian klimatu, zahamowanie zaniku różnorodności biologicznej, a także zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego
Tygodniowy przegląd informacji
Szacuje się, że milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem i utratę różnorodności biologicznej ze względu na bezpośrednie lub pośrednie wyniki niezrównoważonej działalności człowieka. W ramach bieżących zasad jeden na sześć gatunkach będzie zagrożony wyginięciem ze względu na skutki zmian klimatu.
Według danych opublikowanych w styczniu przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA), stężenie metanu w atmosferze przekroczyło w zeszłym roku 1900 części na miliard, prawie trzykrotnie poziom sprzed epoki przemysłowej.
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zwłaszcza na terenach zielonych, to jeden z najszybszych sposobów na poprawę zdrowia i szczęścia. Wykazano, że obniża stres, ciśnienie krwi i tętno, jednocześnie zachęcając do aktywności fizycznej oraz poprawiając nastrój i zdrowie psychiczne. Niektóre badania sugerują nawet, że tereny zielone wiążą się z niższym ryzykiem rozwoju zaburzeń psychicznych – wszystkie ustalenia, które lekarze coraz częściej traktują poważnie i przekazują swoim pacjentom.
Zielony marketing nie jest już chwilową modą, ale początkiem procesu zmiany w myśleniu o produktach i ich reklamie. Liczba firm, które mogą stanowić wzór do naśladowania stale rośnie, choć niestety jeszcze wiele firm używa ekomanipulacji jedynie po to, aby lepiej prezentować się w oczach klientów.
Badania wykazały, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko chorób autoimmunologicznych.
Tygodniowy przegląd informacji
Świeża woda przepływa od oceanu do powietrza, chmur, rzek i z powrotem do oceanów. To ciągłe wahadłowiec może dać nam iluzję pewności. Z kranu zawsze będzie płynąć świeża woda.
Naukowcy wykazują, że zakłócenia w funkcjonowaniu trawników zwiększają prawdopodobieństwo inwazji szkodników i chwastów.
Tereny podmokłe, od torfowisk i rzek po bagna i namorzyny, są niezbędnymi siedliskami, które podtrzymują lokalne źródła utrzymania i pomagają łagodzić globalną zmianę klimatu.
The Washington Post donosi, że susze, ekstremalne opady deszczu i inne czynniki klimatyczne ograniczają podaż i podnoszą ceny wielu kluczowych składników ciasta, w tym miodu niezbędnego do produkcji okruchów krakersów graham, produktów mlecznych, takich jak słodzone mleko skondensowane, pszenica wiosenna i wanilia z Madagaskaru , który znajduje się na krawędzi głodu spowodowanego klimatem i ma o wiele więcej powodów do zmartwień niż niedobory ciast.
Forest Green Rovers będzie mogło wkrótce pochwalić się najbardziej ekologicznym stadionem piłkarskim na świecie. Studio Zaha Hadid Architects poinformowało właśnie, że dostało pozwolenie na budowę nowego obiektu dla drużyny
Tygodniowy przegląd informacji
Flamingi zwykle wybierają siedliska jak najdalej od ludzi. Ale nie ten. Nic, co zrobiliby pracownicy lotniska, nie mogło wystraszyć jasnoróżowego ptaka do opuszczenia swojego niezwykłego siedliska.
Według nowego badania większość lodowców na Ziemi topnieje szybciej niż kiedykolwiek z powodu spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych, co roku zrzucając około 328 miliardów ton stopionego lodu do oceanów na świecie.
Każdego dnia ryby na całym świecie zjadają mikroplastik – małe, ledwo widoczne kawałki plastiku, które powstają, gdy większe plastikowe przedmioty, takie jak butelki, torby jednorazowe, czy pojemniki na żywność, rozpadają się na mniejsze kawałki. Trwa to już od jakiegoś czasu, ale naukowcy nie byli do końca pewni, jak długo.
Dzięki wypielęgnowanym trawnikom i perfekcyjnie przyciętym krzewom krajobraz otaczający domy i budynki był do niedawna głównie uważany za dekoracyjny. Jednak właśnie pojawił się nowy sposób projektowania ogrodów, szczególnie doceniany przez milenialsów: foodscaping!
Grupa organizacji ekologicznych złożyła pozew we Francji przeciwko największej krajowej firmie energetycznej TotalEnergies (TTEF.PA), oskarżając ją o wprowadzanie konsumentów w błąd co do jej wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu.
Tygodniowy przegląd informacji
Choć możemy lubić gołębie, mogą one narobić bałaganu w budynkach i innych konstrukcjach, potencjalnie zagrażając zdrowiu. Gołębie potrafią zniszczyć pokrycie dachowe, zapchać rynny, a nawet komin. Lepiej więc skutecznie, a zarazem zgodnie z prawem się ich pozbyć.
W całych Stanach Zjednoczonych populacje ptaków zmniejszyły się o około 3 miliardy od roku 1970. W rzeczywistości w samym Nowym Jorku około 200 000 ptaków rocznie ginie na skutek kolizji z budynkami.
Małe ogrody miejskie nadal mogą mieć duże znaczenie dla pszczół i innych zapylaczy.
Wielkimi krokami zbliża się VI edycja Targów Dobroczynnych Fundacji Centaurus, która odbędzie się 5 marca 2022 r. w Starej Zajezdni w Krakowie.
Rząd Republiki Południowej Afryki wydał coroczne zezwolenia na polowanie i wywóz grubej zwierzyny, w tym 10 krytycznie zagrożonych czarnych nosorożców i podobną liczbę lampartów.
Świat ma rzadką okazję, aby oczyścić planetę dla przyszłych pokoleń, jednocząc się za ambitnym traktatem mającym na celu walkę z plastikowymi śmieciami, powiedziała AFP szefowa ochrony środowiska ONZ.
UCHWAŁA ZARZĄDU IRME W SPRAWIE WYRAŻENIA SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ I POTĘPIENIA AGRESJI ROSJI
Tygodniowy przegląd informacji
W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję na terytorium Ukrainy, istnieje potencjalne niebezpieczeństwo katastrofy humanitarnej i ekologicznej.
W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, Zarząd Instytutu Rozwoju Myśli Ekologicznej stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy.
W miarę narastania globalnych kryzysów środowiskowych zaproponowano liczne polityki mające na celu bardziej zrównoważoną przyszłość. Jednak takie zalecenia często były zlekceważone, odpadając z powodu braku poparcia społecznego.
Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Future Sustainable Food Systems na Uniwersytecie w Helsinkach wraz z VTT Technical Research Center w Finlandii pokazują, że albumina jaja kurzego produkowana przez grzyby może mieć potencjał, aby zmniejszyć część obciążenia środowiskowego związanego z proszkiem białka jaja kurzego.
Jeśli najwięksi na świecie truciciele dwutlenku węgla nie ograniczą emisji bardziej agresywnie, topnienie lodu na Antarktydzie może drastycznie przyspieszyć mniej więcej w połowie tego stulecia, powodując „szybki i niepowstrzymany” wzrost poziomu mórz na setki lat.
Sto miliardów ton dwutlenku węgla może zostać usunięte z powietrza do końca wieku poprzez dietę wegetariańską i ponowne zalesianie pól uprawnych.
Tygodniowy przegląd informacji
Wiele miast to miejsca pełne wyzwań dla dzikiej przyrody, pełne ludzi, hałasu i zanieczyszczeń. Wystarczą jednak niewielkie zmiany, aby skłonić wiele gatunków do życia w betonowej dżungli.
Uszkodzone ścięgna są bardzo trudne do naprawy. Naukowcy z Harvard’s Wyss Institute opracowali teraz dwustronny biomateriał, który może poprawić gojenie, z jedną stroną, która mocno przylega do ścięgien, a zewnętrzna powierzchnia o niskim współczynniku tarcia utrzymuje go w stosunku do innych tkanek.
Ponieważ światowi przywódcy zobowiązują się do podjęcia dalszych działań w sprawie zmian klimatycznych, jedno tak zwane rozwiązanie na miarę spalania drzew w celu uzyskania elektryczności, może zniweczyć dotychczasowe postępy w redukcji CO2.
Wychwytywanie dwutlenku węgla zmienia kupowane przez nas produkty.
Tygodniowy przegląd informacji
Jak głosi legenda, aksolotl jest azteckim bogiem ognia i błyskawic, Xolotl, który przebrał się za salamandrę, aby uniknąć złożenia w ofierze. Ale te meksykańskie płazy same w sobie są wystarczająco imponujące, ponieważ potrafią regenerować utracone kończyny i pozostawać „młodymi” przez całe życie.
W roku 2020 świat stracił ponad 12 milionów hektarów lasów tropikalnych, czyli obszar mniej więcej o połowę mniejszy od Wielkiej Brytanii. Lasy tropikalne zawierają wiele gatunków zwierząt i roślin na świecie i przechowują ponad połowę węgla lądowego. Co równie ważne, są domem dla ludzi, którzy polegają na nich w zakresie utrzymania, praktyk duchowych i kulturowych oraz dobrego samopoczucia.
Według zespołu naukowców kontakt z naturą w miastach znacząco zmniejsza poczucie samotności.
Jednym z zagadnień badanych współcześnie przez naukowców jest globalny kryzys klimatyczny. Jego konsekwencjami są m.in. coraz częściej obserwowane ekstremalne zjawiska pogodowe, nienotowane w historii wysokie lokalne temperatury, długie okresy suszy, pustynnienie oraz zmniejszenie liczby gatunków.
W Szwecji startup przeszkolił lokalne dzikie wrony, jak zbierać niedopałki papierosów, które zostały zaśmiecone w całym mieście. Jeśli się powiedzie, projekt z pewnością przyniesie korzyści dla lokalnej społeczności i środowiska — ale czy wiąże się z jakimikolwiek problemami etycznymi?
Tygodniowy przegląd informacji
Obecnie dobrze wiadomo, że nietoperze mogą tworzyć mentalny obraz swojego środowiska za pomocą echolokacji. Ale wciąż zastanawiamy się, co to oznacza, czyli w jaki sposób nietoperze odbierają echa swoich własnych wokalizacji i wykorzystują je do określania lokalizacji obiektów.
Klęski żywiołowe ponownie pojawiły się w roku 2018 na dużą skalę, powodując setki zgonów i miliardowe szkody majątkowe. Od roku 1980 Stany Zjednoczone doświadczyły 241 katastrof związanych z pogodą i klimatem, w których straty przekroczyły 1 miliard dolarów każda. Całkowita suma tych katastrof to oszałamiająca kwota 1,6 biliona dolarów.
Lodowiec Thwaites to jeden z największych i najwyżej położonych lodowców na Antarktydzie, który swoim rozmiarem może konkurować z amerykańskim stanem Floryda. Jego topnienie już teraz odpowiada za mniej więcej 4 proc. wzrostu poziomu mórz na całym Świecie, jednak to dopiero początek naszych problemów. A przynajmniej tak sądzą glacjolodzy, którzy na bieżąco monitorują sytuację na Antarktydzie.
W obliczu nasilających się powodzi i braku mieszkań Holandia odnotowuje rosnące zainteresowanie pływającymi domami.
Polska rozpoczęła budowę muru wzdłuż granicy z Białorusią, mającego na celu uniemożliwienie osobom ubiegającym się o azyl wjazdu do kraju, który przecina chroniony las i obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
Tygodniowy przegląd informacji
Spory ruch uliczny nie powstrzymuje dużych ssaków, takich jak łosie i niedźwiedzie, przed przekraczaniem autostrad, ani nie chroni niezliczonych mniejszych stworzeń przed zmiażdżeniem przez opony samochodowe.
Pszczoły nas karmią. Wiele z 20 000 gatunków zapyla 85 procent roślin spożywczych i owoców na całym świecie, od czosnku i grejpfrutów po kawę i jarmuż.
Za kryzys związany z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi obwinia się garstkę krajów azjatyckich, ale nowe badania pokazują, jak duży wkład mają Stany Zjednoczone
Nie jest tajemnicą, że plastik w szybkim tempie opanowuje naszą planetę. Teraz naukowcy z jednego z badań odkryli, że drobnoustroje w oceanach i glebie na całym świecie szybko ewoluują, aby trawić plastik.
Korzystając z danych klimatycznych z lat 1979-2019, naukowcy odkryli, że liczba fal upałów występujących jednocześnie na średnich i wysokich szerokościach geograficznych półkuli północnej była siedmiokrotnie większa w latach 2010-tych, niż w latach 80-tych.
Tygodniowy przegląd informacji
W żywych organizmach procesy sensoryczne i motoryczne są rozproszone, lokalnie łączone i zdolne do tworzenia dynamicznych asocjacji sensomotorycznych. Przedstawiamy prosty i wydajny organiczny obwód neuromorficzny do lokalnego łączenia i przetwarzania sensomotorycznego w robocie umieszczonym w labiryncie. Podczas gdy robot jest wystawiony na zewnętrzne bodźce środowiskowe, na adaptowalnym obwodzie neuromorficznym tworzą się w asocjacje wzrokowo-ruchowe. Dzięki […]
Pierwsze propozycje szeregu zmian mających na celu sprostanie nowym ekologicznym środkom w Londynie obejmują bioróżnorodny kompleks treningowy w All England Lawn Tennis Club w Wimbledonie, zielony drapacz chmur w londyńskim City i gęsto zalesiony mini las w Chelsea.
Od 10 stycznia, popularna sieć amerykańskich smażonych kurczaków KFC wprowadziła wegańskie kurczaki we wszystkich lokalizacjach w USA. Ogłoszenie pokrywa się z popularną miesięczną kampanią Veganuary. KFC obsługuje prawie 4000 lokalizacji w całych Stanach Zjednoczonych.
Jak wynika z badań, co piąta reklama wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł związanych z klimatem umieszczana jest przez firmy zainteresowane paliwami kopalnymi.
W historycznej operacji chirurdzy w USA po raz pierwszy przeszczepili żywemu człowiekowi genetycznie zmodyfikowane serce świni.
Tygodniowy przegląd informacji
Według analizy Greenpeace Indonesia i Treemap Dżakarta – indonezyjska posiadłość leśna jest usiana nielegalnymi plantacjami oleju palmowego.
Naukowcy ścigają się, aby powstrzymać chorobę polegającą na utracie tkanki koralowców kamiennych, która zabija niektóre z najstarszych i największych koralowców w regionie.
Ponieważ pandemia jeszcze się nie skończyła, teraz może nie być odpowiednim czasem na podróże rekreacyjne. Ale to nie znaczy, że planowanie podróży również zostało anulowane. Mamy dobre wieści dla globtroterów: według naukowców wybieganie w przyszłość na kolejną przygodę może korzystnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Nawet jeśli nie jesteś pewien, kiedy nastąpi ta przygoda.
To, że ludzkość znajduje się na kursie kolizyjnym z rzeczywistością klimatyczną, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego dobrobytu, jest wystarczająco jasne, ale istnieje pewna niepewność co do tego, co stanie się dokładnie od teraz do tego czasu.
Nowe badania pokazują, że ludzie odegrali znaczącą rolę w wyginięciu mamutów włochatych w Eurazji, które nastąpiło tysiące lat później niż wcześniej sądzono.
Tygodniowy przegląd informacji
Od Nowego Roku we Francji obowiązuje nowe prawo zakazujące pakowania większości owoców i warzyw w tworzywa sztuczne. Ogórki, cytryny i pomarańcze należą do 30 odmian, których zawijanie w folię jest zabronione.
Tereny zielone w miastach pomagają zrównoważyć zmiany klimatyczne i zapewniają dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne ich mieszkańców.
Produkcja żywności na całym świecie ucierpi, ponieważ globalne ocieplenie osiągnie 1,5 stopnia Celsjusza, co będzie miało poważny wpływ na zaopatrzenie w żywność w ciągu najbliższych dwóch dekad, ostrzegają naukowcy po największym dotychczas raporcie naukowym na temat kryzysu klimatycznego.
Niszczenie drzew, traw i innych roślin na największej sawannie świata jest głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Brazylii.
W połowie grudnia ubiegłego roku ukazał się raport przygotowany przez ekspertki i ekspertów Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Polityki Insight, CASE i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tygodniowy przegląd informacji
Nadchodzący Nowy Rok to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym co minęło i przede wszystkim nad tym, co nas czeka. Życzymy więc Wszystkim dużo optymizmu i wiary w pogodne, lepsze jutro.
Życie w świecie bez komarów może brzmieć ładnie, ale nie jest tak łatwe, jak wytępienie gatunków, które wyrządzają nam krzywdę, a nawet tych, które nas denerwują. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie żywe istoty odgrywają ważną rolę w ekosystemach, w których istnieją, a usunięcie jednej żywej istoty z siedliska może zakłócić działanie wszystkich innych gatunków w nim żyjących.
Nowa interaktywna mapa przedstawia przewidywany wpływ zmian klimatycznych i rozwoju przemysłu na powierzchnię Ziemi, dostarczając otrzeźwiającej prognozy tego, jak kruchy będzie nasz świat do roku 2050.
W ciągu ostatnich 30 lat redaktorzy OED zbadali i zarejestrowali wiele najbardziej znanych terminów związanych ze zmianą klimatu, takich jak globalne ocieplenie, mikroplastik i emisje, a także węgiel i związane z nim związki.
W ciągu 50 milionów lat ewolucji nietoperze opracowały genialne rozwiązania wyzwań życiowych, od wbudowanego systemu sonaru do wyszukiwania ofiar po zręczne skrzydła, które umożliwiają najszybszy lot poziomy dowolnego zwierzęcia na Ziemi.
Miejsca światowego dziedzictwa w USA, Australii i Rosji należą do tych, które wyemitowały więcej dwutlenku węgla, niż pochłonęły od r. 2001.
Tygodniowy przegląd informacji
Tradycja przygotowań do świąt Bożego Narodzenia sięga czasów słowiańskich. Choć wydaje się bardzo odległa, warto z niej czerpać pełnymi garściami, by już od początku grudnia celebrować wyjątkową, gwiazdkową atmosferę.
Pomimo niewielkiego spadku emisji obserwowanego w pierwszych dniach pandemii COVID-19, poziom dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej jest najwyższy w całej historii ludzkości. W rzeczywistości planeta nie widziała takiego poziomu dwutlenku węgla w swojej atmosferze od około 4 milionów lat.
Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych zjazdów, serdecznych życzeń i wspólnego biesiadowania. Nic więc dziwnego w tym, że nie chcemy być sami w tym okresie.
Amerykański przemysł tworzyw sztucznych, określany przez ekspertów mianem „nowego węgla”, uwalnia co najmniej 232 mln ton gazu rocznie Według nowego raportu, przemysł tworzyw sztucznych w Stanach Zjednoczonych jest na dobrej drodze, aby do końca dekady uwolnić więcej emisji gazów cieplarnianych, niż elektrownie węglowe. Raport opracowany przez projekt Beyond Plastics Bennington College wykazał, że amerykański przemysł […]
W radiu i telewizji coraz częstsze reklamy świąteczne. W głowie nerwowe rozmyślanie: czas pomyśleć o prezentach. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że mimo pandemii, jak co roku święta zbliżają się wielkimi krokami.
Tygodniowy przegląd informacji
Zmiany klimatyczne są ważnym motorem ewolucji i mają duży wpływ na kształtowanie się bioróżnorodności. Wraz ze zmianami klimatycznymi zmienią się zasięgi występowania wielu roślin. A to zmusza też wiele gatunków z nimi związanych – choćby owadów – do migracji wraz ze swoimi roślinami żywicielskimi.
Przemysł lotniczy jest niezbędny dla świata, w którym żyjemy dzisiaj, ale obciąża środowisko ze względu na emisje z paliw kopalnych na bazie ropy naftowej. Według nowego badania, możemy zmniejszyć te emisje nawet o 68 procent – poprzez przejście na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) pochodzące z roślin.
Szacuje się, że nieco ponad 100 lat temu w Bałtyku żyło ok 100 000 fok szarych. Na przestrzeni lat foki były uważane za szkodniki i intensywnie tępione.
Arktyczny lód morski stale się zmniejsza od początku zapisów satelitarnych w r. 1979, ale nowe badanie zawiera mrożącą (lub może ocieplającą) prognozę: pod koniec tego stulecia arktyczny lód morski może zniknąć latem, co może doprowadzić do wyginięcia niedźwiedzi polarnych i innych gatunków zależnych od lodu.
Naukowcy wykazali, że drewniane podłogi mogą zebrać wystarczającą ilość energii, aby włączyć żarówkę LED, co stanowi potencjalny przełom w zakresie energooszczędności w aranżacji wnętrz.
Tygodniowy przegląd informacji
Żywe materiały, które są wytwarzane z komórek biologicznych w nieożywionej matrycy, zyskały w ostatnich latach popularność, ponieważ naukowcy zdają sobie sprawę, że często najtrwalsze materiały to te, które naśladują naturę.
Naukowcy odkryli brakujące ogniwo w ewolucji zwierząt po znalezieniu najstarszej na świecie skamieniałości w szkockich górach.
Brytyjscy pracownicy biurowi spędzają niepokojąco ograniczoną ilość czasu na zewnątrz każdego dnia, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ambius, które wykazało, że prawie 40 procent spędza na zewnątrz maksymalnie 15 minut, nie licząc dojazdów do pracy, a dodatkowe 22 procent spędza maksymalnie 30 minut na zewnątrz.
Wiele dzikich zwierząt zamieszkujących naszą planetę, to zwierzęta nocne, w tym kojoty, szopy, czerwone lisy, skunksy, norki, myszy, nietoperze i niektóre sowy.
Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Geophysical Research Letters nowe badania ujawniają, że zmiany klimatyczne powodują, że Ziemia jest mniej refleksyjna.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Plankton występujący w jeziorach, oceanach, strumieniach i rzekach, to płuca planety Rada UE zatwierdziła reformę wspólnej polityki rolnej Choinka na święta – którą wybrać? Które choinki są bardziej ekologiczne – prawdziwe czy sztuczne Od nowego roku kary za niewłaściwe oznaczanie żywności „bio” i „eko” […]
Bobry są naturalnymi drwalami, ścinają konary drzew, gałęzie i pnie ostrymi zębami, a następnie wykorzystują swoje wyjątkowe umiejętności inżynieryjne do budowy tam i żeremi.
Karmienie świata nie jest łatwym zadaniem; w rzeczywistości powoduje ogromne szkody w środowisku z powodu masowego wykorzystania ziemi, wody, nawozów, pestycydów i paliwa.
Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie uznawane za jednego z największych zabójców na świecie, jednak względny udział różnych rodzajów emisji był do tej pory trudny do obliczenia.
Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pt: „Obliczanie kosztów zanieczyszczeń przemysłowych” szacuje szkody spowodowane przez sektor przemysłowy w Europie na podstawie danych dotyczących emisji z Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (E-PRTR).
Naukowcy szacują, że co najmniej 50 procent produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanów, z czego zdecydowana większość pochodzi z fitoplanktonu.
Tygodniowy przegląd informacji
Dzięcioł grubodzioby, majestatyczny czarno-biały ptak, który niegdyś gnieździł się w dojrzałych lasach na południowym wschodzie Ameryki i na Kubie, był ostatnio bezdyskusyjnie widziany w Stanach Zjednoczonych w Luizjanie w roku 1944, został uznany przez większość ornitologów za wymarły.
Zmiana klimatu zaostrza problemy, takie jak utrata siedlisk i wahania temperatur, które już zepchnęły wiele gatunków zwierząt na skraj przepaści. Ale czy naukowcy mogą przewidzieć, które zwierzęta będą w stanie się przystosować i przetrwać?
Według nowych badań, w połowie lat 30 XXI wieku Księżyc wejdzie w cykl wzmacniający pływy, który w połączeniu z globalnym wzrostem poziomu morza z powodu zmiany klimatu może spowodować kłopotliwe, wyższe niż zwykle przypływy.
Kryzys klimatyczny przynosi głęboką niesprawiedliwość międzypokoleniową, ale szybkie cięcia emisji mogą ograniczyć szkody
Na niezamieszkanej portugalskiej wyspie Bugio, u zachodnich wybrzeży Afryki Północnej, gnieździ się jeden z najrzadszych ptaków morskich Europy, Desertas Petrel. Tutaj, w jedynej znanej kolonii lęgowej na świecie, mniej niż 200 par gniazduje na płaskowyżu na szczycie nierównych klifów.
Tygodniowy przegląd informacji
Wynalazcy twierdzą, że farba użyta do powlekania budynków może pomóc w walce z globalnym ociepleniem, zmniejszając naszą zależność od elektrycznie zasilanej klimatyzacji, która to nawyk pogłębia kryzys klimatyczny.
W dolinie San Bernardino w promieniu sześciu mil kwadratowych żyje 497 gatunków pszczół — największa koncentracja gatunków pszczół na świecie, co jest rekordem świata.
Inicjatywa Affric Highlands mająca na celu przywrócenie natury będzie obejmować sadzenie drzew, przywracanie torfowisk i łączenie siedlisk dzikiej przyrody.
„Wielka 5” to stary termin łowiecki, odnoszący się do pięciu najbardziej cenionych – i niebezpiecznych – zwierząt w Afryce, zastrzelonych i zabitych przez myśliwych z epoki kolonialnej.
Niektórzy ogrodnicy z pasją pielęgnują swoje trawniki, tworząc idealną zieleń z krótko skoszonej trawy – często z precyzyjnym wzorem pasków – która jest całkowicie nieskażona żadnym innym rodzajem kwiatów lub roślin.
Tygodniowy przegląd informacji
Naukowcy z Natural England opracowali obraz wpływu, jaki różne brytyjskie siedliska mogą mieć na usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery i pomaganie nam osiągnąć zero netto do roku 2050, przy jednoczesnym zapewnieniu zarówno bioróżnorodności, jak i ochrony.
Za zasłoną pandemii Covid-19 w zeszłym roku zginęło 227 osób, chroniąc lasy, wodę i inne zasoby naturalne pod rosnącym stresem spowodowanym zmianami klimatu, co czyni rok 2020 najbardziej śmiercionośnym rokiem w historii dla obrońców środowiska według najnowszego raportu.
Według badań ogrody z natury mogą zyskać na popularności, ale nawet niewielkie ograniczenie koszenia trawników może wzmocnić dziką przyrodę, zwiększyć liczbę zapylaczy i zaoszczędzić pieniądze.
Na świecie żyje około 3500 gatunków komarów. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska około 200 z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. Komary żyją prawie na całym świecie, ale większość gatunków preferuje ciepłe, wilgotne miejsca. Wszystkie lubią wodę, ponieważ jest istotną częścią ich cyklu życia.
Nowe badania z Harvard T.H. Chan School of Public Health znalazła korelację między jakością powietrza w środowiskach biurowych a funkcjami poznawczymi pracowników. Międzynarodowe badanie wykazało, że niskie wskaźniki wentylacji i zwiększone poziomy cząstek stałych były powiązane ze zmniejszoną wydajnością w testach poznawczych.
Tygodniowy przegląd informacji
Balony stały się symbolem świętowania, powszechnym widokiem na przyjęciach urodzinowych, ceremoniach ukończenia szkoły, ślubach i baby shower i prawie każdego innego rodzaju święta, jakie można sobie wyobrazić.
Nowe badania pokazują, że ludzie stosujący dietę wegańską mogą być bardziej pozytywni i produktywni niż ich odpowiednicy jedzący mięso.
Nabywcy i najemcy stali się w ostatnich latach znacznie bardziej świadomi ekologicznie, a deweloperzy i inwestorzy muszą sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone domy i nieruchomości z dużą ilością terenów zielonych w pobliżu.
Dla starożytnych Azteków i Majów najlepszy przyjaciel człowieka był także bezwłosym, brzydko słodkim uzdrowicielem, okazjonalnym źródłem pożywienia i, co najważniejsze, przewodnikiem po Zaświatach.
Czy można mówić o śmierci jako o naturalnym zjawisku zachodzącym w całości wszechświata? Jako o specyficznym procesie biologicznym, który zachodzi w strukturach organicznych? Na pewno można, skoro o tym słyszeliśmy. Ale wtedy śmierć traci swój negatywny charakter i jawi się nam jako proces bezosobowy, któremu podporządkowane jest wszystko, co istnieje w świecie, zwłaszcza istoty ożywione.
Tygodniowy przegląd informacji
Ogromny, bezprecedensowy zamęt spowodowany kryzysem klimatycznym jest często omawiany obok tego, co może wydawać się zaskakująco niewielkimi wzrostami temperatury: o 1,5 C lub 2 C cieplej, niż w epoce tuż przed zastąpieniem konia i wozu samochodem.
Eksperci twierdzą, że zagrożonych jest 17 500 gatunków drzew – dwa razy więcej niż łącznie zagrożonych ssaków, ptaków, płazów i gadów.
Rządy na całym świecie przeznaczyły 20% więcej na finansowanie pomocy zagranicznej na projekty związane z paliwami kopalnymi w r. 2019 i 2020, niż na programy mające na celu ograniczenie powodowanego przez nie zanieczyszczenia powietrza.
Globalny popyt i produkcja produktów zwierzęcych gwałtownie rosną ze względu na wzrost liczby ludności, rosnące dochody oraz zmiany stylu życia i diety. Jednocześnie systemy hodowli zwierząt mają znaczący wpływ na środowisko, w tym powietrze, ziemię, glebę, wodę i bioróżnorodność.
Ponieważ sześć krajów odpowiada za ponad 80% planowanych nowych projektów węglowych na całym świecie, zdobycie zobowiązań do anulowania tych projektów może pomóc listopadowemu szczytowi klimatycznemu ONZ COP26 „przenieść energię węglową do historii”, twierdzą naukowcy.
Tygodniowy przegląd informacji
Jesień, to sezon pająków, i to nie tylko dlatego, że Halloween jest tuż za rogiem. To pora roku, kiedy zaczynamy widzieć więcej pająków, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Przez dziesięciolecia cieplejsze wody przesączające się do Oceanu Arktycznego coraz bardziej zagrażały arktycznemu lodowi morskiemu, a naukowcy przewidują, że worek lodowy może całkowicie zniknąć od połowy następnej dekady.
Według National Audubon Society wiele rodzajów ptaków gromadzi się w stadach, ale nie tak wiele lata w stadach lub formacjach. Na przykład gęsi, pelikany i inne gatunki ptactwa wodnego często latają w liniach lub formacjach V. Kanadyjskie gęsi są prawdopodobnie najbardziej znane z latania w formacji.
Nowe badania pokazują, że zmiany klimatyczne nadal ogrzewają planetę, a pokrywy lodowe i prądy oceaniczne mogą się nawzajem zdestabilizować, prowadząc do klimatycznego efektu domina, który dotyka 40% światowej populacji.
Firma Google ogłosiła niedawno, że demonetyzuje treści, które zawierają mylące lub fałszywe twierdzenia dotyczące zmian klimatycznych. W rezultacie treści, które podważają lub zaprzeczają konsensusowi naukowemu w sprawie antropogenicznej zmiany klimatu, nie będą miały obok siebie reklam Google.
Tygodniowy przegląd informacji
Amazońskie lasy deszczowe są na dobrej drodze, aby w nadchodzącym stuleciu spadło o wiele mniej deszczu.
Jeśli uważamy, że wyprowadzanie psa na spacer jest obowiązkiem, czas zmienić sposób myślenia. Zamiast tego potraktujmy to jako działanie korzystne dla wszystkich, sposób na utrzymanie zdrowia i aktywności zarówno naszej, jak i naszego psa.
Publikujemy poniżej treść opinii na temat stawiania uli w miastach i ich wpływu na ochronę pszczół. Została ona przygotowana przez grupę naukowców, których zainteresowania badawcze obejmują pszczołę miodną, dzikie pszczoły oraz ekologię zapylaczy. 1 października 2021 Opinia w sprawie zakładania pasiek miejskich jako formy ochrony pszczół W ostatnich latach obserwujemy rosnącą świadomość konieczności ochrony pszczół […]
Prezydent Biden podpisał proklamacje o przywróceniu ochrony trzech narodowych pomników — północno-wschodnich kanionów i gór podwodnych u wybrzeży Nowej Anglii, a także Bears Ears i Grand Staircase-Escalante w stanie Utah.
Trzech naukowców, którzy zaczęli przedzierać się przez chaos globalnego klimatu, kładąc podwaliny pod prognozy dotyczące przyszłości planety, otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki 2021.
Tygodniowy przegląd informacji
Słońce jest zniechęcającym źródłem elektromagnetycznego nieładu – chaotyczna, losowa energia emitowana przez masywną kulę gazu dociera na Ziemię w szerokim spektrum częstotliwości radiowych.
Dla kojotów wycie jest jedną z najbardziej podstawowych form komunikacji, ale może mieć kilka celów.
Od dziesięcioleci rośnie liczba osób, które przekroczyły wiek 100 lat, do prawie pół miliona osób na całym świecie.
Dnia 6 października przypada Dzień Borsuka. Dzień Borsuka ma za zadanie zmienić to w jaki sposób ludzie postrzegają borsuki. Zwierzęta te często padają ofiarą myśliwych, a ich populacja coraz bardziej się zmniejsza, choć wbrew powszechnej opinii wcale nie są szkodnikami. Borsuk (Meles meles) to największy przedstawiciel rodziny łasicowatych zamieszkujący Europę. Może ważyć nawet 25 kg, […]
Chociaż posiadanie dużej ilości zieleni w pomieszczeniach może nie usuwać znacząco zanieczyszczeń z powietrza w domu (chociaż rośliny wyglądają ładnie), to już zielona infrastruktura ma na to duży wpływ.
W Kolumbii Brytyjskiej łosoś jest wszechobecny w menu restauracji, a także w sklepach z pamiątkami. Szefowie kuchni i ekolodzy twierdzą, że aby uratować zagrożone gatunki ryb w regionie, ludzie muszą przerwać konsumpcję łososia. „Około połowa populacji łososia pacyficznego znajduje się w stanie spadku”, mówi Michael Meneer z Pacific Salmon Foundation (PSF), organizacji non-profit zajmującej się […]
Tygodniowy przegląd informacji
Działalność człowieka zmienia klimat w bezprecedensowy, a czasem nieodwracalny sposób, mówi główny raport naukowy ONZ.
Mówi się, że gdy dziecko rośnie i rozwija się, neurony w jego mózgu rozgałęziają się jak drzewa. Przebywanie w pobliżu tego rodzaju liści może w rzeczywistości pomóc w tym procesie.
Grupa inwestorów warta ponad 10,6 biliona dolarów w zarządzanych aktywach wydała oświadczenie przed COP15, Konwencji o różnorodności biologicznej w przyszłym miesiącu, wzywając do wzmożonych globalnych działań w celu zakończenia wylesiania i zapewnienia zrównoważonego użytkowania gruntów.
Okazuje się, że zwyczajne kundle mają niezwykłą zdolność: są częścią stada psów badawczych, które potrafią wyczuć charakterystyczny zapach SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19.
Przed nami ogromne wyzwanie – trzeba zbudować tysiące nowych domów, ale musimy przywrócić naturalny świat. Wzywamy rząd i władze lokalne do budowania pięknych, przyjaznych naturze społeczności we właściwych miejscach.
Tygodniowy przegląd informacji
Zgodnie z pierwszym badaniem mającym na celu poszukiwanie dowodów epidemii wśród dzikich jeleni, wydaje się, że jeleń wirginijski, gatunek występujący w każdym stanie USA z wyjątkiem Alaski, zaraża się koronawirusem na wolności.
Badania przeprowadzone w University of East Anglia wykazały, że dostęp do terenów zielonych może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnej śmierci, przedwczesnego porodu, stresu i wysokiego ciśnienia krwi.
Badania wykazały, że zanieczyszczenie mikroplastikiem powoduje znaczne szkody w populacjach żyjących w glebie roztoczy, larw i innych maleńkich stworzeń, które utrzymują żyzność ziemi.
Według nowych badań dym z pożarów buszu w Australii w latach 2019-20 spowodował rozkwit fitoplanktonu w Oceanie Południowym większy niż cały kontynent australijski.
Zwiększenie liczby obszarów naturalnych ekosystemów leśnych objętych ochroną będzie wyzwaniem logistycznym, ale może ułatwić zarządzanie nimi i zwiększyć skuteczność ochrony, ocenili biolodzy środowiskowi i ewolucyjni PAN w swoim stanowisku dot. ochrony starodrzewów.
Tygodniowy przegląd informacji
Pszczoły miodne i trzmiele żądlą z tego samego powodu, dla którego oposy udają martwe, a skunksy spryskują ostrym sprayem: to mechanizm obronny, donosi program University of Illinois BeeSpotter.
Nawet w miarę wzrostu świadomości na temat zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi robi się bardzo niewiele, aby rozwiązać problem zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem. Niektórzy eksperci przewidują, że w tym tempie do r. 2050 oceany na świecie będą zawierać więcej plastiku niż ryb.
Różnice w konsumpcji ze względu na płeć prowadzą do tego, że mężczyźni średnio powodują znacznie większe emisje gazów cieplarnianych niż kobiety o tym samym budżecie.
Ponieważ ekstremalne warunki pogodowe powodują awarie zasilania w Kalifornii i Teksasie, coraz wyraźniej widać, że istniejąca infrastruktura energetyczna nie jest przystosowana do tych nowych warunków. Wcześniejsze badania wykazały, że elektrownie jądrowe nie są wyjątkiem, a rosnące temperatury stwarzają dla nich problemy z chłodzeniem.
Motyl niebieski Xerces (Glaucopsyche xerces) jest pierwszym gatunkiem owadów w USA, który naukowcy uznali za wymarły z powodu ludzi, donoszą naukowcy z 21 lipca w Biology Letters.
Tygodniowy przegląd informacji
Zwierzęta mogą ulec poparzeniom słonecznym, ale większość zwierząt ma zabezpieczenia, które mogą im zapobiec. Według Cornell Center for Materials Research, podobnie jak nosimy ubrania, kapelusze i kremy przeciwsłoneczne, aby chronić przed poparzeniem słonecznym i uszkodzeniem skóry, wiele zwierząt ma futro, wełnę, sierść, łuski i pióra, które chronią je przed słońcem.
Antarktyda może wydawać się statycznym środowiskiem: nieruchomy, biały krajobraz zastygły w bezruchu.
Ale pod lodem dzieje się znacznie więcej, niż nam się wydaje – nawet jeśli musisz przebyć całą drogę w kosmos, aby mieć pewność.
Jak wykazała nowa analiza, setki produktów kosmetycznych sprzedawanych w Wielkiej Brytanii i Europie zawierają składniki, które zostały przetestowane na zwierzętach, pomimo zakazów, które zakazywały takich testów wiele lat temu.
Zespół naukowców z University of Illinois Urbana-Champaign opracował bioproces wykorzystujący zmodyfikowane drożdże, które całkowicie i wydajnie przekształcają materię roślinną składającą się z octanu i ksylozy w wysokowartościowe bioprodukty.
Nowe badanie wykazało, że przekształcenie gruntów rolnych w lasy zwiększyłoby letnie deszcze średnio o 7,6%.
Tygodniowy przegląd informacji
Nowe badanie mówi, że „ostatnie schronienie” niedźwiedzi polarnych i morsów na Oceanie Arktycznym może być bardziej podatne na kryzys klimatyczny, niż kiedyś sąd
Popularność diet roślinnych stale rośnie na całym świecie, ale poziom emisji dwutlenku węgla prawdopodobnie nie jest najważniejszy, kiedy robisz cotygodniowe zakupy w supermarkecie.
Według badań prehistoryczne słonie zostały zmuszone do wyginięcia przez ekstremalne globalne zmiany środowiskowe, a nie na nadmierne polowania przez wczesnych ludzi.
Nasza planeta jest domem dla inspirujących widoków, scen na tyle pięknych, że zapierają dech w piersiach. Ale w prawie każdym zakątku globu dotkniętego działalnością człowieka śmieci często szpecą te krajobrazy, rujnując skądinąd spektakularny widok.
Glony, które powodują szkodliwe zakwity glonów, sinice, zwane również sinicami, występują normalnie i naturalnie w wielu środowiskach wodnych. Jednak pewne warunki pogodowe mogą umożliwić szybki wzrost i reprodukcję bakterii, a ten nagły wzrost nazywa się zakwitem glonów.
Tygodniowy przegląd informacji
Zdjęcie Wonderly „Caught by Cats” niedawno zajęło pierwsze miejsce w kategorii Human/Nature w konkursie BigPicture Natural World Photography Competition w roku 2020. Jego zdjęcie podkreśla ponury obraz: zdjęcie musiałoby zostać pomnożone 10 milionów razy, aby zbliżyć się do ukazania miliardów zwierząt zabijanych przez koty każdego roku.
Klimatolodzy są coraz bardziej zaniepokojeni, że globalne ogrzewanie wywoła punkty krytyczne w naturalnych systemach Ziemi, które doprowadzą do powszechnej i prawdopodobnie nieodwracalnej katastrofy, o ile nie zostaną podjęte pilne działania.
Kiedy uderzają fale upałów, ludzie zaczynają szukać czegoś, co może obniżyć temperaturę. Jedno rozwiązanie jest tuż pod naszymi stopami: chodnik.
Ogólnokrajowy program kwitnie po tym, jak został utworzony w celu odwrócenia 75% spadku populacji owadów.
Według raportu UNICEF prawie połowa 2,2 miliarda dzieci na świecie jest już zagrożona „wyjątkowo wysokim ryzykiem” skutków kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia. Szef agencji ONZ nazwał sytuację „niewyobrażalnie tragiczną”.
Tygodniowy przegląd informacji
Ludzie i planeta są tak zdrowi, jak ekosystemy, od których wszyscy jesteśmy zależni. Przywrócenie do życia zdegradowanych ekosystemów – na przykład poprzez sadzenie drzew, oczyszczanie brzegów rzek lub po prostu zapewnienie przestrzeni do odbudowy – zwiększa ich korzyści dla społeczeństwa i bioróżnorodności
Ukradkowy, autonomiczny robot podwodny, który może śledzić nieuchwytne podwodne stworzenia bez przeszkadzania im, może pomóc nam lepiej zrozumieć największą codzienną migrację życia na Ziemi.
Klęski żywiołowe ponownie pojawiły się w 2018 roku, powodując setki ofiar śmiertelnych i miliardy zniszczeń mienia. Od roku 1980 Stany Zjednoczone doświadczyły 241 katastrof pogodowych i klimatycznych, w których szkody przekraczały 1 miliard dolarów każda.
Lodowiec Antarktyki większy, niż Wielka Brytania jest zagrożony pęknięciem po odkryciu przez naukowców większej ilości ciepłej wody przepływającej pod nim, niż wcześniej sądzono.
Niestety trawy morskie znikają na całym świecie z powodu zanieczyszczenia, pogłębiania, rozwoju, podnoszenia się poziomu morza i innych skutków spowodowanych przez człowieka. Około 30 procent światowej trawy morskiej zniknęło od lat 70 XIX wieku. Na całym świecie co godzinę tracimy teraz trawę morską na dwa boiska piłkarskie.
Tygodniowy przegląd informacji
Okazuje się, że osadzenie enzymów w materiale powoduje jego szybki rozkład bez tworzenia mikrodrobin plastiku. Szczypta enzymów zjadających polimery może sprawić, że biodegradowalne plastikowe opakowania i widelce staną się naprawdę kompostowalne. Przy umiarkowanym cieple, splecione enzymami błony plastiku rozpadały się w standardowym kompoście lub zwykłej wodzie z kranu w ciągu dni lub tygodni, Ting Xu […]
Spowolnienie globalnego ocieplenia i powstrzymanie utraty bioróżnorodności od lat postrzegane są jako niezależne wyzwania. Jednak nowy przełomowy raport stwierdza, że zmiany klimatyczne i szybki zanik naturalnych ekosystemów są ze sobą powiązanymi kryzysami, które należy rozwiązywać wspólnie, jeśli międzynarodowe wysiłki mające na celu rozwiązanie któregokolwiek z nich mają się powieść.
Lasy i gleba na Ziemi pochłaniają około 30% atmosferycznej emisji dwutlenku węgla, częściowo poprzez produktywność lasów i rekultywację. Lasy odgrywają istotną rolę w stabilizacji klimatu; regulują ekosystemy, chronią bioróżnorodność i pochłaniają 2,6 miliarda ton dwutlenku węgla – jedną trzecią CO2 uwalnianego ze spalania paliw kopalnych – każdego roku.
Nowe badanie opublikowane w Diversity and Distributions Sunday ostrzegało, że małpy człekokształtne w Afryce mogą stracić ponad 90 procent swojego siedliska w ciągu najbliższych 30 lat z powodu połączonych presji wzrostu populacji ludzkiej, wydobycia zasobów i kryzysu klimatycznego.
Zwolennicy dzikiej przyrody poprosili Służbę Leśną Stanów Zjednoczonych o podwojenie ochrony wilków w Idaho i Montanie po niedawnych naciskach na radykalne wycięcie populacji wilków. Petycja, złożona sekretarzowi rolnictwa Tomowi Vilsackowi, pojawia się wkrótce po tym, jak dwa z najbardziej bogatych w wilki stany w kraju uchwaliły szereg przepisów ułatwiających myśliwym i traperom zabijanie czworonożnych drapieżników.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Ceny recyklatów szybują w górę. Recyklerom brakuje surowca, bo ten ląduje na wysypiskach śmieci NFOŚiGW uruchamia nabór wniosków w kolejnych obszarach programu “Nowa Energia”. Kwota dofinansowania sięga 700 mln zł Woda z roztapiających się lodowców rosyjskiej część Arktyki zatopiłaby Holandię Ponad pół tony śmieci zebrali wolontariusze w Tatrach Nielegalne […]
Strategia leśna UE (EUFS) powinna pozostać głównym narzędziem polityki włączającym europejskie lasy i leśnictwo do innych obszarów polityki. Niniejszy dokument rzuca światło na poglądy właścicieli i zarządców lasów, zwracając uwagę na rzeczywistość panującą w terenie i inne kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, by strategia leśna stała się prawdziwym punktem odniesienia dla europejskich lasów i leśnictwa.
Międzynarodowa grupa ekspertów naukowych, wspólnie kierowana przez oceanografa CNRS Jean-Pierre’a Gattuso, określiła wymagania dotyczące przetrwania raf koralowych w artykule opublikowanym w Biological Conservation.
Miliony ludzi na całym świecie widziały nagranie samotnego dzikiego orangutana w apokaliptycznym krajobrazie zniszczonego lasu, desperacko próbującego odeprzeć buldożer; stał się symbolem katastrofalnej dewastacji lasów deszczowych i dzikiej przyrody przez przemysł produkujący olej palmowy.
Niewidzialna siła natury, elektryczność jest wszędzie wokół nas. Od węgorza elektrycznego po kolczatkę, wiele zwierząt polega na prądach elektrycznych, aby komunikować się, znajdować zdobycz i bronić się.
Finansowanie ponad 500 milionów drobnych gospodarstw rolnych na świecie, aby pomóc im sadzić, zbierać i sprzedawać plony, może być jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie Zero Głodu (Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2) do roku 2030.
Tygodniowy przegląd informacji
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała zaktualizowaną ocenę globalnych trendów klimatycznych na świecie i jest to szok dla tych, którzy uważają, że zmiany klimatu wywołane przez człowieka są problemem na odległą przyszłość.
Trwająca od 23 lat ścisła ochrona pozwoliła odbudować populację wilka w całym kraju. Polacy są podzieleni: jednych cieszy przywrócenie ekologicznej roli drapieżników, inni mówią o zagrożeniach.
Ponad 19 milionów lat temu na otwartych oceanach świata roiło się od rekinów, mniej więcej dziesięć razy więcej niż obecnie. Nagle te duże morskie drapieżniki prawie wszystkie zniknęły.
Raport WWF stwierdza, że maskonury, pingwiny i wiele innych gatunków stanie w obliczu problemów, takich jak utrata siedlisk i brak bezpieczeństwa żywności.
Według nowego raportu ONZ świat musi czterokrotnie zwiększyć swoje roczne inwestycje w przyrodę, jeśli kryzys związany z klimatem, różnorodnością biologiczną i degradacją gleby ma zostać rozwiązany do połowy stulecia.
Tygodniowy przegląd informacji
Obserwacje naszych lasów, w których coraz częściej widać wielkopowierzchniowe zręby ze zniszczoną pokrywą roślinną i glebową, pryzmy zgromadzonego drewna i wreszcie monotonny krajobraz lasów monokulturowych pojawiający się w miejscu starodrzewów każą myśleć, że osiągnięcia współczesnych nauk leśnych i biologicznych z zakresu dynamiki ekosystemów nie przebiły się do praktyki leśnej bądź też nie znalazły w niej należytego uznania.
Urzędnicy rządowi w wyspiarskim kraju Malediwów oficjalnie ogłosili plany zbudowania pierwszego tego rodzaju w pełni pływającego miasta na wyspie.
Zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za średnio 37 procent zgonów związanych z upałami na całym świecie w ciągu ostatnich trzech dekad, według naukowców, którzy twierdzą, że ich odkrycie jest przypomnieniem, że globalne ocieplenie już ma poważne skutki
Miliardy ptaków podróżują na północ wiosną i na południe jesienią, setki gatunków utrzymują cykl ruchu i robią to głównie w nocy. Podczas gdy niektóre duże ptaki, takie jak jastrzębie, żurawie i ptactwo wodne, podróżują w ciągu dnia, większość migrantów – w tym zdecydowana większość ptaków śpiewających przebywa na skrzydłach w ciemności.
Naukowcy zaproponowali 10 złotych zasad sadzenia drzew, które, jak twierdzą, muszą być najwyższym priorytetem dla wszystkich narodów w tej dekadzie. Sadzenie drzew to genialne rozwiązanie w walce ze zmianami klimatycznymi i ochroną bioróżnorodności, ale niewłaściwe drzewo w niewłaściwym miejscu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, twierdzą eksperci z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew.
Tygodniowy przegląd informacji
Badania pokazują, że stosowanie etanolu z kukurydzy zmniejsza ślad węglowy i redukuje emisje gazów cieplarnianych. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Argonne National Laboratory Departamentu Energii USA (DOE) ujawnia, że stosowanie etanolu z kukurydzy zmniejsza ślad węglowy i emisję gazów cieplarnianych.
W roku 2024 na Lazurowym Wybrzeżu (Francja) zostanie zbudowana największa szklarnia na świecie, aby zapewnić wciągające wrażenia, odkrywanie niezwykłej fauny i flory oraz zrozumienie ich delikatnego ekosystemu.
Eksperci ostrzegają, że ponad miliard zwierząt morskich na kanadyjskim wybrzeżu Pacyfiku prawdopodobnie zginęło w wyniku rekordowej fali upałów, podkreślając podatność ekosystemów nieprzyzwyczajonych do ekstremalnych temperatur.
Świat zużywa olbrzymie ilości piasku do wszelkiego rodzaju rzeczy, które wraz z materiałami pokrewnymi, takimi jak żwir i pokruszona skała, stanowią 85% całego wydobycia minerałów na Ziemi.
Obszary uprawy żywności doświadczą drastycznych zmian w opadach deszczu i temperaturach, jeśli globalne ocieplenie będzie się utrzymywać w obecnym tempie.
Tygodniowy przegląd informacji
Ewolucja jest niezwykle ważna dla długoterminowego przetrwania każdego gatunku. Warunki w każdym środowisku nieustannie się zmieniają, a przystosowanie się do nich lub wymarcie zależy od roślin i zwierząt w tych środowiskach.
Wiele osób postrzega pszczoły jako uciążliwość, coś, czego należy trzymać na dystans i unikać za wszelką cenę na świeżym powietrzu. Zrozumienie roli, jaką pszczoły odgrywają w naszym zaopatrzeniu w żywność, może jednak zmienić nasze podrażnienie wywołane tymi owadami w coś bardziej pozytywnego.
Tradycyjnie najwięcej tworzyw sztucznych wykorzystuje się w opakowaniach i zwykle używa się ich tylko raz przed wyrzuceniem. Zaledwie 20 firm jest źródłem ponad połowy wszystkich jednorazowych plastikowych przedmiotów wyrzucanych na całym świecie.
Ziemia jest domem dla około 50 miliardów dzikich ptaków według nowych globalnych szacunków, ale większość gatunków jest bardzo rzadkich i to tylko garstka z miliardów.
Od totalnej wojny nuklearnej po gigantyczne uderzenie asteroidy, nietrudno wyobrazić sobie, w jaki sposób ludzkie życie na Ziemi mogłoby nagle się skończyć.
Tygodniowy przegląd informacji
Nowe badanie ujawniło, że ogromne emisje gazów cieplarnianych przez ludzkość powodują kurczenie się stratosfery. Naukowcy odkryli, że grubość warstwy atmosfery zmniejszyła się o 400 metrów od lat 80 XX wieku i zmniejszy się o około kolejny kilometr do roku 2080.
Po strasznych sezonach pożarów w zachodnich Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilku lat, ponownie pojawiło się zainteresowanie zalecanym spalaniem o niskiej intensywności jako sposobem ochrony zachodnich lasów przed katastrofalnymi pożarami.
W ostatnim dziesięcioleciu brazylijskie lasy amazońskie uwolniły do atmosfery więcej węgla niż pochłonęły, głównie dzięki działalności człowieka, która oczyściła lub zdegradowała baldachim.
Zagrożone słoneczniki, zagubione ziemniaki i rzadkie drzewa orzechowe: system żywienia zależy od dzikich roślin. Łatwo zapominamy, jak bardzo rolnictwo zależy od dzikiej przyrody.
Międzynarodowy Dzień Tropików obchodzony jest 29 czerwca. Ustanowiony w roku 2016 przez ONZ.
Gdyby ludzie mogli dokonać kilku miliardów transakcji więcej szybkim spacerem zamiast jechać samochodem, nie tylko zaoszczędziliby pieniądze, ale PKB rósłby szybciej i nakładałby mniej kosztów. (jak emisje dwutlenku węgla i hałas) dla społeczeństwa.
Tygodniowy przegląd informacji
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa co najmniej 2 miliardy ludzi, szczególnie w krajach azjatyckich, takich jak Tajlandia i Wietnam, już regularnie konsumuje owady, które są postrzegane jako sposób na wyżywienie rosnącej populacji świata.
Gunggamarandu maunala to prehistoryczny krokodyl, który zyskał miano największego z dotychczas odkrytych na terenie Australii. Należący do rodzaju Tomistoma gatunek jest pierwszym znalezionym w tym kraju.
Ziemia w końcu zyskała popularność dzięki swojemu piątemu oceanowi, dzięki decyzji National Geographic Society o dodaniu Oceanu Południowego wokół Antarktydy do czterech, które już rozpoznaje: Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Arktyki.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Lasów Deszczowych. I choć wydają się nam odległe to również my korzystamy z obfitości lasów deszczowych i mamy znaczący wpływ na ich kondycję.
Technologia klonowania jest obecnie wykorzystywana w amerykańskim programie ochrony przyrody, ale prawdopodobnie nigdy nie będzie opcją dla ochrony ptaków.
Miniony rok zwrócił uwagę na kryzys klimatyczny i niesprawiedliwość rasową. Troska o stan środowiska nigdy nie była większa. Dzięki wielu organizacjom społecznym i powiązanym ruchom na rzecz sprawiedliwości głosy, które zbyt długo były odsuwane na bok, w końcu przebijają się.
Tygodniowy przegląd informacji
Poziom szkodliwego dwutlenku węgla będącego gazem cieplarnianym osiągnął niepokojący nowy kamień milowy na najstarszej na świecie stacji pomiarowej na Hawajach.
Polska Fundacja im Roberta Schumana ogłosiła Raport Zielone miasta, polskie miasta na rzecz klimatu, środowiska i zdrowia mieszkańców.
Zaskakujące nowe badanie wykazało, że starsi mężczyźni przyjmujący leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, mogą być chronieni przed niektórymi krótkoterminowymi skutkami zanieczyszczenia powietrza.
W przededniu 50 rocznicy konferencji sztokholmskiej w r. 1972, która stworzyła Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, jasne jest, że globalna sytuacja środowiskowa tylko się pogorszyła.
Pierwszy, wspólny raport IPBES (Międzyrządowa Platforma Naukowo-Polityczna ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych, ONZ) oraz IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, ONZ).
Tygodniowy przegląd informacji
Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do roku 2050.
Nowe badanie wykazało, jak niewiele wiadomo o mikrobach – ukrytej większości życia na Ziemi. Życie na planecie zależy bowiem od ogromnej ilości bakterii, grzybów i innych drobnych organizmów. Wytwarzają tlen, utrzymują glebę w zdrowiu i regulują klimat.
Według nowych badań ludzie na całym świecie konsumują znacznie więcej zasobów naturalnych, niż nasza planeta jest w stanie utrzymać, skazując większość ludzi na ubóstwo ekologiczne.
Powszechnie wiadomo, że bambus to jedna z najszybciej rosnących roślin na świecie. Ale nie każdy wie, że bambus również magazynuje więcej węgla, niż niektóre drzewa i może być użyty np. do budowy łopat turbin wiatrowych.
Ludzie mają długą historię kopania studni, ale nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który czerpie wodę z ziemi: nowe badania ujawniają, że dzikie konie i osły, również to potrafią.
7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności ustanowiony w roku 2018, na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO.
Tygodniowy przegląd informacji
Gady i płazy mają pewne podobieństwa, więc które gatunki należą do której klasy zwierząt często powoduje zamieszanie.
Jeśli przyjaciel chwali się, że ma psa z „dużym mózgiem”, prawdopodobnie nie zapytamy „w stosunku do czego?”. Można by po prostu założyć, że nasz przyjaciel uważa, że jego pies jest całkiem sprytny. Ale czy zawsze mamy rację, utożsamiając duże mózgi z większą inteligencją? W badaniu opublikowanym w Science Advances, opisano, że związek między dużymi mózgami […]
Jednym z najlepszych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu jest wypełnienie ogrodu jak największą liczbą drzew, krzewów i innych roślin. Drzewa tworzą bowiem siedliska i przechowują CO2 przez dziesięciolecia.
Według nowych badań kreatywność może być jednym z głównych powodów, dla których Homo sapiens przeżył i zdominował pokrewne gatunki, takie jak neandertalczycy i szympansy.
Europejski Zielony Ład to strategia Unii Europejskiej zakładająca proekologiczną przebudowę unijnej gospodarki, aby w roku 2050 osiągnąć neutralność klimatyczną.
Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych wypuszczono genetycznie zmodyfikowane komary, które odbyły lot nad Florida Keys w ramach pilotażowego programu mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się śmiertelnych chorób, takich jak denga, żółta febra i wirus Zika
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Które miasto w Polsce ma najczystsze powietrze? Znamy wyniki Kieszonkowy park retencyjny jako recepta na miejską suszę Dzikie wysypiska to plaga. Bez niezwłocznych działań Polsce grozi kryzys śmieciowy Miasto ogłasza abolicję śmieciową Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową Paliwo odrzutowe z plastiku. Amerykańscy naukowcy odkryli nową metodę […]
450 milionów lat temu pierwsze rośliny opuściły życie wodne. Naukowcom z CNRS i Université de Toulouse III – Paul Sabatier, we współpracy z INRAE, udało się wykazać, że kolonizacja ziemi przez rośliny była możliwa dzięki partnerstwu roślin i grzybów.
Według nowego kompleksowego badania, lodowce na świecie topnieją w coraz szybszym tempie. Zespół kierowany przez Francuzów ocenił zachowanie prawie wszystkich udokumentowanych strumieni lodu na planecie. Naukowcy odkryli, że przez pierwsze dwie dekady XXI wieku tracili prawie 270 miliardów ton lodu rocznie.
Mikrobiolodzy znaleźli sposób na wykorzystanie bakterii do wychwytywania mikrodrobin plastiku, usuwania ich ze środowiska i ułatwienia recyklingu.
Nikt nie zapomni o intensywnych wyzwaniach, jakie przyniósł nam rok 2020, od rekordowych huraganów i pożarów po globalną pandemię, która zniszczyła naszą gospodarkę i zdrowie publiczne.
Z roku na rok katastrofy naturalne dokonują coraz większych zniszczeń. Rok 2020 był pod tym względem rekordowy. Największych spustoszeń dokonały wielkie pożary i sezon huraganów.
Jak donosi The Guardian, w Wielkiej Brytanii występuje niebezpieczny spadek populacji jerzyków. Od 23 lat British Trust for Ornithology notuje nieubłaganą trajektorię spadkową, a liczby spadają o 57% w ciągu 22 lat. Zmniejszanie się liczby owadów jest prawie na pewno jednym z czynników, podobnie jak utrata miejsc lęgowych. Budynki, niegdyś przepuszczalne dla wielu dzikich zwierząt, od nietoperzy po pszczoły, wróble i jerzyki, są coraz bardziej zamknięte dla świata przyrody.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: W obliczu gwałtownego wylesiania liczy się każde drzewo Projekt nowelizacji ustawy o OZE wraca do komisji Powstała platforma susza.gov.pl – znajdą się na niej informacje o rządowej pomocy w kontekście suszy Nowa farma wiatrowa za 100 mln zł powstanie w woj. pomorskim Zatrzymano nielegalny transport 24 ton odpadów. Odbiorcy grodzi 500 tys. […]
Drzewa są podstawą życia, mają kluczowe znaczenie dla dostaw powietrza i wody oraz zapewniają pożywienie i schronienie miliardom stworzeń na całym świecie. Według American Forests drzewa pomagają również zapobiegać zmianom klimatycznym, ponieważ usuwają dwutlenek węgla z powietrza, magazynując węgiel i uwalniając tlen do atmosfery. Ze względu na te podstawowe funkcje każde stojące drzewo jest ważne, […]
Od co najmniej 12 tys. lat ludzie kształtują ziemskie ekosystemy. Rdzenne społeczności robią to jednak z zachowaniem równowagi w przyrodzie, wynika z międzynarodowych badań, przeprowadzonych przez kilkanaście instytucji naukowych z całego świata.
Medale na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, które odbędą się w tym roku, będą wykonane z metali z poddanych recyklingowi e-odpadów, w tym telefonów.
Chcąc uniknąć spotkania z wilkiem czy niedźwiedziem podczas spacerów po lesie warto być słyszalnym, a psy trzymać na smyczy. Nie należy też zostawiać śmieci i resztek pożywienia w pobliżu ludzkich zabudowań ani w lesie – radzi WWF Polska. Jeśli już spotkamy drapieżnika, należy zachować spokój i powoli się wycofywać.
Bardzo niewiele z dzisiejszego świata przypomina Ziemię sprzed 500 lat. W rzeczywistości tylko około 3% powierzchni lądu może być nienaruszone ekologicznie – według nowych badań nadal jest domem dla pełnego zakresu gatunków rodzimych i nieskażonej działalnością człowieka.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Rząd przyjął projekt ustawy o gatunkach inwazyjnych W Gdyni powstaną hotele dla owadów, autonomiczna szklarnia-zieleniak oraz kompleks parkowo-artystyczny Posadzono ponad 2 tys. drzew w ramach kampanii “Łączą nas drzewa” Energa inwestuje w małe farmy fotowoltaiczne Przy szkołach i przedszkolach w Białymstoku powstaną łąki kwietne Pułapki feromonowe na kasztanowcach. Przed czym chronią drzewa? Ozdoba: […]
Szacuje się, że około 3,3 miliona zgonów na całym świecie jest spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz, według badania opublikowanego we wrześniu roku 2015, w czasopiśmie Nature.
Według nowych badań miliony maleńkich kawałków plastiku wirują w ziemskiej atmosferze i podróżują po całych kontynentach. Eksperci twierdzą, że ten problem środowiskowy może się znacznie pogorszyć i może mieć poważny wpływ na zdrowie ludzi.
Szacowana liczba zwierząt hodowlanych na świecie w 2018 roku była około cztery razy większa niż liczba ludzi i wynosiła (nie licząc ryb i innych zwierząt wodnych) 30,6 mld (FAO 2018). Szacuje się, że około 60% całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70% wszystkich ptaków (R. Milo. […]
12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin w celu podniesienia globalnej świadomości na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może pomóc w wyeliminowaniu głodu, zmniejszeniu ubóstwa, ochronie różnorodności biologicznej oraz pobudzaniu rozwoju gospodarczego. Dzień ten jest kluczowym dziedzictwem Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020. […]
Jeśli nie zmienimy teraz naszych nawyków, globalne zapotrzebowanie na wodę może wzrosnąć o 50% do roku 2030. Woda jest niezbędna do produkcji rolnej i bezpieczeństwa żywnościowego. Jest siłą napędową ekosystemów, w tym lasów, jezior i terenów podmokłych, od których zależy nasze obecne i przyszłe bezpieczeństwo żywnościowe i żywieniowe.
W związku z Międzynarodowym Dniem Ziemi (22.04.2021) nakładem wydawnictwa BABARYBA ukazała się proekologiczna książka pod bardzo symbolicznym, a zarazem sugestywnym tytułem: STRAJK.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował wyniki analizy produktów spożywczych krajów członkowskich UE. Do jej przygotowania posłużyły dane z 2019 roku, kiedy to zbadano w sumie 96 tysiąca próbek, z czego 2584 z Polski. W sumie w 2,3 proc. spośród wszystkich próbek wykryto przekroczone normy ilości pestycydów. Nasz kraj znalazł się na podium tego […]
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd eko informacji, a w nim między innymi:
Wydarzenie otwarcia ZIELONEGO TYGODNIA UE Citizen Science for Zero Pollution z Lahti odbędzie się w dniu 31 maja 2021 r. 12:00 – 16:00. Wydarzenie ma na celu rzucenie światła na napędzane przez obywateli działania badawcze i planistyczne, których celem jest zerowa emisja zanieczyszczeń w przyszłości Europa.
Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań w celu odwrócenia tempa zmian klimatycznych, dwie trzecie gatunków ptaków w Ameryce Północnej będzie zagrożonych wyginięciem. Alarmują naukowcy z Audubon.
Grupa organizacji pozarządowych sporządziła tzw. Raport Krytyczny, kwestionujący tezy zawarte w ekspertyzach LP. Raport stanowi odpowiedź grupy NGO-sów na zamówione przez Lasy Państwowe ekspertyzy dotyczące Strategii Bioróżnorodności UE do roku 2030.
19 kwietnia opublikowano doroczny raport o stanie klimatu. Opisuje on najważniejsze wskaźniki dotyczące przyczyn i skutków zmian klimatu.
Obecny kryzys klimatyczny jest bezprecedensowy przez swój globalny charakter i tempo zmian, zawartość gazów cieplarnianych w atmosferze i tempo wzrostu temperatur na całym świecie jest największe od milionów lat.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Odra pod kontrolą. Planowanych jest blisko 100 nowych inwestycji przeciwpowodziowych Jeszcze drożej za odpady ROP kontrolowany przez państwo podwyższy koszty zagospodarowania odpadów Jaka będzie oczyszczalnia przyszłości? 27 mln zł na ściekowe “fabryki surowców” Elektrorecykling przeszedł długą drogę Ozdoba: zainicjowaliśmy budowę instalacji do utylizacji odpadów medycznych Prezes URE: wzrost kosztów […]
Kiedy rozważamy wpływ słońca na Ziemię i nasz klimat, zwykle myślimy o promieniowaniu słonecznym. Jesteśmy doskonale świadomi niebezpieczeństw związanych z poparzeniem skóry przez promieniowanie ultrafioletowe lub UV.
Biomasa – czyli m.in. drewno, rośliny, organiczne odpady – jest najważniejszym odnawialnym źródłem energii do produkcji prądu w całej Unii Europejskiej. Wiąże się z nią jednak kilka problemów: od masowych wycinek lasów, dzięki którym tę biomasę można pozyskać, po negatywny wpływ na klimat. Do tego dochodzi indywidualne spalanie biomasy w piecach i kominkach, które generuje […]
Obszar lasów deszczowych zniszczonych w roku 2020 jest równy wielkości Holandii, co stanowi wzrost o 12% w stosunku do roku poprzedniego, pomimo globalnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa, wynika z opublikowanego raportu Global Forest Watch.
Nowe badanie potwierdza, że populacje niektórych południowych ptactwa wodnego maleją, ponieważ ptaki wybierają północne miejsca, które wcześniej były zbyt zimne. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat naukowcy badający ptactwo wodne na Południu USA byli świadkami znikania w zwolnionym tempie.
Wirtualny Szczyt Klimatyczny organizowany przez USA dobiegł końca. Z Joe Bidenem, jako gospodarzem przemawiającym z Białego Domu odbyło się w czwartek i piątek wirtualne spotkanie przywódców 40 państw poświęcone walce z niebezpieczną zmianą klimatu na Ziemi.
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Naukowcy rozkodowali genom żyta Ogniewska: Coraz więcej państw zwiększa zobowiązania klimatyczne, a Polska głowi się nad urodą wiatraków Sawicki: Czy jest życie elektrowni węglowych po odejściu od węgla? Trwa Leaders Climate Summit. Większość krajów nie poszła za deklaracją USA Komisja Senatu USA wzywa Bidena do obrony atomu jako narzędzia polityki klimatycznej Samobilansowanie […]
Chcąc uniknąć dramatycznych skutków antropogenicznego ocieplenia klimatu ludzkość musi radykalnie obniżyć emisję gazów cieplarnianych.
22 kwietnia, w Światowym Dniu Ziemi, odbędzie się szczyt klimatyczny, którego organizatorem jest prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden.
15 uczelni wyższych, 16 Marszałków Wojewódzkich, ponad 40 partnerów merytorycznych, w tym instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, ministerstwa oraz instytucje międzynarodowe, a także media, wyrazili swoje poparcie dla idei Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021 (21-23 kwietnia).
Mapy zwykle istnieją w celu nakreślenia znanych krajobrazów. Jednak w czasach kryzysu mapy nieznanego mogą być równie ważnym zasobem. Takie jest myślenie, które stoi za nowym wysiłkiem naukowym mającym na celu mapowanie wszystkich miejsc na Ziemi, w których prawdopodobnie żyją dziś nieodkryte gatunki.
Siedliska gatunków ryb słodkowodnych są zagrożone przez globalne ocieplenie, głównie z powodu wzrostu temperatury wody. Wzrost średniej temperatury na świecie o 3,2 stopnia Celsjusza stanowiłby zagrożenie dla ponad połowy siedliska dla jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb słodkowodnych. Liczba zagrożonych gatunków jest dziesięciokrotnie mniejsza, jeśli ocieplenie jest ograniczone do 1,5 stopnia. Taki jest wniosek z badania […]
Zapraszamy do naszego tygodniowego przeglądu eko informacji, w którym między innymi: Senat: ustawa dot. efektywności energetycznej wraca do komisji Gospodarka odpadami już nie będzie musiała się bilansować finansowo. Nowy pomysł ministerstwa 500 drzew, 5 tys. krzewów i kilkadziesiąt tysięcy roślin rabatowych – to plany Gliwic na ten rok Problemy na rynku elektroodpadów. Co przyniesie przyszłość? Odpady napędzą polskie ciepłownictwo Kraków zwiększa […]
W pobliżu Rejkiawiku doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Niebo zrobiło się czerwono-pomarańczowe, a zdjęcia z tego zdarzenia błyskawicznie obiegły świat. Podobnych uśpionych „potworów” jest na świecie znacznie więcej. Oto 10 wulkanów, które mogą wybuchnąć w każdej chwili. Pektu-san, Korea Południowa Do gwałtownej erupcji Pektu-san doszło ok. 946 r., kiedy to do atmosfery zostało uwolnione około […]
Zmiany klimatyczne postępują, a na Ziemi robi się coraz cieplej. Dla wielu gatunków roślin (i zwierząt) nie jest to dobra wiadomość. Zmiany klimatu i wynikające z nich konsekwencje, takie jak gwałtowne zjawiska pogodowe, susze, skrócenie czasu zalegania lub całkowity brak pokrywy śnieżnej, wpływają bezpośrednio i pośrednio nie tylko na rozmieszczenie gatunków i zasięg ich występowania, […]
Wykorzystanie odnawialnego materiału budowlanego jakim jest drewno, może stanowić jeden z kluczowych warunków do wypełnienia przez budownictwo celów strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Takie wnioski płyną ze środowej konferencji prasowej online pt. „Ślad węglowy w budownictwie”, zorganizowanej przez spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW). Przy hipotetycznym założeniu, że wszystkie […]